OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Svetový deň rádioamatérov

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
on: Apríl 17, 2013, 15:01:13 večer
18. apríl patrí svetovému dňu rádioamatérov  ;)
Preto navrhujem, čo keby sme pár ľudí zajtra vyšli na kopec a spravili pár spojení PMR, CB ? Môžem už aj ja fakt prisľšúbiť účasť, nakoľko som toho už nasľuboval a nič z toho moc :D
Buď by som šiel na Ostrý vrch JN98CW 420m.n.m You are not allowed to view links. Register or Login
alebo na Vršatec - Chmeľovú You are not allowed to view links. Register or Login
Pridáte sa ?
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: Apríl 17, 2013, 15:06:27 večer
18. apríla 1925 sa v Paríži stretli popredné rádioamatérske osobnosti z 25-tich krajín a založili oficiálnu organizáciu, ktorá mala zastupovať záujmy rádioamatérov na celom svete. Tak vznikla Medzinárodná rádioamatérska únia - IARU. Prvým veľkým úspechom IARU bola účasť na Medzinárodnej rádiotelegrafn ej konferencii vo Washingtone v roku 1927, na ktorej boli rádioamatérom pridelené pásma 160, 80, 40, 20, 15, 10 a 5m a tieto máme prakticky dodnes (z pásma 5m je dnes 6m). Ostatné pásma sa vďaka IARU podarilo získať v neskoršom období.

 Členstvo v IARU bolo spočiatku individuálne, až neskôr, s nárastom počtu rádioamatérov v jednotlivých krajinách, sa prešlo na členstvo kolektívne prostredníctvo m národných organizácií. Z počtu 30 tisíc koncesovaných rádioamatérov v roku 1927 sa ich počet vo svete rozrástol až na 3 milióny v súčasnosti. Z pôvodných 25 krajín je dnes v IARU 150 národných organizácií.

 IARU je rešpektovaným partnerom vo svete rádiových komunikácií a je prizývaná na zasadnutia ITU, CEPT a ďalších organizácií. Väčšina predstaviteľov IARU sú dobrovoľníci, pracujúci pre nás všetkých. Podpora a finančné zabezpečenie aktivít IARU prichádza od jednotlivých národných organizácií, ktoré platia členské príspevky podľa počtu svojich členov.

 Prospech z aktivít IARU majú všetci rádioamatéri, či už sú alebo nie sú členovia svojej národnej organizácie. Podpora pre IARU však prichádza len od členov. Preto je dôležité byť členom svojej národnej oprganizácie (u nás SZR), aby sme aj takouto formou prispeli na zachovanie a rozvoj rádioamatérstv a pre budúce generácie.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Apríl 17, 2013, 15:09:07 večer
neviem preco sa ham nemaju radi s CB ale vela ludi z ham vyslo od CB , podla clanku vyssie,  pasmu CB nepatri sviatok na tento den.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Apríl 17, 2013, 15:10:53 večer
akcia ako je navrhovana v zahlavy je na ham pasme , kto mozte pridajte sa do pocutia priatelia.

Diplom sa vydáva za nadviazanie ľubovoľných 20 QSO na KV alebo 10 na VKV počas dňa 18.4.2013. Žiadosti o diplom s výpisom spojení sa posielajú na MK QTC, Suchacz-Zamek, ul. Wielmozy 5b, 82-340 Tolkmicko, Poland, email: qtc@post.pl. PDF verzia diplomu sa vydáva zdarma, tlačená verzia je za poplatok 10 € alebo 12 USD.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
Odpovedať #4 on: Apríl 17, 2013, 15:22:01 večer
Ide o to, že niektorý z nás majú a značku . A zase pre mňa osobne nie je podstatné, či zakričím na direkt 2 metre alebo PMR :) To PMRko má väčšie čaro, už len kvôli tým servítkom pred ústa   ;D
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #5 on: Apríl 17, 2013, 15:43:38 večer
no ja tez radsej PMR-ko... bo vedsinu ludzi s kerymi som sa spojil tuna na okoly... tak som sa mal moznost aj stretnut... a to je to caro... :D :D :D
73 Bubak Smolenice   OM2BH


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Apríl 17, 2013, 23:14:14 večer
Chalani  (PMR, CB, HAM)
z porovnavania si anten navzajom som vyrastol niekedy na zakladnej skole.
Ide o nase hobby. O vlnenie eteru, a tuzbu z chladneho zeleza, plastu ci kremika zapocut ineho cloveka.
Zelam vam vsetkym VY 73 k nasmu sviatku.
Vlny nech nas nerozdeluju, ale spajaju.

OM8BU
Strasidlo Kosice


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Apríl 18, 2013, 01:01:46 ráno
V radiu FM bude v rannej relaci od 06,00 do 10,00 hostom radioamater a sef ARES u na slovensku Jaro, tak kto moze nech pocuva.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
Odpovedať #8 on: Apríl 18, 2013, 07:07:19 ráno
Dnes pri príležitosti Svetového dňa rádiomatérov budem portable buď z Ostrého vrchu JN98CW (420.m.n.m), alebo Vršatca JN99BB (925 m.n.m).
PMR, 70 cm, 2 m . Predpokladaný čas cca. po 16:30 hod. Kto môže, ozvite sa, pridajte sa ;)
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #9 on: Apríl 18, 2013, 07:57:08 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Chalani  (PMR, CB, HAM)
z porovnavania si anten navzajom som vyrastol niekedy na zakladnej skole.
Ide o nase hobby. O vlnenie eteru, a tuzbu z chladneho zeleza, plastu ci kremika zapocut ineho cloveka.
Zelam vam vsetkym VY 73 k nasmu sviatku.
Vlny nech nas nerozdeluju, ale spajaju.

OM8BU
Strasidlo Kosice

Bubu vystihol si to uplne na jednotku  ;)