Lokátor

Váš lokátor:   Proti lokátor:  QRB:    (km) Azimut:  (0°) | Lokátorova mapa sveta |

Nástroje

webmail quiz DOMOVSKÁ STRÁNKA HĽADAJ

Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.

Shoutbox

Sorry, this shoutbox does not exist.

Online podpora

My status
"

* Počasie

* Dosah CB

Dosah a CB. Tak ako to teda v skutočnsti je? Ono záleží to od viacero vecí ako napr. poloha, anténa, dĺžka káblu rozmanitosť terénu a to isté patrí aj pre opačnú stranu. Nebudem to tu presne písať tie dosahy pretože si myslím že to je presne ako s počasím nikdy sa netrafíte. Jednoznačne pokiaľ máte dobré antény a dobrú polohu môže to byť kľudne aj nad 100km plus mínus autobus. Jedná sa však o veľké antény nie tie ktoré sa nachádzajú na automobiloch alebo ručné stanice. Pri týchto anténach to môže byť do pár km i keď som už počul kadečo. Nedá sa jednoznačne napísať alebo sa držať akýchsi štandardných tabuliek...
Takže kľudne môžete písať aj o vaších skúsenostiach. Prípade osobných rekordoch. Tešíme sa na všetky vaš e otázky.

Autor Téma: Dosah CB, tak ako to skutočne je?  (Prečítané 13502 krát)

Offline 3cu

• Junior na portáli
  • **
  • Príspevkov: 73
  • Total likes: 4
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraziť profil
  • Lokátor: JN88rh
Re: Dosah CB, tak ako to skutočne je?
« Odpoveď #40 napísaná: Január 10, 2013, 12:43:43 pm »
Citovať
Jedna vec je teoria,druha prax.
Skusal som v polovici 90-tych rucky Stabo SH8000 na pendreky.Bola to tragedia oproti dnesnym PMR.CB dnes skor do auta alebo na stabil.Rucky mozno do lesa,najlepsie s teleskopmi.Ale je to neprakticke.

Derik, na 27 MHz je anténa s dĺžkou 0,5 m iba 5% z vlnovej dĺžky, ak na PMR máš anténu dlhú 6 cm je to 10% a tam už je ten rozdiel sakamntský, aspoň 1S. Nejde o to, že teória je iná ako prax, skôr je to o nedostatočnom pochopení a poznaní teórie. Samozrejme, každé pásmo má svoje pre a proti.. treba ich rozumne využívať. Ani profesionáli nepoužívajú iba jedno pásmo na všetko. Je pravda, že väčšina dnešnej komunikácie sa sťahuje na VKV, relatívne blízko k PMR, ale zasa je pre profi použitie kopa prevádzačov. Viem o čom píšem, vysielačkám a ich použitiu sa venujem už 39 rokov.

Offline Matus

• Nováčik na portáli
  • *
  • Príspevkov: 18
  • Total likes: 0
  • 1ACC
    • Zobraziť profil
    • OM1ACC
  • Lokátor: JN88QH
« Odpoveď #41 napísaná: Január 16, 2013, 15:53:07 pm »
You are not allowed to view links. Register or Login
no v bratislave to je nic , pokal si nekde vonku na zemi, , ja neouna ledva pocujem , a je mozno 2-3 km odo mna, z javoriny sa Pixel na rucke dokrical do BA , hlavne intek neber, nizkofrkvrncny filter tak isto spatny ako na seckych intekoch , a mas ju len na 6 bateriek, cize ked vysielas 4W dlho nevydrzi

Mozem potvrdit kupil som ju a prijem je nenormalne zahuhlany ako ak ma niekto v pozadi nejaky ruch pripadne sa ty nachadzas v rusnom prostredi takmer nieje cez to huhlanie pocuj co mu druha strana hovori. SKusil som to poriesit inym repracikom z druhej stanice malinko sa to zlepsilo ale stale je to onicom. Cize Intek H520 fakt neodporucam.

Offline SK798

• Nováčik na portáli
  • *
  • Príspevkov: 12
  • Total likes: 6
  • ... CéBéčkár ako sa patrí. :)
    • Zobraziť profil
    • Slovak Paranormal Investigation Project
  • Lokátor: JN98CB
« Odpoveď #42 napísaná: Máj 04, 2017, 16:56:47 pm »
Ahojte,
Tak som spracoval jednu jednoduchú stránku, kde je iba všetko potrebné ohľadom podmienok pre vysielanie v HF pásmach. Snáď niekomu dobre poslúži. Ideálne podmienky sú vtedy, keď sú hodnoty SFI vyššie ako 100.

You are not allowed to view links. Register or Login

73
Mišo Ohaj - SK798 - JN98CB