OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

DX spojenia na CB

0 Members a 3 Hostí prehliada túto tému.

Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #40 on: Január 03, 2013, 22:47:35 večer
Zatial bez koncesie.Po zmene povolovacich podmienok a povoleni SSB prevadzky a smeroviek je aj CB celkom zaujimave.Pred sa len,to CB je take viac uvolnene.
(Pisal som 10m a nie 10mhz).Na drotovke 10m nejde az tak dobre,ako na dobre umiestneny vertikal,alebo smerovku.Preto je tam pomenej prevadzky.Navi ac otvorenia su nepravidelne a obcas niekolko rokov aj uplne ticho.Pre hamov je lahsie urobit DX spojenie na inych bandoch,

Aj ked je "energeticky" 12w pep zhruba ekvivalent 4w FM,co sa tyka dosahu je situacia uplne ina.Za optimalnych podmienok moze byt dosah aj dvojnasobny priamou vlnou a niekolkonasobn y pri DX prevadzke.Pred sa len to SSB ma iny "feeling".

« Last Edit: Január 03, 2013, 23:00:22 večer od derick »


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #41 on: Január 04, 2013, 14:36:42 večer
Ivan Bardejov : Na 80 m je najviac prevádzky, ale vnútrezemskej, žiadne ODX a podobne, pokaiľ vysielaš cez deň, preto tam je najviac prevádzky . A aj v noci žiadna sláva, staníc mrte, radšej na tej 14ke :) Najviac DX je na 14 MHz, ako si písal .
Ja som trebárs spravil na 15 Watt USB Filipínčanku na 20 metroch .. a to som mal INV. Vee ešte vtedy. Hold Invertované Véé vyžaruje aj vertikálne, čo bolo vtedy cítiť . Ale zase na G5RV sa mi podarilo spraviť Kubu na 18 Mhz :) To už som mal 100 Watt :) Podmienky sú podmienky  8)
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #42 on: Január 04, 2013, 15:23:28 večer

Mailo Dubnica - k tomu je sa tazko vyjadrovat , pasmo 80 m ako ho opisujes je uplne o inom  ,som na nom denne  o inom pasme sa nebudem zmienovat. Vratim sa k CB.


Offline Balky Vranov

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 16
    • Karma: 2
  • Ballky
    • Zobraz profil
    • http://qrz.com/db/OM0ET
  • Lokátor: KN08UV
Odpovedať #43 on: Január 04, 2013, 17:34:12 večer
Zdravím Vás. 
80M pásmo je počas slnečného svitu vďaka ionosférickej vrstve D značne utlmené, a podmienky sú tam podobné šíreniu rozhlasu na stredných vlnách. Večer, v lete cca od 16-tej sa pásmo otvára, najprv CZ, PL, HUN, UKR, neskôr GER, RUS, ITA. V nočných hodinách (cca 22hod.) sa dá počuť Japonsko, Kórea a.p. a až nad ránom USA, Karibik, kým sa nerozvidnie. Európu je počuť v celom rozsahu 80M, Rusov hlavne pod 3,600 MHz. SVK na 3.756 MHz, kde robia debatné krúžky ktoré žiaľ častokrát amatérovi moc do jeho hobby nepridajú. CZ sú okolo 3.700 MHz a DX signály sa dajú sledovať v segmente od 3.770 - 3.800 MHz. Všetko samozrejme v móde LSB, ktoré je dohodnuté používať do 10 MHz.   
Tvrdenie že USA je najlepšie "spraviť" na 80M pásme určite nieje na mieste. Vzhľadom na vysokú hladinu šumu, QRN a QRM, ktoré sú na tomto pásme, a potrebe rozmernej antény sa musí zvoliť tichšie QTH a väčší výkon aby sa spojenie uskutočnilo. Častokrát sa mi stáva že pekne počujem stanicu z JA a nato zistím, že chlapík je tzv. BIG GUN stanica s mohutnou smerovou niekoľko elementovou anténou na pásma 160M!!!, ktorý do nej tlačí 1 KW. Vtedy sa nedá povedať, že sa k nemu dokričím s bežnou anténou, zariadením a 100W.
Na DX jednoznačne volím vyššie pásma. Cez slnečné minimum ma prekvapilo pásmo 40M t.j. 7MHz, kde hrali DX stanice a USA aj vtedy keď na 10MHz a vyššie bol už len čistý šum. Teraz je fajn 14MHz a 21MHz cez deň. A zaujimavá perlička je aj asi 30KHz úzky SSB segment v pásme 18MHz, kde je počuť DX stanice ráno JA, večer USA na relatívne malom priestore, kde netreba veľmi prelaďovať. Pásmo je tiché a ľahko sa tam dovoláte aj s horšou anténou a nízkym výkonom. Ale konečne sa Slnko ako tak spamätalo a otvára sa aj CB pásmo. Teraz keď je na CB povolené aj SSB vrelo odporúčam si také rádio čím skôr zabezpečiť a zabudnúť na 32 kanál a FM DX  ;)  vyššia odolnosť príjmu modulácie SSB a užšia šírka príjimaného pásma príjímača umožnuje počuť a urobiť spojenie so stanicou na omnoho väčšiu vzdialenosť ako na FM. Myslím tým teraz aj spojenie priamou vlnou či LOCAL do vzdielenosti 100km. Pri FM väčsinou do 50km.
Venujem sa DX-ingu na KV v módoch SSB
ANT: 2ele.HEX BEAM, 6-pásiem (20-6m)
TRX: ICOM IC-7610


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #44 on: Január 08, 2013, 16:02:11 večer
Momentalne idu pekne US stanice.38 kanal LSB.Kto mate trochu vyssie anteny musite nieco pocut.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #45 on: Január 08, 2013, 16:30:43 večer
potvrdzujem jeden mi ide radio 5
CB všade tam, kde sa len dá


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #46 on: Január 08, 2013, 16:38:00 večer
U mna tak 5/5-7 boli najsilnejsi.Bo la tam Kanada aj US.Ale uz sa to zavrelo.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #47 on: Január 08, 2013, 16:38:46 večer
ja som zacul south america
CB všade tam, kde sa len dá


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #48 on: Január 08, 2013, 17:18:41 večer
U mna new brunswick canada,NY a NJ US.Jednemu to tam chvilu islo az na 5/9.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #49 on: Január 08, 2013, 19:26:18 večer
keby mám kotol a black pirate tak by som sa s nimi spojil :D :D