OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Návod - Drátova anténa

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
on: Apríl 07, 2013, 23:41:47 večer
Takže na úvod, viacerí sa pýtali ako sa robí drátovka na CB , tak som si pripravil podrobný foto-návod ako to ju vyrábam ja . Nebudem tu písať litánie tak poďme na to .

Na výrobu potrebujeme :
- PVC rúrku s priemerom 25mm - tenkostennú cca 10 cm
- 2 štuple z PET fľaše ( pekne vyzerajú z minerálky Korunní )
- lakovaný medený drát priemer 1mm až 2mm ( v návode je použitý 1.2mm ) tak cca 150 cm
- 3x šróbik 3-4 mm + podložky a matky
- 3x pájkovacie očko na kábel
- keramický kapacitný trimer - 30pf - ( použiteľné sú od 25 do 45 pf )
- 1x PL konektor female na panel
- 1x DIN konektor female na panel - šróbovací
- 1x DIN konektor male na kábel - šróbovací
- 6m izolovaný lankový káblel - priemer 1mm

A teraz samotný postup :
1. Osadíme konektory na štuple z PET fliaš - vyvŕtame a prispôsobíme diery, pri PLku treba vnútri štupla odrezať plastový krúžok aby sa tam vošla matica PLka
[smg id=1227]
[smg id=1228]
[smg id=1229]

2. