OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

stavba CB papagaja

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
on: Január 19, 2017, 12:01:40 večer
pozdravujem vsetkych,

mam(-e) chut postavit CB-papagaja na kysuciach,......aj pouzitelne QTH s elektrikou (predbezne) bude. ale mam na vas (skusenejsich) prosbu: vie tu :D  niekto zostrojit papagaja LVL2??? totiz jedneho-jednoducheho uz chalani mali (maju- odpociva v garazi),  ale kedze nevie na dialku nijako stelovat sqelc, tak to cez leto bolo nepouzitelne (a potvora jedna sa rozkecal, ze ani DTMFkom ho bolo problem vypnut).
- kedze na trh prisli stanicky s CTCSS za normalnu cenu (CRT megapro do 80E), tak by sme to chceli skusit touto cestou, len zas ono si to pyta mat moznost to CTCSS vypnut, ked by sme chceli pustit "brejka" co nema CTCSS.......st anicka ma aj automaticky sqelc, ale nechavat to len na nom bezne mi pride neiste.

-najjednoduchsie by bolo kebyze vsetci (DX-ov slovenskych chtivy) maju CTCSS, nuz ale to je zatial take "snivajte s nami".

spokojne debatujte a nahodte svoje skusenosti s prevadzkou CBpapagajov.

s pozdravom Jano-Korňa  (ex JanoSkalite)

           73 


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #1 on: Január 19, 2017, 13:22:17 večer
Napada ma riesenie. Pouzivat pre ovladanie papagaja CTCSS SQ, doplnit DTMF dekoder, jednoduchu logiku a kto CTCSS nema, tak si bude pipat, ako na faltuse, napriklad * posle signal do riadenia radia CTCSS pritomny, # ho vypne a dat tam bezpecnostny limit 60s ak by uzivatel nezadal # (ci uz zabudol, alebo koli ruseniu).
Pripadne dual SQ, ako pri ham prevadzacoch, signal s CTCSS otvori papucha s akymkolvek signalom, ktory je dostatocny na vyhodnotenie, signaly bez CTCSS musia byt vyssie ako nastavena hodnota analogoveho SQ a analogovy SQ bude opat posielat do RX signat CTCSS pritomne.
Pripadne kombinacia vsetkych 3 sposobov ;)

Inak zabudovat CTCSS enkoder do mikrofonu nie je velka veda, netreba hned koli CTCSS kupovat novu hracku:
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
S tymto svabom fungovala prva verzia OM0OUB, RX aj TX, na nastavenie staci bezny multimeter co zvladne merat frekvenciu v Hz na dve desatiny. Netreba vediet programovat PIC, staci kus univerzalu a suciastky za <10€.

Prerabal som aj radia s pouzitim mikrokontroler a a tiez v pohode za par susnov, konkretne tento: You are not allowed to view links. Register or Login doplneny o dalsi odpor, kondik a trimer na vystupe ale pouzitelny by bol aj tento  You are not allowed to view links. Register or Login

Kto si na stavbu netrufa, da sa kupit hotove, s krystalom, napriklad:
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Pre toto riesenie v mikrofone by ale CTCSS malo byt nad 200Hz koli prenosovej ceste z mikrofonu potlacajuce nizke NF kmitocty. Zdvih CTCSS by mal byt 1/10 max. NF zdvihu (hlasu).
« Last Edit: Január 19, 2017, 13:47:34 večer od pugzley »


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #2 on: Január 19, 2017, 14:07:19 večer

CB papagaja s CTCSS som este nevidel a to mam jednoho CB papagaja na kote v SL a druheho este doma v supliku a ani jeden nevie CTCSS.

