OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

porovnanie 1/2 a 1/4

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline tomik LE

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 100
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
on: Máj 07, 2013, 14:24:33 večer
tu to štvrtku 2 zhora You are not allowed to view links. Register or Login
tu tu to polku 4 zhora You are not allowed to view links. Register or Login

Uz dlhšie rozmislam nad ich kupov ale vždy sa nevem rozhodnut. 1/2 ma taký istý zisk ako 1/4 taze su skoro stejne a 1/4 ma svoju vlastnú zem taze jej vyžarovanie nie je ovplyvňovane nevodivou zemou ako sa často stava na portejbli a  netreba  ju dvihat na  5,5m alebo višši stožiar.
je mensia a lachšia.   Taze čo je potom lepšie na portejbl 1/4 alebo 1/2? Ked sa v niečom mylim tak ma opravte.
« Last Edit: Máj 07, 2013, 18:59:04 večer od tomik LE »


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #1 on: Máj 07, 2013, 21:59:47 večer
Takto anténa aby fungovala musí mať svoju výšku, ale vlastnú zem ma iba 5/8 kôli protiváham. A na portable by som ti odporúčil z vlastnej skúsenosti 1/2 lebo 1/4 má neviem kolko radiálov kerú su vlastná zem, čiže je to niečo ako 5/8 ale v menšom rozmere a protiváhy má zakrivená 45° od roviny. Podotýkam že protiváhy ako aj žiarič majú rovnakú dĺžku a to je 2,75 metra. Ak sa mýlym taktiež ma niekto opravte a Tomik LE, nič si z teho nerob že ti nikto neodpisuje. Aj ja som to zažíval a to pravidelne.


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Máj 07, 2013, 23:23:48 večer
Ešte je tu jedna vec prečo polku. GPčko (štvrtka) je zo svojej podstaty otvorená voči atmosferickej elektrine čo sa o polke povedat nedá kedže jej cievka v päte odstranuje tento problém. Samozrejme s GPčkom sa aj  to poriešit dá (štvtvlnný na konci skratnutý pahýl zapojený na koaxe do Téčka) ale to už radsej naozaj polku ako vymýšlat takéto veci. Každopádne tak-či-tak odporúčam bleskoistku na koaxe pri stanici.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Máj 08, 2013, 05:35:53 ráno
sme portal kde si radime a pomahame navzajom, ze nikto neodpisal hned , je to nase hoby tak nikto tu nie je plateny na uvazok aby to tu strazil a hned odpisoval na prispevok, len pre oznamenie a uplne mimo temu preto ziadam dalej neorozoberat.


p-allo

  • Guest
Odpovedať #4 on: Júl 12, 2013, 17:54:14 večer
kazdopadne ak maz moznost tak chod do 1/2   ja sa venujem CB len 2r   skor tech.  ako spojeniam  ale mozem povedat ze 1/2 sparvis lepsie spojenia  1/4 je len na pokec okolo mesta a tak max do 50km...
to je moja skusenost


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #5 on: Júl 12, 2013, 21:11:22 večer
Pali, to že 1/4 je do 50 km je pravda, ale iba ak nie sú podmienky a anténa je nízko nad fyzickou zemou, nie elektrickou, ak sú protiváhy sklonené o 45 stupňov (aby mala 50 Ohm) tak jej vyžarovací diagram je takmer identický s 1/2. A ak nie sú vhodné podmienky, tak s ničím viac ako cca tých 50 km neurobíš. Je to dané šírením vĺn v tomto pásme.


RT_SLOVAKIA

  • Guest
Odpovedať #6 on: Júl 13, 2013, 17:46:02 večer
Zdravim, ja pouzivam polky,
co sa tyka Vasich nakupov, otvaram eshop s tymito vecami a myslim ze Vam dokazem dat najnizsie ceny v SR. priklad tuto polku co je v awase za 58 viem dodat presne tu istu SIRIO GPS 27 1/2 za nejakych 45 € s dokladom, zarukou, ... original balenie, cisto nove veci.

ked dokoncim eshop tak poslem link, aj stanicky a tak dalej, pripadne clenom portalu moze byt udelena zlava.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #7 on: Júl 13, 2013, 20:11:39 večer
Zľava hovoríš  :o :o


RT_SLOVAKIA

  • Guest
Odpovedať #8 on: Júl 14, 2013, 09:39:17 ráno
hej,
mam eshop kde je viac ako 1000 produktov, väcsina skladom, a ako konicek mam vysielanie, tak preco nepodporit vysielanie a predavat za skoro nakup radio-aktivnym ludom  :)


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #9 on: Júl 14, 2013, 12:14:12 večer
Keďže by som rád robil DXi tak sa spýtam že ktorá sa viac hodí ako DX anténa. 1/2 alebo 1/4 ???