OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Prepinac anten

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peter_BA

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 101
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
on: September 29, 2015, 20:08:56 večer
Nazdar.
Ako riesite prepinac anten v praxi. Lebo vacsina, co som nasiel navody, tak bola pouzita s relatkami a bolo tam viac vstupov. No ja chcem prepinat len medzi dvoma antenami, mohol by som v tomto pripade pouzit obycajny prepinac? Napr. : You are not allowed to view links. Register or Login
Tienenia by som vsetky tri pospajal dokopy a prepinal by som len stred koaxu.

Babo rad!  :D
Albrecht 6891, Allamat 407, Alan 95, ML145, 1/2 dratovka, 1/2 deci palenky

Peter_BA


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #1 on: September 29, 2015, 20:39:51 večer
Obyčajný prepínač určite nie. Zožeň si niečo takéto: You are not allowed to view links. Register or Login Na nejakej burze zoženieš aj lacnejšie. Napríklad 10.10 v Drozdove.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #2 on: September 29, 2015, 20:49:31 večer
Peter,  chyba podstatna informacia,  ake pasmo / pasma chces prepinat?  To co dal Alan je tak do 150MHz s odretymi usami.
Pokial viac pasiem a daleko od seba,  tak sa da pouzit diplexer a prepinat netreba,  anteny budu fungovat subezne po jednom koaxe.
« Last Edit: September 29, 2015, 20:51:03 večer od pugzley »


Offline Peter_BA

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 101
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: September 30, 2015, 07:45:40 ráno
Ahoj.
Jedna sa o CB pasmo v oboch pripadoch. Teda chcem prepinat medzi dvoma CB antenami. Len ma zaujma, ci je to este nejako prisposobene, alebo to aj tak byva len nejaky prepinac kontaktov.
Albrecht 6891, Allamat 407, Alan 95, ML145, 1/2 dratovka, 1/2 deci palenky

Peter_BA


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: September 30, 2015, 15:22:04 večer
tak si kup podla odkazu vyssie s AWASU ale vyber si neaky s uzemnnenim


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #5 on: September 30, 2015, 17:33:41 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Len ma zaujma, ci je to este nejako prisposobene, alebo to aj tak byva len nejaky prepinac kontaktov.
Prepínač musí zodpovedať prenášanému výkonu a kontakty musia byť kvalitné. Pri 4W by to nemal byť veľký problem. Neviem presne z akého by sa to dalo spraviť, ale nie ten čo si dával link. Vhodnejší by bol nejaký otočný zo staršej stanice alebo rádia. Prepoje vo vnútri by mali byť 50ohm koaxom, alebo nejako inak dodržaná impedancia a čo najkratšie. Opletenia (zem) koaxov by boli spojené priamou montážou konektorov SO239 do kovovej krabičky a aj prepojením koaxov.

Ešte som taký prepínač nestaval, takže nemám skúsenosť  :) a toto všetko v hladine teórií.
Ak by si sa do stavby chcel pustiť, tak kovovú krabičku ti viem vyrobiť, kedže som sa tým začal zaoberať, lebo som nevedel nič zohnať. Mám aj niečo hotové.


Offline Peter_BA

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 101
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: September 30, 2015, 20:31:03 večer
No ja som skor chcel spravit taku malu krabicku, do ktorej zabudujem vysielacku, usb nabijacku, LED lampicku, volt meter a chcel som tam este pridat aj prepinac anten, ale ten teda si vynecham, lebo cele to bude s preglejky. Chcem mat taky komplet na expedicie, lebo teraz sa mi vysielacka vzdy len dakde povaluje a nieje to ono, takto tam pripojim len baterku a antenu a bude krasne. Ale dakujem za vase rady aj ponuky.

73 Peter _BA
Albrecht 6891, Allamat 407, Alan 95, ML145, 1/2 dratovka, 1/2 deci palenky

Peter_BA


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #7 on: Október 01, 2015, 06:27:49 ráno
Jasné, aj ja som nad takým niečím už rozmýšlal. Mám v plane zabudovať stanicu do hlinnikoveho kufrika a na kopci by sa len otvoril kufrik a zapojila antenna, prípadne väčšia batérka (malá by mohla byť v kufríku aj s SWR a voltmetrom, prípadne s nejakým tunerom).
Inak prepínač by si mohol mať aj externe pripojený hned za krabicou.