OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Balky Vranov

Stránky: 1 2
11
Iné / Re: =Rusenie=
« on: Apríl 10, 2013, 10:06:39 ráno »
You are not allowed to view links. Register or Login
Neviem cim to je, ale taketo rusenie bolo i v cera na pasme 80m a ties si to neviem vysvetlit cim to je sposobene.


Áno toto poznám tiež. Je to tzv. Military Over the Horizont Radar. Na YouTube si toho vieš veľa nájsť. Napríklad toto:

You are not allowed to view links. Register or Login

alebo toto:

You are not allowed to view links. Register or Login

Ako ináč je to fakt hnus, aj mne sa stalo že som mal slúchadlá, volume trochu viac lebo som lovil v šume a zrazu radar na S+20dB no ma išlo potrhať jak som sa zľakol :))

12
Dosah CB / Re: Dosah CB, tak ako to skutočne je?
« on: Január 06, 2013, 22:35:13 večer »
Ano ako vravim z Vysokych do Nizkych Tatier je to na 70cm co by kamenom dohodil, a dobre sa to tam aj odraza :)

13
Dosah CB / Re: Dosah CB, tak ako to skutočne je?
« on: Január 06, 2013, 21:49:12 večer »
Mam taku skusenost. Stal som s ruckou Wouxun UVD1P v Tatrach tesne pod vrcholom Predneho Soliska (stit nalavo nad Strbskym plesom). Rucka pracuje na dvoch pasmach 2m(5W) a 70cm(4W). S istym radioamaterom som si cez prevadzac dohodol sked na direkta, navyse zhodou okolnosti aj on pracoval z rovnakej RDST Wouxun. On stal tesne pod Lomnicakom, pri Skalnatom plese. Medzi nami bol teda v podstate takmer cely tatransky masiv a Garlach samotny. Direkt som v tom momente povazoval za smiesny pokus, ale nedalo mi to nevyskusat. :) Na 2m pasme som mu daval report R4 S4, cize rozumel som dobre ale bolo tam dost sumu. Nasledne sme sa preladili na 70cm a co sa stalo? Jeho signal vyskocil na R5 a S9, sum zmizol a zrazu akoby stal na stite naproti!! Obaja sme sa teda zhodli na tom ze v nasom pripade sa stala zaujimava vec, nase signaly sa odrazali od stitov nizkych Tatier naproti. Posluzili nam ako radiove zrkadlo. Kedze plati, ze cim vyssia frekvencia, tym sa lepsie odraza od pevnych prekazok, tak signaly boli na 70cm podstatne silnejsie a cistejsie ako na 2m. Na CB by bolo toto spojenie na direkta zrejme na hranici moznosti, pripadne so silnymi unikmi. No na druhej strane s doliny sa za kopec skor dovolam na CB ako na VKV ci nebodaj UKV. :)

14
Dosah CB / Re: Dosah CB, tak ako to skutočne je?
« on: Január 06, 2013, 21:03:19 večer »
You are not allowed to view links. Register or Login
chcem sa spytat skusenejsich.. . aka je pravdepodobnos t, ze ked ja niekoho pocujem, ze bude pocut aj on mna? to ze chytam poliakov, rusov, talianov, rumunov, spanielov.... neriesim, ale ked zachytim komunikaciou dvoch ludi, cca 20 km odo mna, pricom ich pocujem cisto, mali by pocut aj oni mna alebo je to o mojej antene, pripadne o tom ako maju nastaveny SQ?

Treba si uvedomit aky je standard na pasme CB. Cize RDST vykon 4W, modulacia FM a antena castokrat 5/8 prip. 1/2 lambda. Pokial by si mal podobne technicke podmienky tak by ste mali mat na oboch stranach porovnatelny signal. Ale staci ze protistanica pouziva (nelegalne) zosilnovac VF vykonu napr.100W tak ho budes ty pocut kludne aj o 5-S silnejsie nez on teba.
Menej casto sa moze stat ze protistanica pouziva smerovu antenu. Pokial nestojis v ceste smerovania jeho anteny tak teoreticky ho mozes pocut slabsie ako on teba.

