OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Rádioamatérske skúšky

Hosť · 5 · 4134

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

MarekZP

  • Guest
on: August 05, 2018, 11:12:55 ráno
Zdravím, keďže sú tu na portáli aj rádioamatéri, tak práve na nich by som chcel smerovať túto otázku.
Rozhodol som sa, že si spravím koncesiu na HAM pásma, ale mám pár otázok na ktoré by som rád vedel odpoveď, tak verím, že mi niektorý s tým pomôžu :). Samozrejme, že už nejaké základy mám, aj sa venujem počúvaniu na pásmach a vysielaniu na voľných pásmach.
Len čo sa týka učenia na skúšky, tak či stačia tie materiáli, ktoré sú na stránke hamradio.sk (mám to všetko už vytlačené) alebo chce to ešte niečo viac?
A ešte by ma zaujímal priebeh skúšky, že či dajú konkrétne otázky a tie skúšajú alebo povedia len okruh z daného predmetu a ten si mám pripraviť a potom obkecať :).
A možno ešte ako to spraviť s papiermi, poslať to na úrad skôr a postupne sa učiť alebo prvé sa všetko naučiť na 100% a až tak posielať papiere, lebo rád by som už išiel na najbližšie, ktoré sa budú konať :).
Poprípade ak niekto má nejaké skúsenosti, načo si dať väčší pozor alebo čo by bolo dobre vedieť ohľadom skúšok, tak budem rád ak to pridáte.
Ďakujem pekne za odpoveď a 73 všetký ;).


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: August 05, 2018, 17:52:48 večer
Skusky som uz absolvoval 2 x  najprv na N  potom na E.
Skusa sa s 3 oblasti predpisy , prevadzka a technika. Samozrejme ze treba sa pripravit a potom zaslat ziadost o obsalvovanie skusok na regulacnu urad SR. Oni ta cca 14 dne pred skuskami vyzvu na abslovovanie skusok, pozri si stranku ktoru si uviedol hamradio.sk su tam okruhy otazok aj odpovedi z ktorych sa skusa a aj pokyny pre skusky a potrebne doklady a spravne poplatky.
Dostanes z kazdej oblasti 3 otazky a na tie mas kratky cas na pripravu, skusajuci sa potom pyta ja na ine veci okolo toho, ak ale vysypes okruh otazok tak to budes mat vo vrecku.
Prajem vela zdaru a dopocunia na ham pasmach.


MarekZP

  • Guest
Odpovedať #2 on: August 05, 2018, 19:10:59 večer
Jasné, tak ďakujem za odpoveď. Už som sa aj do toho pustil, všeobecne povolovacie už som naučený, už "iba" ten zvyšok. Ale ono ak to človeka baví, nie je problém sa to naučiť.  ;) Veľa vie už len z počúvania.
Tiež verím, že sa čoskoro budeme počuť na HAM pásmach.  :)


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #3 on: August 06, 2018, 20:43:01 večer
Odporucam nanuknut aj do You are not allowed to view links. Register or Login , podla mna lepsie spracovane ako u nas, pozor ale na rozdelenie pasiem, kniha je z roku 2012 a su tam male odchylky vo vyuzivani segmentov, siriek pasiem a modulacii, ale tie su aj v nasich povolovackach z 2010 vs aktualne rozdelenie podla IARU.
« Last Edit: August 06, 2018, 20:53:41 večer od pugzley »


MarekZP

  • Guest
Odpovedať #4 on: August 07, 2018, 01:31:00 ráno
Jasné, ďakujem za knihu, určite si pozriem :)