Mozno sisa pomylil a chcel si napisat PMR papagaj.
« Last Edit: Január 19, 2017, 14:30:00 večer od Dejvid »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Január 19, 2017, 14:12:16 večer
dik, myslis to nepochybne dobre ale ja s mojimi schopnostami tak akurat rozumiem o com pises........a by som to neako zhotovil a spravne zapojil k tomu mam straaaaaaaasne daleko.
- viem co by som od toho (z pohladu uzivatela) chcel, ale ako to urobit na to som prikratky (ja som strojar).
- preto (tu) hladam niekoho kto by to bol schopny aj urobit. (neaka zbierka na naklady a flasu tatranskeho caju je samozrejma+ dohoda mozna)
-totiz som nic take na trhu (ani bazosi) nenasiel ........ papgaje sa neake daju kupit (skladacky) , ale takeho co ma CTCSS na diaku vypinatelne niet...... teda ja som nenasiel.


- dakujem za rady a skusenosti (napady na co si dat pozor a na co nezabudnut).  73


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #4 on: Január 19, 2017, 17:42:39 večer
You are not allowed to view links. Register or Login

CB papagaja s CTCSS som este nevidel a to mam jednoho CB papagaja na kote v SL a druheho este doma v supliku a ani jeden nevie CTCSS.

Mozno sisa pomylil a chcel si napisat PMR papagaj.

Nepomylil,  v cechah fungovalo niekolko papagajov s aktivaciou bud ctcss alebo kto nemal pipal dtmf You are not allowed to view links. Register or Login

Na tej stranke su aj navody,  história,  bolo ich dost,  v povolovackach mali papuchov povolenych,  alu museli byt obsluhovane,  nemohli opakovat "neziaduce"  relacie.

Na trhu su cb radia s ctcss,  pripojit papagaja tam a je papuch a ctcss...


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #5 on: Január 19, 2017, 20:33:00 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Nepomylil,  v cechah fungovalo niekolko papagajov s aktivaciou bud ctcss alebo kto nemal pipal dtmf You are not allowed to view links. Register or Login

Na tej stranke su aj navody,  história,  bolo ich dost,  v povolovackach mali papuchov povolenych,  alu museli byt obsluhovane,  nemohli opakovat "neziaduce"  relacie.

Na trhu su cb radia s ctcss,  pripojit papagaja tam a je papuch a ctcss...

Ja ovladam oba opakovace pomoci dtmf


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Január 19, 2017, 21:26:21 večer
dejvid......a DTMF ovladas  sqvelc, ci len "oznackujes"  zaciatok a koniec relacie?????


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #7 on: Január 19, 2017, 23:03:12 večer
dtmf ovlada cely opakovac , zaciatok relacie, koniec relacie, zapnutie a vypnutie opakovaca do standby modu,  nikdy sa opakovac nezahlti (nerozkeca), lebo ja mu davam povel na nahravanie relacie. Takze mozu byt rusaky ake chcu a nebude opakovat dokud nedostane prikaz.
« Last Edit: Január 21, 2017, 15:07:34 večer od Dejvid »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Január 20, 2017, 09:11:28 ráno
no to mas dobre spravene...... ..ten stary papagaj mal problem s tym zahltenim cez rusiaky. ono to ovladanie cez DTMF je urcite dobre, ale kedze sa zacali predavat CTCSS stanicky za rozumnu cenu, tak by som to rad kombinoval to DTMF aj s CTCSS.
 kazde ma svoje plus aj minus pre uzivatela:
-DTMF lacnejsie na dorobenie k starej stanicke, otravnejsia komunikacia
-CTCSS vymena stanicky, lahsia prevadzka - v podstate bez zmeny....osobn e fungujem dost z auta, takze ja tych 80E na CTCSS stanicku rad dam.......real ne viem ze niketori HAM-CBckari v nasej doline uz CTCSS maju na HAM 10m radiach.

takze  DTMF+CTCSS  papagaj mi pride ako rozumna kombinacia.

-dik za nazory 73



Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #9 on: Január 27, 2017, 16:11:00 večer
Dejvid, ovladat papagaja cez DTMF z auta za jazdy asi nebude tak komfortne a bezpecne ako CTCSS ktore spravi rovnaku "robotu" a dokaze fungovat "paralelne" s DTMF ovladanim  ;)