OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

ktora je lepšia

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline marek560

  • Download manager
  • Pokročilý
  • *****
    • Príspevky: 303
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08PS
  • Skype: marek.560
Odpovedať #20 on: Január 10, 2013, 13:59:08 večer
Ja len potrebujem nejaku antenku ktora bude v kufri auta a ked potrebujem, tak ju vycapim na strechu auta...
Ale kludne si necham poradit,,,
CB20, PMR03


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #21 on: Január 10, 2013, 14:09:11 večer
V takom prípade sa samozrejme dá použiť, treba ju mať prispôsobenú a nie je problém, inak sme sa aj s kolegami nasmiali na tom zisku a výkone 1500W. Niečo už mám okolo antén, vysielačov odmakané.. za tie roky.. Vysiela som na profi pásme okolo 4 MHz na prut 2,5 metra,ale to bolo testovanie... išlo to do BB z BA. Ale nedá sa anténa obabrať...


Offline marek560

  • Download manager
  • Pokročilý
  • *****
    • Príspevky: 303
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08PS
  • Skype: marek.560
Odpovedať #22 on: Január 10, 2013, 15:50:19 večer
No zatial som nenasiel pre mna nic vhodnejsie,,,
Zatial postaci toto a dalej sa uvidi,,,  ;)
CB20, PMR03


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #23 on: Január 11, 2013, 21:54:21 večer
Citovať
A neni to priti vyhlaske nema byt antena na aute iba do 150mm alebo tak dajak

Nie je to proti zákonu, už dávno nám neplatí vyhláška ale zákon o premávke na pozemných komunikáciách, ale to nie je až také podstatné v danom prípade, podstatné je, že anténa naozaj nesmie presahovať do strany ani dopredu a dozadu obrys vozidla ani pri "prekmitnutí". Stačí anténu kotviť dvoma silonmi a je to OK. Ja som takto prevádzkoval na staručkej Škodovke anténu dlhú 1,89 metra pre 145 MHz. pritom bola na jednej strane strechy na držiaku a na druhú stranu som ju zakotvil tak aby bola dotiahnutá mierne nad stred strechy. nemala šancu ani pri sobom teste prekmitnúť. ideálne je kotviť ju v 2/3 odspodu. Samozrejme nemôžeš tam dať 4 metrovú anténu, lebo by si riskoval škrtnutie o troleje električky alebo trolejbusu a to by sa mohlo nevyplatiť rádiu. Proti zákonu je, ak budeš za volantom a budeš zároveň držať v ruke mikrofón. Ideálne na takéto účely, je mať na volante tlačidlo PTT a mikrofón ako hansfree sadu alebo niekde upevnený na palubnej doske, slnečnej clone a pod...


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #24 on: Január 18, 2013, 15:55:54 večer
Mne padla do oka 5/8, čo by som si dal na záhradu a 1/2 čo by som si dal na barák. Máte s tým niekto skúsenosti ?


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #25 on: Január 18, 2013, 21:34:44 večer
Ako som už v inom príspevku napísal, rozdieľ zisku je asi 0,5 dB. Ak je dipól dĺžky 1/2 lambda vyššie ako 2 m nad vodivou plochou, teda jeho dolný koniec, na CB vyžaruje prakticky vodorovne. Anténa 5/8 vyžaruje maximum asi pod uhlom 10 stupňov. z toho plynie, že 5/8 je trošku vhodnejšia pre DX, ale to sa dá aj pri 1/2 ak sa na spodnú časť dipólu pripojí tienenie a na hornú časť živý koaxu bez symetrizácie.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #26 on: Január 18, 2013, 21:55:15 večer
Ja som myslel 1/2 lambda 5,5m


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #27 on: Február 05, 2013, 15:55:19 večer
natrafil som medzi časom na jednu anténu je to klasická 1/2 5,5m  teleskop na CB  len je vraj niečo s cievkou zatečená či ako , ešte ju nemám doma ale už je zaistená , to by som vedel opravit či vyrobit ,  chcel by som vediet od skúsenejších  či mi bude lepšie chodit 1/2 ako 1/4 ked bude na tom istom mieste a možno ešte  o 2m výššie . najlepšie keby som mal  2 polky jednu doma a druhu plánujem dat domov bratovi ktorý býva 15 km odomna takmer na priamu vyditelnost , neviem či by to chodilo chcel by som vyskúšat  , staničky mám President Harry clasic a Albrecht AE4400 , privítam vaše rady a skúsenosti ,či by to chodilo medzi dvoma polkami  ;D :o . díky
« Last Edit: Február 05, 2013, 15:58:36 večer od Fantic »


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #28 on: Február 05, 2013, 17:20:31 večer
No neviem ako máš skonštruovanú 1/4, ak máš žiarič smerom hore zvislo a 1 protiváhu smerom dole zvislo tak je to stejné ako 1/2, lebo 1/2 (ludovo zvaná polka) je napájaná na koci a 1/2 DIPOL je napájaný v strede. Tak napíš ako to máš spravené. A dobre je ešte vedieť kde to máš umiestnené.


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #29 on: Február 05, 2013, 19:53:20 večer
štvrtku mám  nad plechovou šikmou strechou na 2 metrovej hrubšej lešenárskej trubke prút je z rybarskeho teleskop . prútu v strede toho prútu je CU drot priemeru 2,2mm šikmo dolu sú z toho isteho drotu napnuté 3 protiváhy rovnomerne od seba po 120stupnou , každa je upevnená o falc plechu cez porcelánové izolátory, stred koaxu je nacínovaný priamo na žiarič a tienenie na protiváhy  , celá antena je odizolovana od držiaka (trubky) a strechy ,na tej trubke je pod antenou upevnená ešte parabola , širokopásmove sito, a hb9cv na PMR  :D :)   proste čistý zmetok ,PSV sa mi podarilo na 1,4-1,5 a to som bol na streche asi 100 krát až ma to už prestalo bavit  ;)