OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Inštalácie antén

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
on: Február 29, 2012, 00:43:16 ráno
Tak teda pokial máte problém s inštaláciami antén tak všetko sem. V tomto prípade by som bol rád ak by sa jednalo o inštalácie stacionárnych antén.
Pekný deň...


Offline giwer

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 130
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98CX
Odpovedať #1 on: December 16, 2012, 12:29:40 večer
Zdravím, ak som náhodou netrafil tému tak sa vopred ospravedlňujem . CB mám v aute už asi 5-6 rokov a nedávno ma napadlo, že by možno nebolo zlé šupnúť anténku aj na strechu paneláku. Natrafil som však na niekoľko otázok. Bývam na 1.poschodí 5 poschodového paneláku a neviem či by nebol problém s dĺžkou kábla. Podľa hrubých výpočtov mi vychádza okolo 22-25 metrov RG213. Niekde som čítal, že existuje aj kábel RG214 ktorý má menší útlm a podstatne lepšie vlastnosti, životnosť. Máte niekto skúsenosti s týmto káblom? Ďalší problém je v povoleniach na umiestnenie antény. Skúšal to už niekto z Vás vybavovať? Na strechu by som chcel dať aspoň 5/8 popripade Black Pirata.
SK-768
base: President Taylor II + BlackPirat
mobil: Alamat 409 + miniFlorida
CB17,PMR6


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #2 on: December 16, 2012, 13:18:09 večer
no vsetko je to o ludoch, vo vseobecnosti plati ze musis mat 51% vlastnikov/najomnikov celeho domu suhlas, antena by nemala presahovat najvyssi bod panelaku ( lapacu blleskov ) , mal by si mat dake potvrdenie o spravnom pripojeni na bleskozvodovu sustavu , ale vravim je to o ludoch , niekde sa staci dohodnut s domovnikom a nijej problem, ja sa pokusam dat na strechu antenu uz asi 3 roky no bez vasledne , RG 213 ti bude uplne stacit na 25m , 214 je samozrejme lepsia, no je hrubsia aj drahsia
CB všade tam, kde sa len dá


Offline giwer

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 130
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98CX
Odpovedať #3 on: December 16, 2012, 13:43:31 večer
S tým nepresahovaním to bude asi problém. Na našom paneláku sú lapače umiestnené na výťahových "búdkach" a majú len cca 3 metre :(
SK-768
base: President Taylor II + BlackPirat
mobil: Alamat 409 + miniFlorida
CB17,PMR6


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #4 on: December 16, 2012, 15:56:45 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Ďalší problém je v povoleniach na umiestnenie antény.

Pokial ste v dome len vlastnici bytov, tak najlepsie si je na domovej schodzi nechat odsuhlasit instalaciu anteny. Vyhoda je, ze hodinu po zacati schodze ti staci nadpolovicna vacsina pritomnych, nepotrebujes nadpolovicu vsetkych vlastnikov. Optimalne je operovat tym, ze ti to spravi odborna firma, ktora bude rucit za eventualne skody na streche, ak pri instalacii nejake vzniknu. Je to sice drahe riesenie ale s najmensim odporom od susedov. Spravca sa musi riadit tym, co je odsuhlasene na schodzi.
« Last Edit: December 16, 2012, 15:59:49 večer od pugzley »


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #5 on: December 16, 2012, 16:07:31 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
antena by nemala presahovat najvyssi bod panelaku ( lapacu blleskov ) , mal by si mat dake potvrdenie o spravnom pripojeni na bleskozvodovu sustavu ,

 RG 213 ti bude uplne stacit na 25m , 214 je samozrejme lepsia, no je hrubsia aj drahsia

Zalezi podla akej normy je spravena bleskozvodna sustava, podla toho moze alebo nesmie byt antena najvyssim bodom. Je dobre ak nie je, ale za urcitych podmienok pri starej norme moze byt :)

Medzi RG213 a RG214 z pohladu utlmu pri obycajnej verzii nie je rozdiel. 214 ma dvojite tienenie, dost zalezi na pismenkach na konci a vyrobcovi. Na 30m 213 staci. Nad 50m by bol vhodnejsi rla alebo rlf10.


Offline giwer

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 130
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98CX
Odpovedať #6 on: December 16, 2012, 19:36:35 večer
Kurňa, celodomovú schôdzu mávame len raz za rok... tuším tak október-november  :(
SK-768
base: President Taylor II + BlackPirat
mobil: Alamat 409 + miniFlorida
CB17,PMR6


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #7 on: December 16, 2012, 19:48:09 večer
Tak si budes muset u kazdeho suseda zazvonit  ;)


Offline giwer

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 130
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98CX
Odpovedať #8 on: December 16, 2012, 20:13:45 večer
Možno ani nie, máme 4 vchody po 12 bytov... ak dobre rátam tak mi stačí 25 bytov. To by sa mohlo dať vybaviť. Najviac sa bojím pár špekulantov, ktorých máme baráku ale ak na to stačí nadpolovica tak bz to mohlo prejsť. Uvidím čo mi povie domovníčka keď jej predostriem svoj plán :D . Premýšľal som aj nad tým, že by som tam rovno šupol aj krabicu s routerboardom a rovno by som cez to valil aj net do paneláku. Jeden kamarát robí lokálneho poskytovateľa v našom okrese, tak by som sa s ním skúsil pobaviť. Ja mu zabezpečím stožiar a kontakty a on na schôdzi útrúsi frázy ako "lacnejší internet" a podobne.
SK-768
base: President Taylor II + BlackPirat
mobil: Alamat 409 + miniFlorida
CB17,PMR6


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: December 16, 2012, 21:02:32 večer
Videl som aj riesenie take ze na schodiskovej sachte je stoziar na ktorom bola umiestnena klasicka spolocna domova antena ako je na kazdom dome a na jej stoziari su "stupacky" ktore staci dve otocit prevrtat a usposobit na antenu. Plus je ten ze nemusis nic uzemnovat lebo tento stoziar je pripojeny na hromozvod. Nemusis ziadne stoziare dorabat vrtat dosteny a pod... Pri vecsine pripadou je ta budka robena zo siporexu teda apson v petrzalke su skoro vsetky. A tam to musis prevrtat durch a dat zavytove tyce a velky podkladovy plech aby sa to nezlomilo, nepovolilo alebo ine neprijemne veci. Nestaci teda 8 hmozdinka a podobne. Tieto stoziare maju velkost okolo 9 - m k vrchol stoziaru. Teda antenu by si musel mat vcelku hned nad strechou budy aby nepresahovala maximalnu "povolenu" vysku tak ako mam ja.  Co nieje moc idealne risenie vzhladom k spravnej ucinnosti anteny. Dalsia nevyhoda je ta ze antenu by si mal hned pri stoziari co nieje moc velka vyhoda... Hold musis najst kompromis a zhodnotit. Myslimsi ze nikdy nebude nic stopercentne lebo vzdy sa to da spravit lepsie ale plati to samozrejme pre nase moznosti ktore mame a hlavne to umiestnenia anteny asi nemoze byt take ake by sme chceli..
Pekný deň...