OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Stacionárne antény

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline Jano Istebné

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 58
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #80 on: Október 16, 2016, 12:12:59 večer
daj prosím Ťa dajaké obrázky, ako sa dielo podarilo. díky.
PMR ch  3 aj 4
CB   ch 17


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #81 on: Október 16, 2016, 15:24:46 večer
Tak tu ju mas :-)   Zhlobena z toho co som nasiel doma :-D v mojej balkonovej dielnicke :-D
« Last Edit: Október 16, 2016, 15:26:33 večer od BacaKE »


Offline Jano Istebné

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 58
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #82 on: Október 17, 2016, 10:46:01 ráno
Fajne.
Už viem prečo si písal o hlobení :)

Keď, to drevo navlhne, nemení sa veľmi PSV?
Chodí dobre, o moc lepšie ako magnetka, môžeš byť spokojný.
PMR ch  3 aj 4
CB   ch 17


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #83 on: Október 17, 2016, 11:09:50 ráno
Trochu divoká konštrukcia, ale o tom to je...poradiť si s tým čo máš..bastlit a zlepšovať. Takto sa dá najviac naučiť.
PSV 1,5 je v pohode. Ešte by to chcelo zmerať, či je to v rezonancii ale plus mínus autobus asi bude ak si dobre rátal.
Dávam LIKE. Napíš ako to chodí.
73


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #84 on: Október 17, 2016, 19:33:29 večer
Pre Janka Istebne :   Drevo nenavlhne, aspon dufam, lebo je zvonka zvnutra natrete Duvilaxom na drevo :-D Az ked som to mal natrete som si spomenul,, ze mam urethanovy lodny lak ale uz sa mi to nechcelo drat ten duvilax dole :-D Uvidime co s tym bude :-) ZIma preveri :-D Inak PSV mi na 40tom ide hore na 2 ke dje vlhko, ale to pricitam aj tomu ze mokre je vsetko :-)

Pre Alana TT : AKo pisal Janko Istebne je to ovela lepsie ako na magnetke stojacej na plechu :-D. Zmerat rezonanciu pre moju neskusenost a nevlastnictvo hardware nemam sancu :-D Vela som neratal. 275cm nad plech a posledny diel sa zasuva ako na magnetke tm som ju doladoval a asi este budem. A styry 275cm dlhe medena draty ako take solave radialy. Len mi teraz mata v hlave, ci som mal tie radialy merat od osi ziarica, alebo od konca plechu. Teraz ich mam od hrany plechu 1/4vlny :-D  Ked to mam zle, tak zmeram a na konci zahnem :-D   Inak mne tato konstrukcia teraz vyhovuje aj ked materialy mohli byt lepsie. Je to na zateplenej a zaizolovanej streche takze nesmiem prerazit ten asfaltovy pas na ktorom to stoji a zaroven by mala byt dost masivna podstava aby ju nevyvratil vietor a nemusel som ju vyvazovat na hromozvod. mam v merku jednu 5/8minu od Elixu, ale to uz bude aj so stojanom dost tazke a hlavne dlhocizne :-) Tak uvidime ako sa mi zadari :-D


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #85 on: Október 17, 2016, 21:44:35 večer
Tie radiály treba rátať od päty antény, teda ako píšeš od osi žiariča, takže vyskúšaj to skrátiť. Nie len zahnúť. Ked rátam tak by to malo byť tých 2,75 ale ešte krát skracovací súčiniteľ cca 0,98 takže nejakých 2,70m. Možno sa ti aj PSV zlepší.
A to že máš PSV horšie na CH40 tiež svedčí o tom, že anténa je trochu dlhá.
Na meranie rezonancie som si postavil jednoduchý DIP meter, teda sací merač rezonancie a v spolupráci s multimetrom, čo meria f do 30MHz funguje perfektne.
Inak máš to dobré, šak ako som písal o to ide - bastliť ;)


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #86 on: Október 17, 2016, 21:54:57 večer
Sucinitel kratenia pre medeny drot o priemere2mm nepoznam :-) Ale budem ti verit :-)  Ja si z elektryki poskladam akurat tak lampicku na baterky :-) na citanie v autobuse :-/. Pred chvilou som zmeral SWR a zazrak sa deje, islo to dole. Na 1kanali na 1.2 a na 40tom na 1.5 a to dva dni prsi :-D Takze sice netusim preco  sa SWR znizilo, ale som rad :-D Dakujem za radu ohladom radialov :-) Skratim :-) Sice mi teraz napada, ze je tam este ten plech a na ten sucinitel kratenia asi NIKTO nevyrata :-D  Takze sa bude laborovat :-D


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #87 on: Október 17, 2016, 22:02:12 večer
 ;D ;D no sucinitel skratenia na plech neviem ani ja...
ale keby si mal napr. 6mm drat, tak by bol väčší napr. 0,95 , ale presne to neviem ani ja, to je na laborovaní.
To že sa mi mení PSV podľa počasia som už písal. Tam sa jedná o celkovú impedanciu antény, ktorá sa skladá z viacerých zložiek - reálnej ohmickej resistancie a jalovej reaktancie buď kapacitnej, alebo indukčnej a obe sa menia podľa vlastností okolitého prostredia. Napr. ked anténa namrzne alebo je mokrá..aj zem má iný odpor. Samozrejme to vždy platí pre konkrétny kmitočet.
« Last Edit: Október 17, 2016, 22:14:33 večer od Alan TT »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #88 on: Október 17, 2016, 23:56:11 večer
S tou zmenou PSV som tak akosi  intuitivne predpokladal, ze sa bude menit, len som vyteseny, ze sa meni k lepsiemu :-) Takze ked bude sucho, budem musiet antenu polievat :-D Ako paradajky a papriku :-)


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #89 on: Október 18, 2016, 08:50:45 ráno
ale zalezi aj jaky mas merak... bo vedsina merakov Ti raz ukaze tak a raz tak... ono aj kazdy merak ukazuje inac... AlanTT Ti to dosvedci :D :D :D ale aj umna mas palec hore za sikovnost a snahu...
73 Bubak Smolenice   OM2BH