OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - zephyr

Stránky: 1 2 3
1
Opravy / Re: Allamat 298 nastavenie vysielačky
« on: November 14, 2020, 17:14:04 večer »
Naladí ti ju firma Elix v Prahe. Na ich stránke som našiel info

You are not allowed to view links. Register or Login

Citovať
Základní seřízení jednoduché stanice – CB, PMR atd. – 360 Kč vč. DPH (nastavení příslušných parametrů radiostanice, tj. měření a seřízení kmitočtu, citlivosti a modulačního zdvihu, případně dalších provozních parametrů na servisním testeru Rohde&Schwarz CMS50/52)

Tiež však píšu, že majú vyťažený servis a mimozáručné opravy neberú. Za opýtanie však nič nedáš.

2
Opravy / Re: Allamat 298 nastavenie vysielačky
« on: Október 31, 2020, 17:26:59 večer »
Čo si máme predstaviť pod pojmom "rozladená"? Je to blbuvzdorná CB stanica, na ktorej treba snáď správne nastaviť normu, vyladiť anténu a môžeš vysielať. FM modulácia by sa mala nastaviť automaticky podľa správnej normy (EU by to malo byť ak ma rozum neklame). Prípadne vypnúť attenuator (tlačidlo ATT).

3
CB Expedície / Re: Vaše naše reporty, po skončení expedícií
« on: Február 25, 2018, 15:48:12 večer »
Pridám aj ja svoju skúsenosť o včerajšom neúspechu :D keď už bolo pár portejblov plánovaných, tak čo budem horší, pôjdem aj ja. Pôvodný plán bol vybehnúť na Martinky a odtiaľ z parkoviska spraviť pár spojení... Ale mrazy nepustia, tak som išiel len na rozhľadňu Brotnica pri Necpaloch. V pláne bolo vyskúšať 5/8 iba na 2-metrovom stožiari (ako sa anténa bude správať, keďže je označená ako GP). Postavím stožiar, idem vybaliť anténu a z krabice vypadli iba radiály... Paráda, sáčok s montážnym materiálom nikde >:( V zálohe som mal 1/2 drátovku. Samozrejme, udica na ňu zostala doma. Marián Strečno (exp. Ondrej) mi po telefóne navrhol skúsiť drátovku zavesiť provizórne na rozhľadňu. Rozhľadňa má výšku iba cca 8 metrov no a SWR lietalo 2.5-3. Ani záložný plán nevyšiel. Na rýchlo dve-tri spojenia a išiel som nešťastný domov... Mám dobré ponaučenie do budúcnosti lepšie skontrolovať veci. Keby som vybehol na Martinky a tam sa mi stane toto, asi ma roztrhne ;D

Pedro Martin

4
Iné / Re: Nová mapa do SCBR
« on: Február 19, 2018, 13:21:12 večer »
Samozrejme som mal na mysli CB + PMR. Súčasťou značky na mape by podľa mňa malo byť:
  • volačka
  • kanál
  • dátum a čas poslednej úpravy
  • email na osobu, ktorá značku pridala
  • v prípade opakovača kanál (frekvencia) + subtón
  • poznámka?

Keď už si spomenul HAM koncesiu - je to síce OT, ale najbližšie skúšky sú 26.3.2018 :)

5
Iné / Re: Nová mapa do SCBR
« on: Február 19, 2018, 12:32:51 večer »
Robíš to nejako dynamicky? Aby hocikto mohol pridávať/upravovať/odoberať body? Pokiaľ to má byť závislé na "administrácii" jednej osoby, tak to je podľa mňa krátka životnosť celej mapy :D

Ja som pozeral licenčné podmienky Google Maps a vyzerá to sľubne. Dala by sa vytvoriť mapa, kde by sa dynamicky pri načítaní webu pridali všetky body napríklad z databázy. Vízia je taká, že by hocikto mohol pridať bod (amatéra, opakovač, prevádzač?) na mapu, kde by zadaj aj nejaké jednoduché meno (email) a heslo a s týmito údajmi by vedel daný bod upraviť/nahradiť/zmazať.

Nápady by boli a pohravál som sa s myšlienkou, či to nepotiahnuť až na SK/CZ úroveň. Dajme tomu samostatnú doménu, nejaký jednoduchý web a ponechať tam len CB alebo zahrnúť aj HAM?

