OSCB portál

CB ( citizen band ) => Antény => Iné => Topic started by: buggi7 on August 22, 2012, 19:29:16 večer

Nadpis: Anténny tuner na CB
Post by: buggi7 on August 22, 2012, 19:29:16 večer
Zdravím,

Máte niekto skúsenosti s anténnym tunerom na cb? Pri surfovaní po webe som naratil na krátky návod na výrobu:

http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/cb_tuner.htm (http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/cb_tuner.htm)

Pomôže anténny tuner vyladiť minimálne PSV bez toho, aby musel človek stále odbehovať k anténe?
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: Palo BA on August 22, 2012, 19:45:51 večer
sak na to sluzi, ale pozor, nevyladi antenu, ono iba prisposobi kabel z vysielacky do matcheru, ale antena ma stale rovnake psv, prijem to nezlepsi
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: Dejvid on August 22, 2012, 20:26:46 večer
ano, ano presne ako pise Palo, ja mam antenny tuner v Kenwoode
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: 3cu on Január 18, 2013, 23:13:45 večer
Páni, anténu prispôsobujte, merajte čo najbližšie pri päte, iank sa vám pri dlôhom koaxi podarí aj pri odpojenej anténe nastaviť tunerom 1:1 PSV. Videl som to na vlastné oči.
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: IvanBardejov on Január 19, 2013, 13:36:31 večer
tunerom prisposobis aj zlu antenu PSV bude sice 1,1 -1,0 ale vykon z anteny pojde  0,2 W , teda ako pise hore najlepsie zmerat pri pate anteny a dobry koaxom do radia bez tunera
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: 3cu on Október 01, 2013, 07:58:27 ráno
To Ivan Bardejov 
Citovať
tunerom prisposobis aj zlu antenu PSV bude sice 1,1 -1,0 ale vykon z anteny pojde  0,2 W , teda ako pise hore najlepsie zmerat pri pate anteny a dobry koaxom do radia bez tunera
Nemáš pravdu, dobrý prispôsobovací člen prispôsobí impedanciu antény impedancii koaxu. Je to ako transformátor pri striedavej sieti. Ak  do tuneru pôjdú 4 W, tak stratami v tuneri  môže prísť k úbytku o cca 5%. Stále uvažujem dobrý tuner, teda cievka s malými stratami a vzduchové kondenzátory. Preto zdo antény pôjdú zasa takmer 4 W. problém nastáva ak je anténa kratšia ako 0,1 lambda, tam účinnosť jej vyžarovania klesá. pre 0,1 lambda sa dá uvažovať s vyžiarením cca 2 W, zvyšok sa mení na teplo. Bežná anténa je dostatočne chladená takže to ani nezistíme. Ale to je už o teórii a praxi výžiariteľného výkonu.
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: Bubu on Október 01, 2013, 23:07:41 večer
Aj ja si myslim, ze na  CB antenny tuner naozaj potrebny.
Nachadza sa v kazdej CB stanici a prisposobuje koncovy stupen nejakej impedancii (dohodli sme sa ze to bude 50ohm).
Logicke ved anteny sa stavaju na 50 ohm a koaxy su tiez na taku impedanciu.

Tunerovy box (antenny tuner, pi clanok, t clanok) dokaze na jednej strane urobit impedanciu aku potrebujes aby si prisposobil vidlicku, alebo hoci aj ocurany spagat.
Otazne je, ci ti tieto kusy vodica budu rezonovat.
Koncak by si odpalit nemal ale daleko sa nedovolas.
(aj umela zataz ma stojaky jena nula)  :)
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: pugzley on Október 02, 2013, 07:17:12 ráno
Ja si naopak myslim,  ze pri CB ak je pouzita komercne vyrabana CB antena a CB trx bez zasahu,  tak nema byt dovod pouzivat transmatch.  Ak dovod je,  treba odstranit pricinu a nie liecit dosledok.  CB trx zvlada trvalo psv do 1:2,  CB pasmo je natolko uzke,  ze do tohoto psv sa musi zmestit aj meter kratka autoantena.  Transmatch pri radiu sice stiahne psv ale za cenu strat vyssich ako straty od neprisposobeni a a tiez za cenu ze sa zacne ako antena uplatnovat aj koax...

Moj nazor plati ale len na cb a len pri komercne predavanych cb antenach,  pri antenabastloch a pri ham ma transmatch vyznam,  ale len pri antene,  nie pri trx ako znela prva otazka.
Nadpis: Re: Anténny tuner na CB
Post by: 3cu on Október 02, 2013, 08:08:43 ráno
Páni, dovolím si trošku poopraviť tieto názory
Citovať
aby si prisposobil vidlicku, alebo hoci aj ocurany spagat.
Otazne je, ci ti tieto kusy vodica budu rezonovat.
Citovať
CB pasmo je natolko uzke,  ze do tohoto psv sa musi zmestit aj meter kratka autoantena.
Transmatch slúž naozaj na prispôsobenie impedancie antény zariadeniu. Ale zároveň je tio aj o tom, že prispôsobená anténa, a je jedno či cez transmatch alebo sa to deje cievkou v päte antény, tá cievka je vlastne zasa iba prispôsobovací člen zabudovaný v anténe aby táto rezonovala. A CB je síce úzke, ale metrová anténa ak má rezonovať, tak určite po dotiahnutí cievkou ktorou sa to robí nebude v celom pásme mať PSV 1:2. Ak áno, tak má vodič a cievka veľmi nízke Q a tým aj veľké straty a málo signálu vyžiari. Preto je akákoľvek forma širokopásmovéh o prispôsobenia iba kompromisom. Ideálna anténa je dipól (GP) naladený na pracovnú frekvenciu. Pre dosiahnutie väčšej šírky pásma sa používajú hrubé vodiče (trubky). Takže áno, je na prispôsobenie impedancie, čo sa ale rovná uvedeniu do REZONANCIE čo však neznamená, že rezonančný obvod dokáže všetko vyžiariť. Preto môže byť problém s dovolaním sa. Typickým príkladom môže byť sľučková, tzv "magnetická" anténa. Táto tvorí rezonančný obvod LC, napájaný v mieste správnej impedancie. Ale   stačí aby jeden z prvkov mal malé Q, alebo aby bol veľký prechodový odpor na spoji cievka - kondenzátor a anténa síce rezonuje ale má malú účinnosť, lebo na prechodovom odpore sa mení výkon vysielača na teplo. Takže záver: Anténny tuner treba použiť pri úzkopásmových anténach a tam kde sa používa náhražková anténa. V princípe ja v každom zariadení zabudovaný prispôsobovací člen, lebo impedancia koncového stupňa sa pohybuje bežne okolo 15 Ohm a treba ju dostať na 50 Ohm. Zároveň tento obvod zabezpečuje potlačenie harmonických frekvencií.

V ére elektrónkových koncov mal každý zabudovaný na výstupe Pí - článok a dolaďoval sa pri každej zmene frekvencie väčšej ako cca 2 až 3%, profesionálne používané zariadenia už pod 1%.