OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

stavba CB papagaja

0 Members a 5 Hostí prehliada túto tému.

Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #40 on: August 05, 2017, 10:07:12 ráno
Marcony, tuto temu som vela tokov nazad riesil s tusr, dolezite je to slovo "Verejna" a jej definicia ako pristupna kazdemu. Staci zabezpecit aby bola siet dostupna len uzavretej skupine a uz nie je verejna. Ekvivalent echolink, d-star, dmr, aprs atd na hambande, ktore idu zvacsa tiez cez internet. Dolezite ale je aj zabezpecit, aby sa prenasali len "ziadane" relacie z eteru, napriklad prechadzajuci kamionista okolo gateway nema byt prenasany do siete, jednak o tom kamionista nevie a tiez prakticky pocuvat  na gw o pohlavnych organoch a voloch... Takze ctcss alebo dtmf alebo strazit.
Cela definicia tam bola vsunuta koli vychcancom, co si v predmobilovych casoch cb pripojili k telefonnej ustredni.
Z praktickeho hladiska ale nema prilis zmysel o takomto niecom uvazovat, par dni som to mal v 24/7 prevadzke, vyuzivanost minimalna a problemy s rusenim, ktore sa prenasalo na vsetky pripojene gw, cb je nevhodne na takyto ucel. To skor pmr.
« Last Edit: August 05, 2017, 10:23:53 ráno od pugzley »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #41 on: August 05, 2017, 14:14:06 večer
to, to, to.

kebyze sa to pospaja neverejne, tak by to mohlo byt aj nezakazane.
ak vezme do uvahy ako casto(sem-tam ale hej) mi autosqvelc otvori zrozumitelny DX a vynasobim to dajme tomu x5, tak by som to bezpodmienecne videl na CTCSS (DTMF)....

-technicky z pohladu rusiakov by na tom bolo lepsie PMR,......lenze PMR-iek je "v obehu" dost vela  a teda aj moznosti neumyselnych gumovani (obojsmerne),.... z 3/4 prazne CB pasmo by bolo z tohto pohladu bezproblemovej sie...
-moj osobny nazor CB pasmo je na mobilovanie lepsie ako 70cm PMR.

otazka -1: bol by o to zaujem pokecat si na CBcku aj krizom po SK????????(u mna hej)
-2: ma niekto neake kontakty (pozna niekto cloveka) na tusr, co by sa mohol k tomu vyjadrit: mozno ci nemozno????? urobit na CB nieco na sposob HAM sieti.


3- ako HAM kamarat hovori: jano neblbni, nevymyslaj blbosti na zarusenom CB, urob si N-ko,  ved 2m,70cm HAM prevadzace su skoro bez prevadzky, ale hotove a funkce........ ...radiamateri na SK uz skoro vymreli, alebo sa na to vykaslali.


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #42 on: August 05, 2017, 20:26:54 večer
Carovna a luxusna funkcia "utosquelch" na CB je to iste ako SQ riadeny urovnou sumu (signalu) nad NF hovorovym pasmom (cca 6kHz) vo vacsine aj lacnych 2m / 70cm FM TRX, casto aj v 15€ PMR stanici z Lidlu ;) Dokonca aj lacne CB ju casto maju zabudovanu v demodulacnom integraci, akurat tam chyba par suciastok aby to fungovalo.

Funguje to tak, ze sa predpoklada, ze hovorove spektrum je do 3kHz, tak sa detekuje uroven sumu v okoli cca 6kHz. Ked je dostatocny neruseny FM signal v hovorovom kanali, zmizne aj sum v okoli 6kHz a to otvori SQ.
"Rusaky" na CB su zvacsa "gumujuce sa stanice" , teda viac signalov cez seba, pri ich zmiesani sa vytvaraju signaly aj nad 3kHz a takyto SQ ich "nepusti".

Niektore amaterske stanice maju moznost vybrat si typ SQ, ci od VF urovne signalu, alebo od urovne signalu nad hovorovym pasmom a su aj take, ktore umoznuju ich kombinaciu, teda pusti len signal nad VF urovnou a cisty :)

V CB sa uchytil SQ od urovne VF signalu historicky, nakolko prva pouzivana modulacia bola AM a tam takyto SQ pracoval dobre. Casom pribudla FM modulacia, ale kamionisti boli zvyknuty na SQ z AM radii, tak to vyrobcovia nechali tak, a taktiez takymto SQ si kamionista odfiltroval sice dobry zrozumitelny signal bez sumu, ale od kamiona o 10km dalej a jeho zaujimal len kolega "za zadkom".
« Last Edit: August 05, 2017, 20:31:42 večer od pugzley »


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #43 on: August 05, 2017, 20:52:39 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
ak vezme do uvahy ako casto(sem-tam ale hej) mi autosqvelc otvori zrozumitelny DX a vynasobim to dajme tomu x5, tak by som to bezpodmienecne videl na CTCSS (DTMF)....
Narazis na uzivatelsku zakladnu, CTCSS ma minimum ludi, DTMF v aute je nevhodne na obsluhu.
Ked uz CB, tak mimo klasickych 40k, teda 70 az 80k, mensie rusenie, mensia moznost ze tam vleze kamion z polska v nulkach alebo ty vole z ciech :) A skor najdes CB nadsenca s 80k stanicou ako s ctcss.

