OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Inštalácie antén

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #10 on: December 17, 2012, 16:37:24 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Kurňa, celodomovú schôdzu mávame len raz za rok... tuším tak október-november  :(

Pokial ste vlastnikami bytov, tak schodzu musite mat po vyuctovani predchadzajuce ho roku, teda cca april - maj, podla toho kedy vam robi spravca vyuctovanie, toto je zo zakona jedina povinna schodza.


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #11 on: Január 18, 2013, 22:48:34 večer
Citovať
Zalezi podla akej normy je spravena bleskozvodna sustava, podla toho moze alebo nesmie byt antena najvyssim bodom. Je dobre ak nie je, ale za urcitych podmienok pri starej norme moze byt
Nesúhlasím, zariadenie musí vyhovovať norme platnej v dobe inštalácie zariadenia. Podľa súčasne platnej normy sa NESMIE anténa spájať s bleskozvodnou sústavou. Vrcholový uhol bleskozvodu ktorý musí pokrývať anténu je 45 stupňov od zvyslice bleskozvodu. Plášť koaxu sa musí potom pripojiť na ekvipotenciáln u svorku.

dosť povie :  You are not allowed to view links. Register or Login


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #12 on: Január 18, 2013, 22:59:58 večer
ja si idem dať 1/2 (5,5m) a tá je cela z Al čiže dám od žiariča cca 1cm iskrište, ktoré stiehne blesk do bleskozvodu a tienenie bude spojene tiež s bleskozvodom a ked príde rad na Gain Master tak tam sa nebude uzmňovať nič lebo je cely z nevodiveho materialu a len v nutri je žiarič - nikoli vonku


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #13 on: Január 18, 2013, 23:07:51 večer
Žiadne spájanie s bleskozvodom. Na ekvipotenciáln u svorku, teda hlavná zem v stúpačke rozvodov, žltozelený vodič sieťového rozvodu. To že Gain Master nie je vodivý z vonku je nezaujímavé, žiadny izolant nemá takú pevnosť ako je energia blesku. Anténa musí byť prekrytá bleskozvodom ktorý ju musí prevyšovať. Jednoducho sa to dá riešiť bleskozvodom vzdialeným cca 0,5 m od antény, lapač bleskozvodu môže byť prerušený tak, aby nebol v rezonančnej dĺžke = nie 2,55 m a násobky. Prerušenie iskrišťom radšej okolo 3 až 4 mm ale s veľkou plochou, teda aspoň 4 cm štvorcové takto vzdialené a chránené pred usadzovaním špiny


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #14 on: Január 18, 2013, 23:13:37 večer
ja tu anténu uzemním tak že ku žiariču priblížim na 5mm iskrište ktoré bude spojené s bleskozvodom a tienenie priamo uzemním


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #15 on: Január 19, 2013, 20:31:31 večer
Citovať
ja tu anténu uzemním tak že ku žiariču priblížim na 5mm iskrište ktoré bude spojené s bleskozvodom a tienenie priamo uzemním
A perfektne si zavlečieš prepätie do baráku. Blesk nie je blbec, pripojený kábel je menší odpor ako iskrište a on pôjde cestou menšieho odporu. Skús si spočítať úbytok na bežnom odpore uzemnenia okolo 2 Ohmov, v prípade vypínacej slučky siete  je to niekedy aj 10 Ohmov a prúd statického výboja okolo 200 A, nehovorme už o blesku, to by nič nerozchodilo. Vydel som zábery s bleskozvodného vodiča (Fe 8 mm priemer) ktorý po zásahu blesku vytrhlo z 5 cm betónu. Vyzeralo to ako keby bola pri vodiči nejaká trhavina odpálená. Taktiež som bol na servise rádiostanice kde bola základňovka urobená podľa vtedy platnej STN kde musela byť anténa spojená s bleskozvodom a bola na to konštruovaná. Zásah sekundárnym kanálom blesku a vyhorel sieťový zdroj + celá stanica. Na stene asi 1 m štvorcový ohorenej omietky. Našťastie nikto  nebol pri rádiostanici. 


majki BA

  • Guest
Odpovedať #16 on: Júl 19, 2013, 18:36:24 večer
Caute chalani. Chcem spojazdnit vysielacku a zapojit sa do diania v BA. Kupil som byt a prave spekulujem ako s antenou. Mam magnetku Sirio ten dlhy prut (tusim 145cm) ... chcem to fuknut na zabradlie na mojom balkone, som na 7 podlazi, najvyssom takze by to nemuselo byt zle..........a le preco pisem........p otrebujem sa dostat z balkonu kablom dnu do bytu......bud cez okno nejak (plastove ramy) alebo cez obvodovu stenu (tehla + nobasil) ...... a chcem Vas poprosit ci neviete ako najsetrnejsie k oknu resp. k obvodovej stene to urobit ..... nemate nejaky navod ako na to? Mam len normalne prevrtat durch obvodovu stenu, supnut tam chranicku a prevliecť kabel, alebo je nejaka ina finta? Nechcem sa s tym moc jebkat.....dak ujem za rady. Majki BA.


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #17 on: Júl 19, 2013, 19:51:13 večer
Niekde sa tu toho uz popisalo presne toto iste asi 3x. Ale to nevadi :)
Ja som si prevrtal pri okne dierku a dal cez nu kabel. Nic zlozite. Len ked ti mozem poradit urob si tam sklon aby ti netieklo do izby ako mne :) Ja by som do okna nevrtal ale boli tu aj take navrhy ak si spominam. Drzim palce. 
Pekný deň...


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #18 on: Júl 19, 2013, 21:10:48 večer
ja mam kabel - rg 58 normalne cvaknuty v plastovom okne ,  uz asi 3-4roky, a pohode , inak da sa kupit original prechodka cez okno , taky pasik s konektormi ale ta bola tusim 75ohm
CB všade tam, kde sa len dá


RT_SLOVAKIA

  • Guest
Odpovedať #19 on: Júl 20, 2013, 08:44:18 ráno
Zdravim Vas páni.
ma tu plasite.
chcem sa opytat ci to je ok.

mam 1/2 antenu, je umiestnena na stoziary spolocnej anteny, na ktorom je aj bleskozvod.
antena je vyssia ako bleskozvod, spolocne anteny su tam uz neni.
cize iba bleskozvod a moja polka, instalacia bola vykonana pred 17timi rokmi, nic som tam nemenil, takze by to mohlo byt kedze je t po starom?

a dalsia otazka: mam na streche aj dipol drôtovy, bohuzial popripojeni opletenia na bleskozvod mi stanica brumci a nevysielam nic....moze to byt len tak bez uzemnenia?