OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

(Nielen) balkonova antena COBWEB na 11m (vhodna DX)

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
on: December 04, 2018, 16:00:46 večer
Problemy s umiestnenim anten v panelovych bytoch, ma prinutili urobit si malu, ale efektivnu antenu na CB DX, bez zasahu do oplastenia bytoveho domu, alebo balkona. Polka ani 5/8 neprichadzala do uvahy, boomerang sa mi tiez nepacil. Rozne dratovky tiez stoja za figu, v minulosti som skusal 2x5/8 dipol a vertikal v rovnakej vyske hral lepsie. Cez vikend som teda narychlo zbuchal relativne malu antenu COBWEB podla tohto navodu:

You are not allowed to view links. Register or Login

(link obcas nefunguje)

Je to mala a nenarocna DX-ova antena, ktora oproti vertikalu nezbiera bordel a vyzaruje vsesmerovo (horizontalne). Nevadia jej velmi ani okolite predmety. Strana stvorca vychadza na cca 130cm, pouzil som bambusove tycky dlhe 180cm. Kabel je dvojlinka 1,5mm skratovana na 158cm podla navodu. Koax 50ohm sa teda moze pripojit priamo k ziaricu a prudovy balun  6-7 zavitov RG58 na 10cm air core zabezpeci, aby sa RFI netahalo po kabli az k radiu. Pouzitelna sirka pasma je cca 150khz od 1 do 1,5 SWR, takze sa treba naladit do pozadovaneho useku. Inak pomoze ATU. Tycky su ukoncene svorkami na uchytenie k zabradliu balkona a je to rychlo rozoberatelne.
Podla recenzii je tato mala antena porovnatelna s dipolom a naviac ma cistejsi prijem. (o 1-2s menej sumu) Na CB je momentlane mrtvo, ale dnes sa mi podarilo s touto antenou urobit FR, NL a BE, pri kratkom otvoreni. Najlepsi report pre mna bol 5/5 ja som pocuval az 5/7. Zaujimave, ze signal "preliezol" z opacnej strany panelaku (zrejme nejaky odraz). Antena je sice relativne nizko (cca 6m nad zemou), ale aj v tejto mizerii sa daju spravit nejake DXy. Pozor, za dazda naladenie anteny klesne o cca 200khz nizsie a az po vysuseni sa vrati naspat. Je teda citliva na vhkost.
Zatial je antena len v testovacej prevadzke a casom, ked sa osvedci to asi prerobim na uhladnejsi sklolaminat.

Nejake foto:

Prva verzia stvorec:
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Antena sa mi zdala dost utopena v zastavbe a ziaric bol velmi blizko balkona, takze som ju trochu modifikoval na obdlznik (cca 110x140cm), cim sa vzdialila od balkona o dalsich 20cm. Kabel by uz bol kratky, takze vzduchovy balun nahradil zacvakavaci ferit.

Druha verzia, obdlznik + ferit:

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
« Last Edit: December 05, 2018, 21:52:02 večer od derick »


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #1 on: December 04, 2018, 16:33:09 večer
Cobweb pre 20-10m mam, antena na svoje rozmery dobra.

Co treba pre 11m (CB pasmo) zdoraznit je polarizacia, cobweb ma horizontalnu, co pre spojenie odrazom (dx) problem nie je, ale pre lokalne spojenie uz to problem je, nakolko 99% uzivatelov cb ma vertikalne anteny. Straty V voci H polarizacii su na urovni 15 az 20dB (cca 3S).


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: December 04, 2018, 17:16:29 večer
S tou polarizaciou mas pravdu, nejak mi to ani neprislo, lebo na lokale nemam nikoho v dosahu.
Rozmyslal som aj nad dipolom 5,5m horizontalne, tam by sa dal vyuzit balkon ako reflektor. Ale bol
by presah k susedom a to by sa im urcite nepacilo.

Ten cobweb nie je ziadny zazrak, ale  na obcasny DX snad bude v pohode.

« Last Edit: December 04, 2018, 17:53:28 večer od derick »


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #3 on: December 06, 2018, 18:18:05 večer
Tak blizkost horizontalneho balkonoveho zabradlia a panelov k tomu cobwebbu ma urcite zasadny vplyv na diagram a ucinnost.

Na foto vidim, ze kusok od balkona mas stromy, mozno by stalo za pokus natiahnut horizontalny drot cya2.5mm2 modry v dlzke polky (5.5m), k stromu upevneny cez "pradelnu snuru" s prisposobenim ala kralikovka a pripadne oddialit patu anteny co najdalej od domu zavesenim na ocelove lanko a napajanim tenulinkym rg174. Antena by nemala klat oci a bola by o dost lepsia ako cobwebb na balkone.


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: December 12, 2018, 08:25:30 ráno
"blizkost horizontalneho balkonoveho zabradlia a panelov k tomu cobwebbu ma urcite zasadny vplyv na diagram a ucinnost." 
Mozno by bolo dobre vyuzit ho ako reflektor.

Stromy su cez cestu, takze z natahovania drotu tiez nic nebude. Naviac drotovkam vyssie pasma velmi nesedia. (vlastna skusenost).
Mensia antena na DX zrejme neexistuje (okrem magloopu, ktory vsak treba na kazdy kanal doladovat). Casom to prerobim na laminatove tycky aj s tensim kablom a bude nenapadnejsie ako tie bambusy.


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #5 on: December 12, 2018, 08:57:27 ráno
Ahoj Derick,
skvela praca!!!
Na Balkon velmy dobra Antena je este aj Sirio SD 27, je to hlinikovy dipol, mozno ho tocit na horizontal a vertikal. Lahko to pripevnis na zabradlie. You are not allowed to view links. Register or Login
Ak mas radsej drotove anteny, urob si Bozooka You are not allowed to view links. Register or Login.
Staci ak mas navyse 5,3 m RG 58. Potom ju vyvezies napriklad na  laminatovu tycku na vertikal alebo na dve tycky horizontal.

73 Andreas


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: December 12, 2018, 09:45:48 ráno
Ten dipol SD27 som tiez zvazoval, ale je vacsi a presahoval by k susedom. Dipol do kocky (cobweb) je podstatne mensi. (aj vsesmerovejsi)
Tu bazooku som vyskusal na streche panelaku asi pred 15timi rokmi. (vo vyske cca 2,5m nad strechou). Obycajny vertikal (polka) isiel lepsie. Potvrdilo sa mi pravidlo, ze vertikal v rovnakej vyske ako dratovka je vzdy lepsi. (plati hlavne pre vyssie pasma.)


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: December 12, 2018, 13:39:16 večer
Nic  v zlom, len pisem, ze som to skusal a nestalo to za vela. Pisal som to uz v prvom prispevku. (a dratovka na CB je urcite lepsia ako nic.)


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #8 on: December 12, 2018, 16:43:13 večer
"Potvrdilo sa mi pravidlo, ze vertikal v rovnakej vyske ako dratovka je vzdy lepsi. (plati hlavne pre vyssie pasma.)"
Priznám sa, že dáko tejto vete nerozumiem  :(("dratovka" nemôže byť vertikal???)
Ale aj G-M, Gain-Master 5/8 je tiež v podstate  "dratovka" uchytená v nevodivej trubke  aj keď  drahá cca140€, ale  veľmi dobrá anténa.


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: December 12, 2018, 16:52:39 večer
Znamena to, ze ak mas natiahnutu dratovku horizontalne (asi tazko bude vertikalne vo volnom priestore), tak fabricky vertikal chodi lepsie. (a tyka sa to len vyssich pasiem.)
« Last Edit: December 12, 2018, 17:28:27 večer od derick »