Názor ostatných? ;)

6
Domáca výroba antnény / Re: Dratovka 5,5m
« on: Január 24, 2018, 22:14:13 večer »
Čo sa týka parametrov kábla, keď som minule hľadal nejakú vhodnú alternatívu, pomohla mi táto kalkulačka. Je tam nastavená frekvencia 27 MHz a cca 15 metrov kábla (49 ft). Stačí si len hore vyberať iný kábel a podľa možností hľadať, porovnávať, vymýšľať... :D

You are not allowed to view links. Register or Login

7
Domáca výroba antnény / Re: Drôtové antény
« on: December 26, 2017, 11:41:41 ráno »
You are not allowed to view links. Register or Login
7m laminatovy teleskopicky rybarsky prut mam z Decathlon-u za 14E. Ked drotovku k nemu priviazem na kazdom metri dlzky, tak teleskop stoji rovno kolmo hore. Neprehne ho ako na zephyrovej fotke, ziska sa tak nieco na vyske a hlavne s drotovkou tak nekyve ak fuka vietor.

Wau tak to veľmi pekne. Keby som skôr vedel, skúsil by som ten tvoj :D ešte som zabudol napísať že som použil RG-213 a ten ju dosť ťahá nadol, preto to prehnutie tam je také veľké. Ale prežilo to zatiaľ vždy.

8
Domáca výroba antnény / Re: Drôtové antény
« on: December 26, 2017, 10:57:29 ráno »
Laminátový teleskop 7m od OK5IM (výrobca je aj tak niekto iný, on ich len predáva) mám aj ja. Nedám naň dopustiť a bola to super kúpa. Používam na CB drátovku a zatiaľ bez problémov. Vodorovne vysunúť teleskop je podľa mňa hlúposť. Radšej sa snažiť ho dať čo najkolmejšie, nech je anténa čo najvyššie, nie? :) ešte pripájam ukážku z minulej zimy 8)

9
Domáca výroba antnény / Re: Drôtové antény
« on: Október 23, 2017, 22:30:36 večer »
Úprimne, keď som otvoril prvú fotku, tak som sa trochu vyľakal. To železo ju muselo značne ovplyvniť. Nehovorím že zlé PSV bolo spôsobené železom, ale mám aj ja trochu nepríjemnú skúsenosť z Martinských holí.

Medzitým dobrá rada, ktorú som sa dočítal kedysi na nejakom webe... Anténa by mala byť vzdialená aspoň 1/4λ od kovových častí.

Vrátim sa k tým Martinkám. Pekné júnové popoludnie sme sa vybrali na turistiku. Zbalil som 7m laminátovú udicu + 1/2λ drátovku. Na Martinkách je na konci vleku rotunda. Tam som našiel drevený kôl v zemi, na ktorý som čo najvyššie pripevnil udicu s anténou. Vzdialenosť od veľkého vysielača (Krížava) je necelých 300 metrov. V blízkom okolí bolo nejaké to železo, ale aký bol dôsledok? Anténa aj napriek dobrému PSV bola hluchá! Buď to spôsobilo okolie, alebo podmienky. Anténa viem že je v poriadku. Bežne s tou istou výbavou, omnoho nižšie robím 100 km spojenia. Ale to poobedie, až do podvečera to jednoducho z tých Holí nelietalo... Maximálne do MT a blízkeho okolia.

Nejaké postrehy čo sa mohlo stať? Inak, je to tiež drátovka od spomínaného rádioamatéra z Trenčína :)

10
Recenzie / Re: Minirecenzia antény ELIX Maxima GPA 5/8 CB
« on: Január 17, 2017, 21:53:33 večer »
Mne to hrozne zamotalo hlavu na dnešný večer >:( Tvrdenia na weboch sa rozchádzajú.

Jozef Kucej na webe You are not allowed to view links. Register or Login tvrdí toto:
Citovať
Medzi CB - čkármi je stále rozšírená povera, že aj vertikálné antény musia byť v určitej výške nad zemou na stožiari. No nie je to tak, lebo tieto antény dosahujú najlepších vlastností a parametrov, keď sú postavené na zemi a s kvalitným zemným systémom. Aj pri vysielaní na CB z kopcov pri rôznych závodoch a súťažiach, sú veľmi často vhodné podmienky na použitie všesmerovej VA postavenej na zemi vtedy, ak nie sú v blízkosti rôzne väčšie prekážky a husté stromy. Okrem značne väčšieho zisku takejto antény to má aj tú výhodu, že na kopec netreba vynášať stožiar.  Nemá žiadny zmysel alebo význam, stavať na takomto kopci vertikálnú GP anténu s krátkymi a neúčinnými radiálikmi na stožiar, alebo dokonca “polku” 0,5λ bez radiál!! A naviac na holom kopci bez blízkých prekážok, pôsobí vertikálna GP anténa na stožiari naozaj komicky. ☺

a inde som čítal že GP anténu aspoň 0,25λ (2,75 metra) nad zemou...   ;D

Stránky: 1 2 3