OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 4 Hostí prehliada túto tému.

Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #30 on: Apríl 23, 2012, 20:41:29 večer
Antena je kraaaasne siroka, PSV pod 1:1,3 v rozsahu 26 - 30MHz, je to sklolaminat, dlzka 7 metrov, nainstalovana 4m nad urovnou vytahovej budky (6,5m celkova dlzka stoziara). Povodne som pouzival 1/2 CB27 od allamatu, ktora bola dost uzka, ladena na 28,5MHz a na 27MHz uz mala PSV 1:2. Pred zhodenim som poprosil o report Fera BA s analogovym S-metrom, rovnych S8 z rucky @2W. Z novej anteny report S9 aj stvrt :) . Kabel rovnaky, stoziar rovnaky, rucka rovnaka, vykon rovnaky, kanal 29. Papagaj na Sitne mi teraz ide S9 +5 a otvorim ho na 1,2W  :D . Siel S8 a 3,8W. Spokojnost aj ked cena nie je najnizsia a dlzka je strasna, ale vyzera, ze cosi vydrzi. Povodna CB27 sa mi tu uz zlomila, tu ked fuka, tak poriadne... Antenu som poskladal a vyhodil na stoziar sam. Vsetky spoje, kablove spojky 2x preizolovane vulkanizackou, cerveny koax na cievke zatesneny ciernou izolackou. Koax. kabel premerany s nemeratelnym utlmom na 4m dlzky po diplexer.
« Last Edit: Apríl 23, 2012, 20:49:19 večer od pugzley »


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #31 on: Apríl 23, 2012, 20:52:54 večer
 zavist  :P , ja sitno len sem-tam zacujem aj to biedne inak nic
CB všade tam, kde sa len dá


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #32 on: Apríl 23, 2012, 20:55:12 večer
Parada.....
Pekný deň...


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #33 on: Apríl 23, 2012, 21:28:04 večer
Už aby bolo EBH, potom ju aj ja nahodím, zvedavý som na výsledné porovnanie oproti tejto 18ročnej rárohe čo mi tu straší nah hlavou...


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #34 on: Júl 29, 2012, 20:09:37 večer
je to tu niekde vysvetlene len treba hladat, si 2 druhy ziskov, a vyrobca pise ten vacsi aj ked spravny je ten mensi , urcite to na fore je rozoberane
CB všade tam, kde sa len dá


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #35 on: Júl 29, 2012, 20:43:39 večer
Zisk je vždy nejaký pomer niečoho k niečomu. Pre antény platí, že zisk sa má udávať k k nejakej základnej veličine, prakticky k polvlnnému dipolu. Ten môže byť reály - dBd, alebo imaginárny (ideálny) dBi. Rozdiel medi nimi je cca 2,14.
ďalšou dôležitou veličinou je účinnosť antény. Je logické, že účinnosť krátkej antény (napr. predĺženej cievkou) nemôže byť tak veľká, ako základného polvlnného dipolu. Samozrejme že z toho vychádza, že zisk tejto antény nebude mať znamienko +.
A Billy k tvojej otázke - môže, ale záleží s čím to porovnávaš. Ak to je k polvlnnému dipolu (zisk 0 dBd), tak by tam malo byť skôr znamienko -, ak nejakej krátkej anténe, tak to môže byť pravda, ale je neseriozne takéto údaje zverejňovať.


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #36 on: Júl 29, 2012, 21:32:40 večer
Oni ani klamať nemusia, len neuvedú všetko, a vlastne ťa zavádzajú, ale to neuhádaš, a na to spoliehajú, čísla sú čísla, a tie predávajú. A väčšina sa až potom zamyslí, ako to je možné, alebo sa nezamyslí vôbec.


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #37 on: December 01, 2012, 18:02:25 večer
zohnal som si prvú CB anténu len tak na skúšku ako to bude chodit, je to klasická l 1/2 teleskop 5,5m, zaujíma ma kam by som ju mal umiestnit či je lepšie ju dat na komín rod. domu nad plechovú šikmú strechu do výšky asi 8m alebo na samostatný drevenný stožiarik  ktorý mám doma  do výšky cca 6 m nad zemou dalej od budovy  ? kam by ste mi ju odporučili dat ,viem asi čím vyššie tým lepšie


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #38 on: December 01, 2012, 18:12:45 večer
Riesil bysom komin 8metru nad strechou  ;)


Offline Fantic

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 93
    • Karma: 3
  • Jozef Modra
    • Zobraz profil
Odpovedať #39 on: December 01, 2012, 18:22:56 večer
najradšej by som na ten komín , len sú tu dve veci : bojím sa bleskov  :) a keby sa to náhodou pri výchrici ulomilo a spadlo do susedov nedajbože do okna  :D to by som asi dovysielal