OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Zásady správneho používania

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
on: Február 28, 2012, 23:47:23 večer
K tejto téme dodám len toľko na CB sa treba správať slušne, nenadávať, je zakázané používať zosilňovače. Sú vyhradené kanále ktoré sú určené na rôzne určenia používania.
 Pokiaľ sa chcete zapojiť do komunikácie tak medzi prestavkou dvoma komunikujúcimi povieme brejk.
 Komunikujúci odpovie poď brejk alebo niečo podobné a v tom okamihu viete že môžete začať komunikovať. Treba si zvoliť svoju volačku napríklad koberec alebo pavúk alebo drevo, vidlička je to na vás samozrejme. Pod touto volačkou budete vystupovať. Pokiaľ chcete zistiť či sa niekto na hociktorom kanáli tak sa treba pýtať na všeobecnú výzvu. Samozrejme Najnepríjemnej šou vecou pri komunikácií je to keď vás niekto gumuje. Čo je to gumovať? dajme tomu Janko a Peťko sa rozprávajú na veľkú vzdialenosť a Imro býva 10m od Peťa. A začne rozprávať cez Janka a toho totálne zvalcuje lebo je bliššie k Petkovi a ma silnejší signál. To je tak zhruba na začiatok všetko.
 K tomu dodám len toľko že podrobnejšie to nájdete napísané na stránke
 ministerstva pôšt a telekomunikáci í.

You are not allowed to view links. Register or Login
Pekný deň...


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: September 11, 2013, 14:55:23 večer
doplnim zakladne udaje pre spojenie a to je citatelnost a sila signalu.

Systém RS

V rádioamatérske j prevádzke sa na ohodnotenie čitateľnosti, sily signálu používa systém  RS . V rádioamatérsko m slangu ich nazývame report. Prvé číslo reportu určuje čitateľnosť signálu (z anglického Readibility) a uvádza sa v číslach 1-5:

1 - nečitaľný signál

2 - sotva čitateľný signál

3 - s ťažkosťami čitateľný signál

4 - bez ťažkostí čitateľný signál

5 - vynikajúco čitateľný signál

 

Druhé číslo reportu určuje silu signálu (z anglického Strength) a uvádza sa v číslach 1-9:

1 - slabý, sotva vnímateľný signál

2 - veľmi slabý signál

3 - slabý signál

4 - postačujúci signál

5 - celkom dobrý signál

6 - dobrý signál

7 - celkom silný signál

8 - silný signál

9 - veľmi silný signál

teda spojenie s reportom napriklad  33,45, 59 co je najidealnejsie, este sa pouziava pri silnejsom signale ako 59 aj  pridanie + 5,10,20,30,40 dB
« Last Edit: September 11, 2013, 15:00:25 večer od IvanBardejov »


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #2 on: September 11, 2013, 16:17:45 večer
A zásadne treba používať svoje ucho ako (R)S-meter :) Pretože vo veľa prípadoch je zvykom, že čo 1 R = 2 S. Pr. pozriem sa na display a vidím 4 S, takže report 24. Vidím 6 S tak 36.... Najlepšie sa mi to určuje podľa ucha a na S-meter pozriem len v prípade odčítania decibelov navyše ;)
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Jano Istebné

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 58
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #3 on: September 15, 2013, 09:40:58 ráno
takže aj report 44 je úplne parádny.
dobre vedieť :)
PMR ch  3 aj 4
CB   ch 17


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #4 on: September 15, 2013, 13:05:10 večer
Aj report 50 môže byť reálny a je realny ;) Skúsenosti počas závodov na VKV pásme či už z domu alebo niekde /p. Vysiela sa horizontálne, aj však doma mám ANT vertikálne a vzniká tzv. "polarizačný" útlm, kde je myslím strata nejakých 17 dB. Často sa mi stáva, že mi pri SSB mod. S-meter ani nerozkýve, ale ja ho počujem úplne nádherne. Taktiež rovnako  sa mi stáva, keď je niekto na SOTE a pod. Ukazuje mi S0, ale ja ho skutočne počujem R5 ! To len tak btw, aby som nebol moc múdry.  :D
« Last Edit: September 15, 2013, 15:41:41 večer od IvanBardejov »
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #5 on: September 15, 2013, 23:22:20 večer
Určite viacerých zaujmú dokumenty, ktoré zostavili dvaja belgickí rádioamatéri John ON4UN a Mark ON4WW najmä pre začínajúcich rádioamatérov. No aj užívatelia CB pásma si v nich nájdu veľa zaujímavého...

You are not allowed to view links. Register or Login
ON4UN, ON4WW, preklad: OM4YL, server: You are not allowed to view links. Register or Login
Základný dokument o rádioamatérske j prevádzke.

You are not allowed to view links. Register or Login
ON4WW, preklad: OM3JW, server: You are not allowed to view links. Register or Login
Vynikajúci článok o základoch rádioamatérske j prevádzky.

a ešte som našiel:
You are not allowed to view links. Register or Login
G3PJT, preklad: OM4YL, server: You are not allowed to view links. Register or Login
Stručné pravidlá ako sa správať pri DX prevádzke.