OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Kto kde kedy ide na kopec s PMR

Spojené udalosti

  • Kóta Dubovec PMR 16:00 - 17:30: Január 14, 2013

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline picino

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 64
    • Karma: 8
  • Cago Belo
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88VS
  • Skype: picino
Odpovedať #90 on: December 30, 2014, 04:11:23 ráno
dnes tj. 30.12.2014 vyrazam na rozhladnu Lopenik o 7:00 idem z domu  dalej pokracujem na Mikulcak - predpoloma - Nova Bosaca tak pokial budem mat baterku budem sa hlasit na PMR skusim ch 1 a ch 5 vopred dakujem za spojenie snad sa niekto ozvem prebezne na pisem ... ak m i nezamrzne usmev a telefon..


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #91 on: Február 08, 2015, 17:28:12 večer
Tak sa nám na Vršatec podarilo vyjsť, ale len po dedinu, takže sme boli pri vysielači . Moja kačica to vyšla, Passat a Seat boli odstaevné pri ceste  ;D
Spojenia PMR : Cvrček Budatín/p Maják, Vladimír NMNV (opakovač 5) . Potom na 2m OM3TIX a OM7DX (Bánovce) . Na 70 cm len prevádzač OM0OUT.
Cesta dole bola veľmi zaujímavá. Asi 5 minút sme stáli kvôli metelici a vetru, kt. zaváňal sneh z lúk, veď bude video...
« Last Edit: Február 08, 2015, 17:30:54 večer od Mailo Dubnica »
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BH
Odpovedať #92 on: Február 09, 2015, 11:13:46 ráno
Mailo,

pekne, pekne. Uz aby som si zadovazil PMR-ko.  Aj ked z Vrsatca do NR by to asi nedoletelo ale keby som sa vystveral na zobor, tak mozno aj hej :)
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #93 on: Február 09, 2015, 18:30:14 večer
TomasNR... zo zoboru to moc dobre nelita... ja som tam uz bol... sice mame nejake spojenicka otal... ako CB tak aj PMR... tak najvedsi problem co je... je hladanie miesta... bo na lanovkovej budove je vela vysielacov a anten ktore tam robia dost bordel a treba ozaj hladat miesto... kde sa da vysielat..
73 Bubak Smolenice   OM2BH


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #94 on: Február 09, 2015, 18:33:13 večer
na zobor chodil jozef HK a islo mu to odtial dobre, ale miesto mal niekde na kraji kopca a antenu na dakom zabradli
CB všade tam, kde sa len dá


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #95 on: Február 09, 2015, 18:47:34 večer
Zo Zobora smazi dvbt na K21 par desiatok kW...  K21 je 470-478MHz, pmr 446, teoreticky nejaka original  pmr so saw filtrom (napriklad starsie hoferky a lidlovky)  by sa mohla spravat mravne.  Treba zabudnut ze odtial bude cina alebo hamradio rucka nieco vzdialenejsie pocut,  s ext antenou uz vobec nie...  Na Sitne mam rovnake problemy a to tam je 5 dutinovy profi filter a o 15MHz nizsie ako PMR.  Ale s origo PMR sa zo sitna da spravit Bratislava,  s cimkolvek sirsim bez filtra moc nie.

Na cb zalezi dost od prevedenia stanice,  dolnopriepustn y filter na vystupe radia by to mal dostatocne orezat,  ale ide odtial aj FM vkv.  Vysielacka do kamiona casto nebyva na to stavana,  rata sa s kratkou neucinnou antenou.  Na vstupe ma stovky mV z veze a lanovky a chceme prijimat signaly jednotky uV... Sice kmitoctovo dost inde,  ale filtre v beznej CB na to zvacsa nie su stavane.  Zaradenie dolnopriepustn eho filtra medzi radio a antenu by malo pomoct.
« Last Edit: Február 09, 2015, 19:30:33 večer od pugzley »


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BH
Odpovedať #96 on: Február 10, 2015, 10:18:02 ráno
Vdaka za sprostredkovan e skusenosti. Uz davnejsie som zvazoval nejaky preselektor, aj z dovodov, ze clovek nemoze mat vzdy idealne podmienky a kedze zijem v NR, Zoboru sa asi nezbavim :) Zaroven nejaky pekny indikator sily pola a potom uz iba pohladat miesto, kde je "radiovy klud".

