OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

* Dosah CB

   
Dosah a CB. Tak ako to teda v skutočnsti je? Ono záleží to od viacero vecí ako napr. poloha, anténa, dĺžka káblu rozmanitosť terénu a to isté patrí aj pre opačnú stranu. Nebudem to tu presne písať tie dosahy pretože si myslím že to je presne ako s počasím nikdy sa netrafíte. Jednoznačne pokiaľ máte dobré antény a dobrú polohu môže to byť kľudne aj nad 100km plus mínus autobus. Jedná sa však o veľké antény nie tie ktoré sa nachádzajú na automobiloch alebo ručné stanice. Pri týchto anténach to môže byť do pár km i keď som už počul kadečo. Nedá sa jednoznačne napísať alebo sa držať akýchsi štandardných tabuliek...
Takže kľudne môžete písať aj o vaších skúsenostiach. Prípade osobných rekordoch. Tešíme sa na všetky vaš e otázky.

Dosah CB, tak ako to skutočne je?

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #40 on: Január 10, 2013, 12:43:43 večer
Citovať
Jedna vec je teoria,druha prax.
Skusal som v polovici 90-tych rucky Stabo SH8000 na pendreky.Bola to tragedia oproti dnesnym PMR.CB dnes skor do auta alebo na stabil.Rucky mozno do lesa,najlepsie s teleskopmi.Ale je to neprakticke.

Derik, na 27 MHz je anténa s dĺžkou 0,5 m iba 5% z vlnovej dĺžky, ak na PMR máš anténu dlhú 6 cm je to 10% a tam už je ten rozdiel sakamntský, aspoň 1S. Nejde o to, že teória je iná ako prax, skôr je to o nedostatočnom pochopení a poznaní teórie. Samozrejme, každé pásmo má svoje pre a proti.. treba ich rozumne využívať. Ani profesionáli nepoužívajú iba jedno pásmo na všetko. Je pravda, že väčšina dnešnej komunikácie sa sťahuje na VKV, relatívne blízko k PMR, ale zasa je pre profi použitie kopa prevádzačov. Viem o čom píšem, vysielačkám a ich použitiu sa venujem už 39 rokov.


Offline Matus

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 19
    • Karma: 2
  • 1ACC
    • Zobraz profil
    • OM1ACC
  • Lokátor: JN88QH
Odpovedať #41 on: Január 16, 2013, 15:53:07 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
no v bratislave to je nic , pokal si nekde vonku na zemi, , ja neouna ledva pocujem , a je mozno 2-3 km odo mna, z javoriny sa Pixel na rucke dokrical do BA , hlavne intek neber, nizkofrkvrncny filter tak isto spatny ako na seckych intekoch , a mas ju len na 6 bateriek, cize ked vysielas 4W dlho nevydrzi

Mozem potvrdit kupil som ju a prijem je nenormalne zahuhlany ako ak ma niekto v pozadi nejaky ruch pripadne sa ty nachadzas v rusnom prostredi takmer nieje cez to huhlanie pocuj co mu druha strana hovori. SKusil som to poriesit inym repracikom z druhej stanice malinko sa to zlepsilo ale stale je to onicom. Cize Intek H520 fakt neodporucam.


Offline SK798

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 18
    • Karma: 2
  • ... CéBéčkár ako sa patrí. :)
    • Zobraz profil
    • Slovak Paranormal Investigation Project
  • Lokátor: JN98CB
Odpovedať #42 on: Máj 04, 2017, 16:56:47 večer
Ahojte,
Tak som spracoval jednu jednoduchú stránku, kde je iba všetko potrebné ohľadom podmienok pre vysielanie v HF pásmach. Snáď niekomu dobre poslúži. Ideálne podmienky sú vtedy, keď sú hodnoty SFI vyššie ako 100.

You are not allowed to view links. Register or Login

73
Mišo Ohaj - SK798 - JN98CB


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99pi
  • Skype: Mato 107
Odpovedať #43 on: November 26, 2017, 12:12:29 večer
Včera som na jednom vyvýšenom mieste v Krušetnici zachytil talianou ktorý nakladaly kamióny v Námestove.Chyt á ich niekto s okolia Námestova?Ja to mám vzduchom cca 25 km.Chytil som ich v aute na Sírio ML-145 a bolo ich počuť úplne čisto.


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #44 on: November 29, 2017, 22:14:51 večer
Pamatám si na jeden posledny EBH ked sa s núdze robili spojenia s kamionistami, my ma Inovci, a oni cestujúc dole pod D1 poprípade vykladajúc tovar v Pieštanských logistikách sa mega silno čudovali ako im to dobre ide. QTH robí vela.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #45 on: December 08, 2019, 08:40:53 ráno
Vcera 07,12.2019 vo vecernych hodinach som bol v Kosiciach ,  skusil som  ich kanal 17 , komunikacia prebiehala tak som brejknul a uz sme kecali , vyskusali sme aj moj dosah ked som sa vzdialoval smerom na Presov . Krasne vecerne spojenia aj s dost dlhym dosahom. Parada aspon som poriadne oprasil stanicku.


Offline Peter-Dubova

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 13
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88QI
Odpovedať #46 on: December 11, 2019, 10:51:49 ráno
Ahojte,nema niekto z Vas CB President Lincoln II+ ? Nie som schopny zachytit ziadne vysielanie kamionistov v aute.Antenu mam president montana export.
Predpokladam,ze Slovaci su na 10 kanale.Skusal som AM,FM a vsetky bandy a nic.Nikto ani nereagoval na vyzvu.Zrejme treba nieco nadstavit ine a preto ziadam o radu. Dakujem


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #47 on: December 11, 2019, 19:46:21 večer
pre uspesnu komunikaciu su potrebne urcite nastavenia anteny ak pocitam ze radio mas dobre aspon na prijem, skus uviest lokalitu odkial si a skusim ti bud niekoho odporucit na preskusanie anteny a radia pripadne sa ti tu niekto sam ponukne na pomoc.
Kamionisti su v SR a CZ  na kanali 10  modulacia FM .


Offline MatesBrno

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 53
    • Karma: 11
    • Zobraz profil
    • CBPMR
  • Lokátor: JN89GE
Odpovedať #48 on: December 11, 2019, 21:13:05 večer
Moja skúsenosť je taká, že kamionistov počujem hlavne z diaľnice, keď stoja v kolóne, na odpočívadle, prípadne aj za jazdy. Na iných cestách je to oveľa, ale oveľa zriedkavejšie. Kde sa o to po kúšaš? Možno Ti podľa miesta bude vedieť niekto povedať, či tam vôbec niekedy niekoho na ch10 počuli.
Mates Brno (JN89GE, 320m)


Offline Peter-Dubova

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 13
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88QI
Odpovedať #49 on: December 13, 2019, 13:32:12 večer
IvanBardejov: Radio mam President Lincoln II+ .Nadstavenie anteny je ako myslene,kedze je to magnetka President montana.Nemam ju v strede,ale viac menej na boku.
MatesBrno: Denne chodim Blatne-Bratislava a spat.
Kazdopadne uz pocujem komunikacie a aj mna je pocut.Mam to uz vyskusane.
Vela kaminonov je na kanal 10 FM  band A,ale par ich pocujem aj na inych kanaloch.
Cize uz fungujem :) Vdaka za komenty.