OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Akú zakladňovú anténu

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #40 on: December 22, 2012, 09:56:17 ráno
Už som sa rozhodol akú si dám základňovku :D You are not allowed to view links. Register or Login  mne táto mobilka úpne stačí, však čo robím spojenie akurat Trenčín: 45
                                                                                              Dubnica nad Váhom: 55
                                                                                                               Nemšová: 57
P.S.: Uvedené reporty sú predpokladané :)


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #41 on: December 22, 2012, 10:53:07 ráno
budes potrebovat dobru protivahu, pokial mas plechovu strechu a navrtas ju do nej tak pohoda,
ale neviem ci by som sa rozhodol pre tut0 znacku, a ako zakladnovku uz vobec ne mobilku ,urcite bych dal polku , a ked uz tak tam daj aspon sirio 5000 , alebo boomernaga 1/4 , secko je lepsie ako 140cm prutik , ale na doma urcite 1/2 alebo 5/8 , lebo pokial nemas dobru protivahu tak nespravis ani tie spojenia co si napisal , na stoziariku urcite fungovat nebude, ja som sa tak okaslal a mam antenu za dverami , proste potrebujes velky kus plechu a antenu dat do jeho stredu
« Last Edit: December 22, 2012, 10:56:50 ráno od Palo BA »
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #42 on: December 22, 2012, 15:29:57 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
jej vyžarovacia charakteristik a je síce všesmerová, ale orientovaná dohora pod uhlom asi 45 stupňov čím dochádza k odrazu signálu od ionosféry a jeho dopadu do vzdialenosti cca 1400 km od Vašej rádiostanice. Toto je však len orientačný údaj pretože,odraz a dopad signálu je závislý od okamžitých podmienok v atmosfére. Z tohoto je jasné, že 5/8 nie je vhodná na vysielanie v členitom hornatom teréne.

Z vlastnej skusenosti mozem potvrdit ze v hornatom terene je lepsia 5/8 ako 1/2.
Este ked vysielal Viliam Tatranska Lomnica na CB tak som ho na 1/2 vobec nepocul a na 5/8 sme sa krasne poculi 5,5 
A ties ako spomynal Ivan z 1/2 na 5/8 sme sa nepoculi vobec a z 5/8 na 5/8 sme sa poculi 2,3
Inak najlepsie vysvetlenie ohladom anten mi dal Pugzley ked tak ho poproste urcite vam to rad vysvetli.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #43 on: December 22, 2012, 18:53:33 večer
byvala expedicia K120 chodila s Lomnicaku prave s 5/8 a podla teorie sirenia je to nepresne . mam doma viac anten sice dratove ale sam viem ze musim prepinat anteny lebo raz ide lepsie ta raz ta a este je aj rozdiel v prijme a vyslielani, niekedy je lepsie pocuvta na jednu a vysielat na druhu aby spojenei bolo s co najlepsim alebo dokonaca pocutelnym reportom


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #44 on: December 22, 2012, 18:58:29 večer
Este by som expediciu K120 nepovazoval za byvalu, oni mozno ste niekedy vybehnu hore na Lomnicak.
A je pravda, ze oni tam mali hore dve anteny i klasicku 1/2 ale na tu iba pocuvali a na 5/8 black pirata robyli spojenia.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #45 on: December 22, 2012, 20:05:57 večer
tak vratim spat , teda expedicia K120  i ked som sa bavil s Vilom OM0A, uz sa dal na spojenia z svojho vedlajsieho QTH, kde mam dobre antenne aj vysielacie , do radioamatersky ch pasiem kde ma tych spojeni a contestou dost


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #46 on: Január 03, 2013, 18:20:12 večer
Vo vseobecnosti je 1/2 lepsia do doliny lebo striela pod vyssim uhlom,a 5/8 na rovinku.Ale antenu ovplyvnuje aj vela dalsich faktorov.Vyska anteny nad strechou,uzemnenie,predmety v okoli,podlozie aj spodna voda atd.Tieto faktory dokazu vyrazne zmenit vyzarovanie.Pr eto sa to niekedy moze zdat ze opak je pravdou.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #47 on: Január 03, 2013, 21:37:13 večer
PLNE POTVRDENIE ZE OPAK JE PRAVDOU, MAL SOM 1/2 CCA 11 M NAD ZEMOU VODNATE PODLOZIE CCA 50 M OD POTOKA A NULA BODOV OKOLITE KOPCE TO NEPRESKOCILO I KED MOJA NAD MORSKA VYSKA JE 420 M ALE KOPCE OKOLO SU DO 900 M , " ROVINNATA " 5/8 TO PRESKOCILA V POHODE


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #48 on: Január 04, 2013, 00:13:52 ráno
 5/8 je určená na dialkové spojenia, pretože jej vyžarovacia charakteristik a je síce všesmerová, ale orientovaná dohora pod uhlom asi 45 stupňov čím dochádza k odrazu signálu od ionosféry.


Offline derick

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 36
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #49 on: Január 04, 2013, 08:07:47 ráno
V principe ano,ked ju budes mat na 5-6m stoziari.(1/2Lambda)U nizko instalovanych anten a pri nevhodnych podmienkach moze byt vyzarovacia charakteristik a tak ovplyvnena,ze to niekedy nemusi platit.Mne na veziaku aj v malej vyske(asi 1,20m nad kovovou strechou) isla 5/8 trochu lepsie na DX aj lokalne spojenia na nizine.