OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Balky Vranov

Stránky: 1 2
1
Opakovače / Re: Opakovac
« on: November 18, 2014, 09:25:29 ráno »
Ahoj Ivan,
je skvelé že ste rozbehali opakovač.
Beriem ho tu vo Vranove s reportom 3/1 a to je vzdialenosť 62 km cez pohoria celej Ondavskej vrchoviny! Prikladám aj výškopis pre ilustráciu :)
Bolo by fajn, keby si sem dal aj zopár fotiek z QTH a okolia nech máme predstavu kde je a v akom prostredí.
Držím palce, nech sa darí.  ;)

2
Iné / Re: =Rusenie=
« on: Apríl 11, 2013, 08:46:08 ráno »
You are not allowed to view links. Register or Login
podla technickej dokumentacie pre rekonstrukciu maju pouzit tienene kable , pripadne problemy treba nahlasit aj na svolensky zvaz radioamaterov a oni to postupuju na TU SR

Vďaka, dobre vedieť ako postupovať do budúcna ak by sa naši tiež rozhodli vymeniť výťah.

3
Iné / Re: Kto, vysiela na východe ?
« on: Apríl 11, 2013, 08:43:54 ráno »
OK, tak som ozaj zvedavý či to z Prešova doletí... :)

4
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Apríl 11, 2013, 01:17:59 ráno »
Ešte jeden obrázok k téme prikladám:

You are not allowed to view links. Register or Login

5
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Apríl 11, 2013, 01:14:16 ráno »
Zdravím Vás chlapi!

Pri šírení signálu odrazom od ionosféry nehrá polarizácia antény nijak zvlášt dôležitú úlohu, pretože vlna sa v ionosfére ohýba a polarizácia sa náhodne mení podľa odraznej plochy. Pre čo najdlhšie DX spojenie je dôležité a potrebné preniknúť do ionosféry pod čo najnižším uhlom aby sme dosiahli čo najdlhší skok, ktorý môže ideálne dosiahnúť 3000km a následne skok sa môže ešte pár krát zopakovať pokiaľ sú na to vytvorené vhodné odrazné podmienky (napr. slaná morská voda a vysoká Slnečná aktivita pri ktorej je ionosféra výrazne zionizovaná a odráža vlnu s minimálnym útlmom). Yagi antény sa na DX využívajú práve kôli tomu že ich vertikálna vyžarovacia charakteristik a sa začína už pri 5-6 stupňoch nad horizontálnou rovinou, čo v praxi znamená, že vyžaruje pod nízkym uhlom a signál tak preniká do ionosféry ďaleko tesne nad obzorom. Ďalšia vec pri Yagi je, ich jednoduchá výroba a konštrukcia a smerovosť.

Teraz k tomu šireniu prízemnou vlnou... Na CB sa signál prízemnou vlnou šíri pri našich bežných podmienkach a anténach tak do 80km. Dokonca ani navyšenie výkonu na 1kW už so signálom šíreným prízemnou vlnou na 100km a viac veľmi nepohne. Pri šírení prízemnou vlnou sa tu uplatňuje vysoký útlm zeme a s klesajúcou frekvenciou sa skracuje aj jej dosah. Preto napr. signály na 3,5MHz pásme cez deň takmer nepočuť, pretože prízemná vlna je výrazne tlmená a tá ionosferická je tlmená husto zionizovanou vrstvou D. Večer keď Slnko zapadne za obzor sa husto zionizovaná vrstva D zrekombinuje a zanikne. Signál má tak voľnú cestu k odraznej vrstve E kde sa odrazí späť k Zemi s malým útlmom. Preto večer a v noci môžeme na 3.5ke a na SV počuť množstvo staníc z celej Európy. Keď počujeme na 3,5 MHz v noci slovenské a české stanice je to preto, že kritická frekvencia pri ktorej sa signál od ionosféry ešte odrazí aj pri vyžarovaní pod uhlom 90 stupňov je v noci okolo 3 - 4 MHz. Čo znamená, že sa tu uplatňuje tzv "short skip" krátky odraz spôsobený odrazom od ionosféry pod veľmi vysokým uhlom čo je presne opačne čo nepotrebujeme pri DX skokoch pri nízkych uhloch. Stojí zato tu ešte spomenúť tzv "zónu ticha". Zóna ticha je priestor za dosahom prízemnej vlny a do vzdialenosti kde dopadá signál odrazený po prvom skoku od ionosféry. Tam nás nieje počuť ani prízemnou ani ionosférickou vlnou. Na CB sa tá zóna náchádza bežne medzi 100 až do 1500km od vysielača. Vo veľkej miere to závisí od použitého frekv.pásma a od intenzity ionizácie ionosféry. Cez deň sa kritická frekvencia dostane na cca 7MHz a je priamo závislá na intenzite ionizácie. Čím je intenzívnejšia tým je kritická frekvencia vyššia. To znamená že pod touto frekvenciou zóna ticha zaniká, pretože sa tam signály odrážajú aj pod kolmým 90 stupňovým uhlom a odraz od ionosféry je tak počuť aj hneď za rohom. :)
Významnú rolu pri maximálnej vzdialenosti nadviazaného DX spojenia zohráva aj výška danej zionizovanej vrstvy nad zemským povrchom. Poznáme ich 5. Sú to D, E, Es (sporadická), F, F2 pričom F2 je najvyššie.

