OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

DX spojenia na CB

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

majki BA

  • Guest
Odpovedať #10 on: Marec 09, 2012, 03:26:53 ráno
Ahojte, chcem sa opytat. Na DX sa pouziva standardne CB vybavenie a ide len o vhodne podmienky na sirenie signalu, alebo je potrebne mat nejaku extra dobru antenu, alebo nieco podobne? Vdaka


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #11 on: Marec 09, 2012, 03:27:51 ráno
DX sa dá spravit aj pri najjednoduchše j CB stanici. Môj prvý som spravil s Danitou 240 a anténou 5/8 lambda.
Samozrejme, veľkú úlohu zohrávajú podmienky šírenia a schopnosť zareagovať na signály a volania. Extra dobrá anténa? no smerovka by bola asi vhodnejšia, no väčšina zahraničných operátorov používa horizontálnu polarizáciu, kým na Slovensku je povolená vertikálna. Takže smola. Na CB páme sa DX spojenia najčastejšie robia na kanáloch 30-33 FM moduláciou, ak máš možnosť USB, tak popočúvať (nevysielať, lebo je to mimo povoleného pásma) môžeš na 27.555 MHz a okolo


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #12 on: Marec 09, 2012, 03:30:19 ráno
16.08.2011
3dni po sebe bola moznost zapocut na 20ch. 27,205 Mhz FM - THOMAS Birmingham vzdialenost 1428km do BA. Nepodarilo sa mi vsak naneho nabrejkovat nakolko to trvalo vsetko tak do 3minut a chcel som pre vas ostatnych nahrat audio zaznam aby ste vedeli ako vyzera taky DX. Zato on si spravil pekne spojenia Nemecko, Česko, Slovinsko a postupne sa to vytracalo. Spracujem tu nahravku a vlozim ju do sekcie stahuj a audio. Samozrejme dam vam vediet ked to nahodim.


EDIOVANE, pridane:
Tak som to nahodil je to dlhe nechcelo sa mi to skracovat a piplat sa stym tak si to poposuvajte su tam dost dlhe medzeri.
Pekný deň...


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #13 on: Máj 13, 2012, 19:29:48 večer
dnes bolo krasne otvorene pasmo , bolo pocut nemcov a talianov


mercury

  • Guest
Odpovedať #14 on: Jún 10, 2012, 20:38:08 večer
Caute, no aj dnes to islo, bolo plne pasmo prevazne nemcov, rozumel som jasne chlapikovi z Marburgu an der Lahn, co je z Nitry vzduchom nejakych 720km. Zaujimave je ze som ho pocuval na mobilke v aute lebo stacionarku nemam, bavil sa s nejakym chlapikom z rakusko-madarskych hranic, tomu som uz dobre nerozumel a aj mi vypadaval.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #15 on: Jún 10, 2012, 22:16:52 večer
no tak to je klasicky DX.
znicoho nic sa ozva a potom vypadne
a ide to aj na pendrek.
Tak sa netrap ze si nemal inu antenu, nesiel  by ovela lepsie.


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #16 on: Jún 10, 2012, 23:40:43 večer
No hlavne včera išli nemci až moc, dokonca na rúčku, boli sme na Mikulčinom vrchu, a dokonca DX boli také silné, že nás pregumovali pri spojení z auta do auta na 20m.
Jedine slušné spojeni s Poliakmi za Bydgosczcez 500km na USB, Jizerské hory 320km na FM, a inak okrem nemcov taliani, a neskôr večer sa pridali francúzi. Neviem ako pochodili rozhledny 2012, ale až po polnoci sa im dalo niečo rozumieť, aj to bolo len mimnimum prevádzky. Ale dalo so to predpokladať, keď na FM radiu namiesto O3 na 99,9 išlo grécke rádio.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #17 on: Jún 11, 2012, 07:14:00 ráno
K cecham gratulujem.
Spojenia okolo 300km lietaju tak dvakrat do roka (dlhodoba statistika).
Spominam si na rok 1995, ked od juna do oktobra rano o siedmej
sa Smeter oprel o 9+30 a do vecera do deviatej tam ostal prilepeny.
Tak vyzera maximum slnecnej aktivity :))


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #18 on: September 23, 2012, 12:08:49 večer
no takže mám staničku odskúšanú, postavil som anténu vlastnej výroby na strechu domu je to špirálová (helical) o dlžke 1 m (5,5m)  , hned pri skúšaní som jasne počul čechov a tak som sa ozval a nadviazal tak prvé úspešné spojenie Honza OK1XU  Krušné Hory čo ma velmi milo prekvapilo ,potom ešte s jedným kamionistom ale ten bol odomna cca 3 km, inak počujem stále ukrajinky 

 takže od 22.9. som začal oficiálne visielat  , volačka  Jozef Modra   som napríjime vždy večer cca 19 :00 - 22:00


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #19 on: September 24, 2012, 07:32:13 ráno
O tomto spojení s Honzou Sulejovice som čítal aj na CL.
Inak v sobotu to šlo smerom na západ. Podarilo sa nám spraviť Kamionistu Peter z Poltára vo Francúzsku pri Bordaux cca 1500km  na 55. Bolo nás viac čo toto spojenie urobilo počas soboty na kopčekoch a hlavne vďaka Milanovi Senica, ktorí naňho upozornil.