OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - zephyr

Stránky: 1
1
Recenzie / Minirecenzia antény ELIX Maxima GPA 5/8 CB
« on: Január 17, 2017, 18:48:52 večer »
Pozdravujem všetkých priaznivcov pozitívnych vĺn! :)

Nadišiel čas zaobstarať si stacionárnu CB anténu, využiteľnú hlavne na portejblovanie . Zaujala ma nízka cena teleskopickej antény od Elixu, konkrétne GPA 5/8. Pár dní pred Zimným CB závodom 2017 bola skladom a tak som sa rozhodol objednať ju. V pondelok zakúpená a v stredu už ležala doma pripravená na sobotný zimný závod 8) Čo sa týka samotnej ceny za anténu, tak v čase nákupu bola v akcii za 590,- Kč (v prepočte 21,83 €). Poštovné z ČR na SR kuriérom vyšlo 5,55 €. Od predajcu som sa dozvedel, že bežná cena je cez 1000,- Kč, ale momentálne potrebujú vypredať skladové zásoby. Priznám sa že som nevedel, do čoho idem. Technické parametre v e-shope popísané boli, ale skutočná fotka antény chýbala. Dokonca nebolo uvedené ani zobrazené, či má radiály a či je teleskopická. Všetko som sa dozvedel od predajcu, až keď som sa pred nákupom opýtal. Papierovo je na tom anténa nasledovne:

Frekvenčný rozsah: 26-28 MHz
Zisk: 3,5 dBi
PSW: 1:1,2
Max. príkon: 500 W
Váha: cca 2,60 kg
Zosilnená proti silnému vetru

V balení sa nachádzala teleskopická anténa, 3 radiály, šróby (11 ks) na zloženie, imbusový kľúč a úchyty pre uchytenie na stožiar. Meraním som zistil nasledovné rozmery:
  • radiály sú dlhé 1400 mm a majú priemer 8 mm
  • maximálny priemer stožiaru na ktorý ju zavesíte je cca 40 mm
  • rozteč dier pre uchytenie na stožiar je 50 mm
  • prvý (spodný/hlavný) diel antény má priemer 30 mm. Zvyšných 6 dielov má priemery: 25 mm, 20 mm, 16 mm, 12 mm, 8 mm a 5 mm

Anténa sa ladí posledným (vrchným) dielom. Je vyrobená z hliníka (alebo jeho zliatina?). Radiály a vrchný diel majú gumené násadky.

Čo ma trochu mrzí (ale nízka cena sa niekde musela odraziť) je skutočnosť, že jednotlivé diely sa spájajú dvomi šróbmi. Posledný (vrchný) diel nie je dutý ale plný a nastavuje sa malým šróbom na imbusový kľúč. Tento šróbik na vrchný diel v balení chýbal. Predajcovi sme sa ozvali dvaja kupcovia (nezávisle od seba) a dnes som dostal e-mail, že chýbajúci šrób je na ceste ku mne. Stáva sa.

Prvý "krst ohňom" prišiel v sobotu na Zimnom CB závode 2017. Rozhľadňa Brotnica pri Necpaloch je cca 620 m n. m. Nie je to žiadna sláva, ale tu v Turčianskej kotline to vyzeralo byť najvyššie miesto, kam sa dostaneme autom (ešte boli v úvahe Martinské hole, ale pre chýbajúce snehové reťaze bola táto kóta zamietnutá). Fúkal dosť silný a nepríjemný vietor spojený so slabým snežením. Vo výbave bol 4,5 metrový stožiar. Bolo potrebné stožiar s anténou na prvý krát postaviť a naslepo ju naladiť. Prvé naladenie a zároveň aj posledné skončilo s PSV okolo 1.4 na spodných kanáloch a blížilo sa ku 2.0 na poslednom kanáli. V tom počasí sme sa s takýmto výsledkom museli uspokojiť. Zložiť stožiar a pravdepodobne trochu zasunúť vrchný diel antény neprichádzalo do úvahy. :( Silnejší vietor anténa zniesla bez akéhokoľvek poškodenia. Výsledky závodu sú také aké sú. 23 spojení do 4 krajov. Neviem či je to málo, či veľa, ale bol to môj prvý skutočný portejbl, na ktorý nikdy nezabudnem (v dobrom). Anténu nedokážem objektívne zhodnotiť. Obkolesení vysokými kopcami naokolo, si počínala celkom dobre. Teším sa na leto, keď sa vytrepeme niekam na vyššie kopce.

V závere len také rýchle zhrnutie... Od antény za 22 € asi netreba očakávať zázraky. Uvidíme ako sa osvedčí za lepších poveternostnýc h podmienok, keď sa poriadne vyladí. Za tú cenu som spokojný a určite ju odporúčam aj ostatným. Ak máte otázky, pýtajte sa. Nech sa páči, ešte pár fotografií...Stránky: 1