15
Články / Re: Ionosféra DX a CB
« on: Január 04, 2013, 23:32:29 večer »
Pre CB ckarov je treba spomenut este jeden dolezity jav a to je sporadicka vrstva E alebo tiez oznacovana ako Es. Hlavne od maja do oktobra sa vyskytuje na vyssich KV pasmach a sposobuje prudky ale kratkodoby narast poctu stanic z EU so signalmi cez S9 az S30. Poznat to aj podla smerovosti odkial signaly prichadzaju. Casto sa otvara Nemecko potom Francuzko Holandsko niekedy aj Cechy a pod.  Obcas sa pritrafi aj kombinovany skok medzi Es nad EU a vrstvou F2 nad atlantikom do Brazilie ci Argentiny.

16
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Január 04, 2013, 17:34:12 večer »
Zdravím Vás. 
80M pásmo je počas slnečného svitu vďaka ionosférickej vrstve D značne utlmené, a podmienky sú tam podobné šíreniu rozhlasu na stredných vlnách. Večer, v lete cca od 16-tej sa pásmo otvára, najprv CZ, PL, HUN, UKR, neskôr GER, RUS, ITA. V nočných hodinách (cca 22hod.) sa dá počuť Japonsko, Kórea a.p. a až nad ránom USA, Karibik, kým sa nerozvidnie. Európu je počuť v celom rozsahu 80M, Rusov hlavne pod 3,600 MHz. SVK na 3.756 MHz, kde robia debatné krúžky ktoré žiaľ častokrát amatérovi moc do jeho hobby nepridajú. CZ sú okolo 3.700 MHz a DX signály sa dajú sledovať v segmente od 3.770 - 3.800 MHz. Všetko samozrejme v móde LSB, ktoré je dohodnuté používať do 10 MHz.   
Tvrdenie že USA je najlepšie "spraviť" na 80M pásme určite nieje na mieste. Vzhľadom na vysokú hladinu šumu, QRN a QRM, ktoré sú na tomto pásme, a potrebe rozmernej antény sa musí zvoliť tichšie QTH a väčší výkon aby sa spojenie uskutočnilo. Častokrát sa mi stáva že pekne počujem stanicu z JA a nato zistím, že chlapík je tzv. BIG GUN stanica s mohutnou smerovou niekoľko elementovou anténou na pásma 160M!!!, ktorý do nej tlačí 1 KW. Vtedy sa nedá povedať, že sa k nemu dokričím s bežnou anténou, zariadením a 100W.
Na DX jednoznačne volím vyššie pásma. Cez slnečné minimum ma prekvapilo pásmo 40M t.j. 7MHz, kde hrali DX stanice a USA aj vtedy keď na 10MHz a vyššie bol už len čistý šum. Teraz je fajn 14MHz a 21MHz cez deň. A zaujimavá perlička je aj asi 30KHz úzky SSB segment v pásme 18MHz, kde je počuť DX stanice ráno JA, večer USA na relatívne malom priestore, kde netreba veľmi prelaďovať. Pásmo je tiché a ľahko sa tam dovoláte aj s horšou anténou a nízkym výkonom. Ale konečne sa Slnko ako tak spamätalo a otvára sa aj CB pásmo. Teraz keď je na CB povolené aj SSB vrelo odporúčam si také rádio čím skôr zabezpečiť a zabudnúť na 32 kanál a FM DX  ;)  vyššia odolnosť príjmu modulácie SSB a užšia šírka príjimaného pásma príjímača umožnuje počuť a urobiť spojenie so stanicou na omnoho väčšiu vzdialenosť ako na FM. Myslím tým teraz aj spojenie priamou vlnou či LOCAL do vzdielenosti 100km. Pri FM väčsinou do 50km.

Stránky: 1 2