OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Dipol na CB

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Matus

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 19
    • Karma: 2
  • 1ACC
    • Zobraz profil
    • OM1ACC
on: Január 04, 2013, 20:53:26 večer
Caute v galerii som videl ze niekto doma zbastil dipol na CB viete mi please povedat ako to dopadlo a ake boli vysledky ? rozmyslam ze si doma urobim ale chcem vediet ci sa mi to oplati.

Vopred dik.

m.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #1 on: Január 04, 2013, 21:30:47 večer
ide mu v pohode je tu z petrzky, uz s dlhsie neozval, ale ma blbe QTH aj smer ma to otocene na rakusko bo z druhej strany ma dalsi panelak , mne sem isiel pohode jak na normanu polku 9+++
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Matus

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 19
    • Karma: 2
  • 1ACC
    • Zobraz profil
    • OM1ACC
Odpovedať #2 on: Január 04, 2013, 22:11:07 večer
hm hm hm ono tym ze ste obaja v Ba resp. v petrzke by som sa aj divil keby to neslo za 30+ stale, chcelo by to mozno nejake referencie z dlhsich spojeni. CO uz snad tu popise ked sa sem logne.,


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #3 on: Január 04, 2013, 22:14:09 večer
nj ako vravim moc dlhe nerobil bo to ma otocne tak ze na svk to ma cez barak,
inak z pol vlnnym dipolom nemozes nic zbabrat
CB všade tam, kde sa len dá


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: Január 04, 2013, 22:42:05 večer
Koncom 90tych som robil pokus.2x 5/8 horizontal podla AR vs 1/2 vertikal.Horiz ontalka bola natiahnuta vo vyske asi 2,5m nad strechou veziaka medzi vytahovymi sachtami.Spodo k polky bol asi o 1m vyssie ako drotovka.Verti kal bol minimalne o 1 az 2 s lepsi na lokal aj na DX.Je pravda ze drotovka by potrebovala este 2-3m vyssie,ale nedalo sa to realizovat.Odv tedy povazujem drotovky na horne pasma za nudzove anteny a ukoncil akukolvek laboraciu s drotami.Hocaky slusne umiestneny vertikal na CB je podstane lepsi ako akakolvek drotovka.
« Last Edit: Január 04, 2013, 22:44:12 večer od derick »


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #5 on: Január 04, 2013, 22:50:54 večer
ma som par rokov klasicku polvnnu kralikovu dratovku, porovnatelna so stacionatom polkou, rozdiel motzno 1-1.5 S , ale tak normalan antena, je normalna antena, , ide o to ako sa podari ta antena,
inak sme mimo tem tu sa bavume o dipole pevnom nie dratovom , dratocky maju inde temu
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Pali TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 14
  • PMR CH 7; UHF OM0OUR
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #6 on: Január 04, 2013, 23:16:50 večer
Ja robim dipol na CB, ale este som si ho nedal do zahrady. Ked ho dam, tak som dohodnuty s orosysom ze pride a premera mi ho s analyzatorom. Tak pockajte kym bude teplejsie a podam vam dalsie info.
Albrecht AE 6890, Farun ML-145


Offline buggi7

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 91
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Január 05, 2013, 22:18:43 večer
Ja som robil ten dipol....najpr v som chcel spravit dipol s napajanim gamma match ale nevydalo....Na koniec som pocuvol radu skusenejsich a srpravil som jednoduchý.... Ked budes mat k dispozícii analyzér, tak si ho vonku možeš vyladiť na PSV 1,0 a impedanciu  R=50,  X=0....analyzér je úžasná vec :-)

Anténa funguje vyborne, akurát mám trošku nevýhodnú polohu - výhľad. bývam na osmom poschodí 12p paneláku a anténa je namontovana na západnej strane. smerom na východ zavadia moj panelák a ešte jeden identický....

Ináč po vyladení vonku a následnej montáži na okno, som ju musel ešte trošku skrátit....

A este neviem ako riešiš izolovanie napájaného žiariča, ale ja som použil laminovaciu sadu z Baumaxu... vybral som z tkaniny sklenné vlákna a nastrihal ich na cc 2cm kúsky...zmieša l som to so živicou a celé som to nalial do stiekačky (myslím 60ml), ktorú som pred tým nastrkol na rúrku - žiarič....za 2-3 hodky to bolo vytvrdnuté...s tiekačku som tam nechal ako ochranu proti spliechajucej vode, takže ten je namontovaný hore....a ešte jedna rada...koaxial ny kábel pripájaj mechanicky (skrutkou) ale pred tým ho pocínuj.
« Last Edit: Január 05, 2013, 22:30:35 večer od buggi7 »


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #8 on: Január 10, 2013, 12:54:05 večer
Citovať
Koncom 90tych som robil pokus.2x 5/8 horizontal podla AR vs 1/2 vertikal.Horiz ontalka bola natiahnuta vo vyske asi 2,5m nad strechou veziaka medzi vytahovymi sachtami.Spodo k polky bol asi o 1m vyssie ako drotovka.Verti kal bol minimalne o 1 az 2 s lepsi na lokal aj na DX.Je pravda ze drotovka by potrebovala este 2-3m vyssie,ale nedalo sa to realizovat.Odv tedy povazujem drotovky na horne pasma za nudzove anteny a ukoncil akukolvek laboraciu s drotami.Hocaky slusne umiestneny vertikal na CB je podstane lepsi ako akakolvek drotovka.

Derik, drôtovku si mal horizontálne, a tam už máš stratu 3 dB oproti vertikálu. To nenahradíš dvoma 5/8 nakoviec ani 5/8 nemá zázračný zisk oproti 1/2 je to asi 0,5 dB. V technických údajoch sa často zabúda uviesť  či ide o zisk oproti izotropnému žiariču alebo dipólu. Drôtovka je dobrá ak je správne nainštalovaná, napr 1/2 na napájaná na konci a ZVYSLO


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #9 on: Január 18, 2013, 20:44:54 večer
no já som mal jedného času aj stožiarik z okna a na ňom dratovi dipol a behalo to pekne, Giera PB som počul direktom 58 a on mna tiež tak nejako. Takže nebol problém a tiež som počul jedneho cbčkara z Beluše a keďže bol dole v meste a aj ja som bol v meste tak som ho bral 45 a on mna vobec (však je to rodiel ked je príjem z 5/8 na 1/2 dipol ako prijem na 5/8 z 1/2dipolu) ale chystám sa testovať anténu typu 1/3 lambda zatial som to nikde neviedel tak skusim aku to bude mať impedanciu  :o ;D