OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Dratovka 5,5m

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #80 on: Marec 30, 2013, 11:09:06 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Neviem, ako je to možné, ale ja som túto polku spravil presen podľa návodu, dal som aj správny kondík a mala nehorázne PSV ... To je jediná anténa, kt. som spravil, že sa nedala použiť ...

Mailo- návod zo stránky 330.sk je niekedy z roku 95. Antén podľa tohto návodu bolo vyrobených desiatky a chodili dobre. Z času na čas sa niekomu stalo, že ju niekto nemohol naladiť, takmer vždy mal neakú chybu - skrat v hrniečkovom kondenzátore, zlé pripojenie koaxu, cievky a žiariča, skrat koaxu, skrat v konektore apod. Všetky čo nechodili sa podarilo rozchodiť, nebolo treba meniť ani počty závitov ani priemer cievky.Niekedy bolo treba mierne zmeniť odbočku +-1/2 závitu.
Na ladenie bol použitý iba PSV - meter, bežný CB-čkar má k dispozícii max."ciachovaný šrobovák" a PSV-meter. Na zladenie sa dá pužiť aj  toto You are not allowed to view links. Register or Login ,  ale to je už iný level.
Fero ZA


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #81 on: Marec 30, 2013, 13:47:45 večer
fero - veď netvrdím, že nemôže fungovať. Len som skonštatoval, že som spravil tri antény a idú krásne a pri tejto som mal smolu :-/ Prišlo mi to trochu divné, ale asi som kdesi urobil predsa chybu ..
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #82 on: Január 18, 2018, 10:14:33 ráno
skusim troska ozivit “dratovu” temu. odskusali som polku dratovku.....i de dobre, a mam taky napad  ::)
teda ak som dobre pochopil informacie z netu na temu “ HAM dratova antena” tak sa CB dratovka (samotny drot-ziaric) moze predlzovat po 5,35m. ===> 5,35m   10,7m    16,05m.......
a kedze mam chut ist si zavysielat z rozhladne na martankovom vrchu nad zakopcim, tak ma napada, ze by sa na udici dalo zavesit aj tych 10,7m.  co si myslite. malo by to predlzenie neaky pozitivny vyznam z hladiska prijmu (pri vysielan asi nie, 4w su 4w)???


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #83 on: Január 18, 2018, 23:17:59 večer
Násobením dĺžky otvoreného dipólu sa ti zisk nezväčší. Ak predlžovat na jednu stranu tak sa asi viac oplatí spravit kolineár, poprípade 5/8 ale každá potrebuje protiváhy. Raz som robil ako mladý hokus-pokus s invertovaným V na 27MHz , dole balun, hore tuším 2X drot 5/8 a chodilo to obstojne. Jednoduchostou a multipásmovost ou by možno pomohla G5RV, akurát tá má napajanie v strede ako dipól (ono to vlastne aj dipól je akurát skrátený). Najlepšie výsledky sme mali vždy s 1/2 lambda (nejaká staršia anténa) a teraz s novou SIRIO Gain Master. Ten mám aj na domácom QTH.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #84 on: Január 19, 2018, 05:40:30 ráno
Tiez som skusal predlzit antenu  na celu Lambdu vlnovej dlzky, akurat to nabralo viac sumu a nic viac.Na stetnuti ham v Poprade predaval jeden cech teleskop dlzky az 6 m v zlozenom stave mal tak 1,5 metra, stacilo k nemu dorobit prislusnu cievku a antena na svete pre hocijake pasmo.


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #85 on: Január 19, 2018, 08:15:32 ráno
Pouzivam dratovky Lambda 1/2, co je skvela antena na "mat vzdy pri sebe".
You are not allowed to view links. Register or Login
a City Windom You are not allowed to view links. Register or Login   You are not allowed to view links. Register or Login

Cez vianoce na Orave som mohol porovnat City Windom a GPA27-45 medzi pasma 85 m - 11 m. You are not allowed to view links. Register or Login.
Ovela lepsie vysledky mala GPA!!! To asi bude dalsi projekt. Drotovu GP 1/4 zo 2 radiali som uz robil, ale zo 3 radiali bude este lepsie.
City Windom budem este skusat na portejbl od nejaku Vyhliadkovu vezu. Aj G5RV caka na jar a stoziar okolo 20 m (alebo Vyhliadkova veza).
Zajtra idem si strikovat drotovu Gainmaster  :)




Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #86 on: Január 19, 2018, 08:38:37 ráno
dik, chcel som vyuzit vysku vyhliadkovej veze, ale ako citam tak “tudy cesta nevede”.
- a ake su skusenosti s tym gainmaester-om v porovnani s 5/8??? totiz na EBH mam chut na nieco lepsie od polky. 5/8minu si viem zabezpecit a mozna aj toho gainmaetra pozicat.
- asi najlepsie by bolo HB......ta je zatial nad nase (personalno, rozmerovo, kotviaco-financne) moznosti ;D :D ;)


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #87 on: Január 19, 2018, 09:45:53 ráno
Zelam vela uspechov a zabavu, ked budete vsetci pouzivat HB9CV  ;D ;D ;D
Dratova GM je 5/8, tak ako ta jej velka sestra. A ide minimalne rovnake dobre, ak nie je trocha lepsia.
Vysku vyhliadkovej veze by som ale urcite vyuzil. Len dlzka antena na 27 MHz nemusi byt viac ako L1/2.
Este pozeraj aj antenu Bazooka, rychle a lacne robene a ideeeeee
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #88 on: Január 19, 2018, 13:02:23 večer
gainmaster je super, ale nieje to zrovna expedicna antena, konstrukcne nieje stavana na to aby sa stale rozoberala a skladala , da sa sice postavit aj zlozit celkom rychlo  ked ju mas v nachystanom stave , to jest spodne diely v sebe, horne diely v sebe a ziaric zapojeny cize je to v jednom kuse  , do osobaku na dlzku ltt , keby som ju komplet rozoberal je to babracka, stale pretahovat vodic cez trubky, no a tym ze je to duty laminat tak pri stalom utahovani skpasok puka 
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #89 on: Január 19, 2018, 13:39:34 večer
Ano Palo, to mas uplne pravdu. A preto si ju idem robít z drôty  :P
a môžem zavesiť kde sa mi páči.