viď napr. tu:       You are not allowed to view links. Register or Login

A tu je dôležité vedieť, že čím je použitá vyššia frekvencia, tým lepšie signál prechádza cez tieto vrstvy a nekladú mu odpor. CB signály sa odrážajú od F2-ky a niesú tlmené nižšími vrstvami. Preto sa dá na CB spraviť pri dobrých podmienkach DX do oceánie aj s 20W. Vrstva F2 je zároveň najvyššie a tak už jediný odraz môže s nízkym útlmom dosahovať 3000km, potom stačia len 3 skoky a sme v Juž. Amerike. :)

Na CB sa v Máji, v Júni a Júli a potom ešte začiatkom jesene prejavuje veľmi zaujimavá vrstva Es (sporadická) a poznáme ju podľa toho že behom pár minút sa na pásme z ničoho nič objaví množstvo staníc z Česka, Poľska, Nemecka, Rakúska, Maďarska, býv. Juhoslávie a Ukrainy a to s burácajúcou intenzitou aj S9+30dB ! Krátka vzdialenosť je spôsobená práve nízkou výškou vrstvy Es nad zem. povrchom (100km) čo spôsobuje aj krátky skok len cca 300km. Táto vrstva je výrazne odrazná a takmer bez útlmu a často dokáže odraziť signály aj okolo 50 - 145 MHz v pásme VKV!

No ešte na záver by som chcel niečo povedať o význame skratky DX. Znamená to v angličtine "distance X-ray" . Tu je dobré si uvedomiť, že za DX sa nedá považovať každé spojenie so zahraničnou stanicou. V praxi to funguje tak, že na KV pásmach sa za DX považuje spojenie pri aspoň 3 skokoch, čo znamená na CB a na 28MHz spojenie medzi svetadielmi. Pri VKV pásmach sa za DX spojenie považuje už aj vzdialenosť 1000km!
Na pásmach sa často krát stretávam s tým, že napr. so stanicou z Francúzka volajúcou výzvu ... CQ DX ... sa snažia spojiť stanice zo Španielska či Talianska a zbytočne tak rušia slabé DX signály zo zámoria s ktorými táto francúzka stanica chce nadviazať spojenie... Nerešpektujú alebo nevedie zrejme význam skratky DX :) ...

Fuuha dosť som sa rozpisal, ale snažil som sa to takto dosť polopatisticky povysvetľovať aby tomu porozumeli aj tí ktorí s DX spojeniami ešte len začínajú. Dúfam že nás bude stále viac, DX hunting je podľa mňa to pravé rádiové umenie...

Prajem Vám dobrý príjem a co najmenej rušenia na pásme.
73,  Ballky Vranov

6
Iné / Re: Kto, vysiela na východe ?
« on: Apríl 10, 2013, 23:03:29 večer »
You are not allowed to view links. Register or Login
skusim sa pridat v sobotu cca okolo obeda CB

Ivan s Jozom Pečovská (teraz už Michaľany) som cez CB rozprával včera. Prešlo to, ale len cez SSB. Je totiž z môjho pohľadu schovaný za Šarišským kopcom. Rád by som skúsil aj Bardejov. Zavolaj mi v sobotu na mobil keď budeš môcť ísť k rádiu. Rád to vyskúšam. 0915 961323.

7
Iné / Re: =Rusenie=
« on: Apríl 10, 2013, 22:53:52 večer »
Áno je to tak. My tu máme ešte starý dobrý poctivý obyčajný motor bez f.meniča. Takže ani neviem že výťah ide. Čital som v správe tuším to bolo na hamradio.sk o tom rušení f.meničov. Myslím že to dávali aj do jedného vydania Rádiožurnálu. Naozaj je možné odstrániť rušenie z tohto meniča? Má s tým odrušením niekto skúsenosť? Ako to odrušili a do akej miery je to odrušene... to by ma fakt zaujímalo a myslím že nebudem jediný.

8
Iné / Re: Naše staničky
« on: Apríl 10, 2013, 10:49:15 ráno »
Tak sa pridávam ja ja.

ICOM IC-7400:


9
Iné / Re: Kto, vysiela na východe ?
« on: Apríl 10, 2013, 10:27:16 ráno »
Zdravím Ťa Fantic. Ja svoju anténu nainštaloval v sobotu pred štyrmi dňami. Mám ju na streche 8 poschodovej bytovky. Môžeme skúsiť QSO. Ja som na SSB a ty?

10
Iné / Re: =Rusenie=
« on: Apríl 10, 2013, 10:23:40 ráno »
Ja mám anténu 2m nad výťahovou šachtou na oceľovom stožiari, je to cca 4,5m nad strechou bytovky a napriek tomu mam rušenie vo forme vyššieho šumu. Bez pre-ampu prijímača je úroveň šumu na úrovni S-2. S pre-ampom vyskočí na S-5! Len šum! Zistil som že zdrojom rušenia je konvertor spoločnosti UPC kde sa z káblového rozvodu dostáva internetový signál. Skrinka UPC je od stožiara asi  3 metre a je vo výťahovej šachte.

Stránky: 1 2