OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

CO JE TOTO???

Hosť · 27 · 23263

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Billy BA

  • Guest
on: Jún 08, 2012, 08:27:07 ráno
Ahoj chcem sa spýtať či neviete čo su to za antény a na čo slúžia tieto dva objekty ako sa ide zo Senca do viničného? Vie niekto identifikovat tie antény? Neskôr pridám lepšie foto.
« Last Edit: Jún 08, 2012, 08:29:16 ráno od Billy BA »


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #1 on: Jún 08, 2012, 10:35:45 ráno
Ja som si ich nikdy nevsimnul a to som tam od 2008 do 2010 jazdil skoro kazdy tyzden.


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #2 on: Jún 08, 2012, 12:47:51 večer
HARP :D
Pekný deň...


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Jún 08, 2012, 16:13:07 večer
Toto čo je označené na mape  patrí do sústavy raketovej PVOS (protivzdušbej obrany štátu, ešte takéto objekty aj s radarmi sa nachádzajú v tejto línii smerom na juh od Senca pred šamorínom. K tomu patrili  radary a tesne nad diaľnicou pri križovatke na Senec. Tam je najvyšší bod, a bola tam raketová obrana. Radar je zrušený, zostal len pri Šamoríne, a či tam majú ešte rakety, hold, v živote som nebol u ČSLA, ale u inej federálnej zložky, takže neporadím. Inak sú to do kruhu zavesené dipoly medzi stožiarmi. Videl som takto robené aj radary, ale konkretne v tomto prípade neviem.
tieto linie systémov protivzdušnej obrany sa budovali vždy okolo väčších miest smerom na západ. Dnes sa viac využíva sieť vysielačov GSM, a takto dostali srbi americké "neviditeľné" lietadlo.


Offline blueneon81

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 105
    • Karma: 12
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
Odpovedať #4 on: Jún 08, 2012, 16:53:34 večer
Vo Viničnom bol nejaký vojenský útvar, ale nespomínam si, čo boli zač.


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: Jún 08, 2012, 18:14:38 večer
Billy, netvrdím že viem načo sú tie antény, to môžem len prepokladať, ale určite to je zo zostavy PVO Bratislavy a práve tam bol využitý kopec, ktorý pri Senci sa nachádza, aj keď sa to ako kopec nezdá. Že tam takéto niečo je, viem ešte z predchádzajúce j práce, nakoľko som mal niekoľko miest v ČSSR, kde som nemohol riešiť mobilné releovky aby som sa armáde neplietol do remesla, a tiež som musel rátať s každou vyvýšeninou, nakoľko som na 50  km musel mať v pásme 400 MHz odstup od zeme min 26m. (to bola aj vlastne šírka tzv. rádioveho zväzku)


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Jún 08, 2012, 18:45:11 večer
Billy ešte malú poznámku. Práve takýmto usporiadaním antén dokážeš  podobne ako z radaru vyslať signál, a zistiť z ktoré smeru prichádza. Práve podla dĺžky vlny používanej v radare, sú ich určenia na vzdialenosť detekcie objektu. Dlhovlnne radary, ktoré detekujú objekty na vzdialenosti niekoľko tisíc km majú takúto sústavu antén až stovky km (napr. používané v Austrálii). VKV radary tie idú len na menšie vzdialenosti (Dané vlastnostiami šírením VKV).
Potom ešte jedná vec ma k tomuto navádza, a to že každá strana viacuholníka (myslím, že je to osemuholník) má svoj dipol, a pokial by to bola kubická anténa, tak má len jeden zvod.
No a aby to bolo úplné, tak si nakresli osemuholník, a signál ktorý dopadá z nejakého smeru, dopadá naskôr na prvú anténu a potom na tú, ktorá je za ňou. Pomocou rýchlosti šírenia elm. vĺn a rozdielom medzi prvou a druhou anténu, prípadne porovnaním s druhými pármi dokážeš určiť smer. (Aspoň tak jednoducho).
Princíp sa da použiť na viac možností, ale na čo je toto konkrétne ???..........


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Jún 08, 2012, 19:42:29 večer
Ten lieh v zime musel dobre chladiť, pokiaľ ste ho používali len na natieranie a nebol denaturovaný.
Inak podobný systém detekcie sa používa aj na sledovanie kradnutých aut, a pokiaľ si spomínaš na autá so štyrmi anténami do štvorca, tak je to defakto to isté, len signál sa iba príjma. Ono je jedno, koľko je antén, len by mal byť párny počet, aby  boli vždy dve a dve v zákryte, a minimum je vlastne dva páry.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Jún 09, 2012, 22:41:45 večer
S tym kratkovlnnym dipolom si nebol az tak vedla...
a tie obruce siu tam kvoli sirke pasma
:)


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #9 on: Jún 23, 2012, 13:04:59 večer
Niečo podobné je aj neďaleko lestiska Sliač, vo Zvolene - Stráže.