OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stožiar na anténu

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #30 on: December 19, 2013, 11:15:40 ráno
To Peťo
Citovať
A k tomu uzemneniu: dám to celé na izolant (drevenná peňka 1m vysoká) a uzemním to cez iskrište 5mm od stožiara :) Já som zastanca toho, aby sa nič neuzemňovalo lebo keď blesk raz trafí tak nemá kám ísť čiže by LOGICKY nemal napáchať škody kdešto pri uzemnenom stožiari bles prejde komplet cez stožiar, a stožiar to neznesie :)
Ak tam dáš iskrište, trak pre blesk to nie je prekážka, priťahovať statické výboje to bude aj tak, ale ak máš na konci anténu, tak si ten výboj zavlečieš spoľahlivo do staničky a pošleš ju do raja. Takže ten stožiar radšej uzemni poriadne, nie na roxoru, ak nemáš originál zemnič, tak je lepšia vodovodná FeZn rúra aspoň 1 cólová. Inak drevo ako izolátor za moc nestojí. Teória neuzemňovania neobstojí a je aj v rozpore s platnými STN. Ako iskrište ak už naozaj chceš je veľmi vhodná sviečka z auta...


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #31 on: December 19, 2013, 14:30:05 večer
Miro: Vtedy čo som písal tamten príspevok, tak som nevedel o uzemňovaní a čo sa môže stať ak neuzemním vôbec nič. Jedna otázočka vzhladom že stožiar je zatial neuzemnený. Použijem tú truku FeZn 1" a aká by mala byť asi dĺžka zaborená do zeme ? Počítam s 2m trubkou a 180cm v zemy ak sa mi to podarí tak hlboko zatĺcť.


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #32 on: December 20, 2013, 07:34:43 ráno
Takže podľa STN by uzemnenie bleskozvodu malo mať odpor do 10 Ohm. V praxi odporúčam zatĺcť tú trubku aj celú, ale hlavne spoj na ňu urobiť seriózne, privarením alebo priskrutkovaní m pod skrutku min. M8. V prípade privarenia dokonale zaizolovať spoj proti korózii. Bežne vyhovuje tak 1m v nezamrzajúcej vrstve ktorá sa pohybuje od 50 do 70 cm pod povrchom podľa lokality.