Citovať
-technicky z pohladu rusiakov by na tom bolo lepsie PMR,......lenze PMR-iek je "v obehu" dost vela  a teda aj moznosti neumyselnych gumovani (obojsmerne),.... z 3/4 prazne CB pasmo by bolo z tohto pohladu bezproblemovej sie...
-moj osobny nazor CB pasmo je na mobilovanie lepsie ako 70cm PMR.
Ak prave nie je aktivna ES (v CB slangu rusaci) ano. Kazde pasmo ma svoje, porovnaj obsluhu a dosah CB rucky v ramci budov s PMR ;) CB velke, tazke, gumisvindel neucinny (v porovnani s gumidkom PMR) a v budove na CB rovno zabudni. CB ma navrch tam, kde sa da pripojit lepsia externa antena co pri PMR nie je legalne mozne.

Citovať
otazka -1: bol by o to zaujem pokecat si na CBcku aj krizom po SK????????(u mna hej)
-2: ma niekto neake kontakty (pozna niekto cloveka) na tusr, co by sa mohol k tomu vyjadrit: mozno ci nemozno????? urobit na CB nieco na sposob HAM sieti.
You are not allowed to view links. Register or Login , dolu mas kontakt na Romana Vavra, napis otazku, myslim ze odpovie, alebo zabezpeci odpoved od zodpovedneho, je to radioamater. Otazku definuj v style ci nie je zakazane... Uzavreta siet len povolenym clenom... Meno, heslo, specificky SW, nie cez WEB... Pocitaj ale s tym, ze to chces pouzit na nieco, na co to nebolo urcene a mozes dostat aj takuto odpoved.

Pokusy o CB a PMR siet boli, aj to chvilu fungovalo, aj nejake PMR brany boli... Nechcem ti brat optimizmus a nadsenie, skus, mozno motyka streli :)

Citovať
3- ako HAM kamarat hovori: jano neblbni, nevymyslaj blbosti na zarusenom CB, urob si N-ko,  ved 2m,70cm HAM prevadzace su skoro bez prevadzky, ale hotove a funkce........ ...radiamateri na SK uz skoro vymreli, alebo sa na to vykaslali.

Nevymreli, ale nie kazdeho bavi len kvakanie na FM, vacsina ma ine zaujmy, od spojeni na KV, cez VKV preteky a spojenia na tisice km nad 144MHz az po mikrovlny a odrazy od burok, lietadiel, mesiaca ;) A vela este bastli, lozi na kopce v ramci SOTA, aktivuje floru faunu, vykecava na 80m, voci CB velmi siroke pole, kde si najst to svoje. Prevadzacove spojenia amatera dalej neposunu a casom omrzia.
Na Krizave a nad Cadcou mas DMR prevadzace, nauc sa, sprav skusky, kup MD-380 a si v sieti :) Ale ak ta bavi prave to, je mozne spravit si echolink nod, alebo digi nod pre DMR, Dstar, Fusion, dokonca aj mobilny cez mobilovy net a kvakat kolko vladzes :)
« Last Edit: August 05, 2017, 21:17:26 večer od pugzley »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #44 on: August 08, 2017, 09:03:49 ráno
dik za odpoved(-e)

takze skusim napisat otazku na tusr (sa mi zda ze sa to vola uz inac, ale to je nepodstatne) a som zvedavy na odpoved.

-samozrejme  ze musi byt zaujem aspon v 2-3 CB aktivnych lokalitach, aby to malo neaky zmysel.....ako experiment to je pridrahe a zlozite.......
-na experiment a obcasne pozdravenie za kopec staci uplne papagaj, ktory je u nas bezproblemov legalny.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #45 on: September 01, 2017, 21:55:58 večer
-nuz na temu internetom pospajanych CBciek som nasiel zaujimavy navrh delenia CB pasma pre europu na strake integrac.sk... .............a k som dobre pochopi,l tak kanaly 39 a 40 by mali byt na to o com tu basnime.:-)

-k realnemu v garazi odparkovanemu papagajovi: mame prislubene "papagaj QTH" pod Velkou Racou na chate,.... z pochopitelnych dovodov tam bude ale len neaka balkonovka, pripadne 2m mobilka (je tam plechova strecha co je  pre mobilku urcite +).


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #46 on: September 01, 2017, 21:59:19 večer
jaj este jedna otazka do eteru: na CH73  mame na plane toho papagaja rozbehat,............ak niekto vie,  o niecom-niekom kto 73 pouziva, dajte vediet nech zbytocne niekomu nelezeme do kapusty.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #47 on: September 05, 2017, 14:45:30 večer
nuz nikto nic nenapisal,..............takze zajtra ak vsetko klapne, tak montujeme papagaja CH73 pod velkou racou,........dubnicania, zilincania,...... halooooo,haloooo (teda skor: vseobecna vyzva z papagaja.....), okolo 16h.

-PS: ale nekric hop, kym nepreskocis :D :D :D ;)


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #48 on: September 07, 2017, 10:51:18 ráno
hop

papagaj namontovany, spusteny,.......ale este bude treba sa pohrat s hlasitostami (vysielacka , papagaj) ,ide to z neho o poznanie tichsie ako do neho ;D ;D ;D ;D ;)

a aj antenou je co sa este pohrat (uz neni z coho povytiahnut, na CH20
ladi nam perfektne).........

z rana okolo 7-8 a vecer 18-20 tiez tam niekto bude,....skuste ozvat sa kam to doleti, aj ked rusiaky moc nepraju spojeniam. :) :) :) :)


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
Odpovedať #49 on: Október 02, 2017, 17:03:53 večer
nuz zivot ukazal, ze balkonovka aravali je dost hlucha,......takze bude musiet ist dole.
- otazka do plena: aku mate skusenost so stvrtkou a jej priblizovanim(znizovanim) sa k plechovej streche??????do akej miery ju to rozhodi ohmicky, PSV, deformuje diagram (hluchne)?????