Namiesto dolnopriepustn eho filtra spravit uzkopasmovy filter s vysokym Q, to by mohlo pomoct. Aj ked bude problem to bez vybavenia nejako dobre naladit prave na PMR. V kazdom pripade, nemam to daleko, tak ak bude avizovana nejaka PMR vyprava, otestujem, co sa na tom Zobore da a co nie.
Ale to uz je z mojej strany off-topic a nebudem tu dalej kazit temu  ;)
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #97 on: Február 10, 2015, 19:00:51 večer
Nerozumiem, naco filter k PMR? Pouzi stanicu ktora ma saw filter ktory ti to ciastocne riesi. Externu antenu aj tak nemozes pouzit, jedine tak na prijem, ak zablokujes PTT a vyletujes koniec ;)

Filter pre UHF s rozumnymi parametrami bez meracich pristrojov a skusenosti nespravis, nehovoriac o stabilite teplotnej a mechanickej. Spravit filter co ma aspon 50dB potlacenie s odstupom 24MHz a pritom maly utlm chce sustruh, materialy so spravnym teplotnym koeficientom a vela casu. Tovarensky ma rozmery asi ako FT817 a novy lacny nie je, niekolkonasobo k lacnej PMR ;)

Inak ak vylezies na Zobor, nie k Pyramide, tak to pole z veze by uz mohlo byt ok (aj ked v hlavnom laloku DVBT), akurat ze vyhlad je len od severovychodu po juh a PMR nema rado stromy na opacnu stranu... V zime este ako tak, ale ked su zelene... Na Slavin OM0OUB som sa odtial dobuchal aj z THF7, co nie je zrovna oddolne radio... Od zabradlia pri pyramide to moc neslo.

V prilohe je aktualny filter pouzity na Kamziku pre UHF RPT, kupeny na burze v Borovciach, jemne doladeny na pozadovanu frekvenciu. Potlacenie je vacsie ako v pdf, len VNA nema taku dynamiku ;)
« Last Edit: Február 10, 2015, 19:13:01 večer od pugzley »


Offline TomasNR

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 3
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BH
Odpovedať #98 on: Február 10, 2015, 19:24:45 večer
Pugzley,

mas pravdu. Mal som urcite uvahy, ale ked som pozeral konstrukcie preselektorov a filtrov pre UHF, tak ma presla chut na experimentovan ie s tymito konstrukciami. To je uz ozaj ducharina a bez vybavenia a skusenosti to nepojde. Takze asi s tym nic nevymyslim ;) Zaobstaram si nejaky Baofeng na hranie a experimentovan ie a nieco solidnejsie na PMR, co bude mat dobru selektivitu na vstupe a lepsi udolnost vstupu voci ruseniu. Ked budem nieco vyberat, tak si necham v samostatnom vlakne poradit od skusenejsich :)

Co sa tyka anten na PMR, samozrejme PMR len so vstavanou neodnimatelnou antenou, tak ako vravia predpisy ;)
Allamat 296 OLD + Sirio Boomerang 27A + Farun Montreal 160


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #99 on: Máj 31, 2015, 11:50:50 ráno
Chlapy, dnes ideme so Slimem a spol. skúsiť na Kykulu natáčať, uvidíme, čo sa nám podarí, tak PMR 7 a snáď sa budeme počuť. Cca. medzi 14-16 hodinou.
Kykula je asi 3 km od kopca Machnáč, ke bolo Meranie antén SK vol. 1 . LOC JN88WW
« Last Edit: Máj 31, 2015, 12:11:03 večer od Mailo Dubnica »
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK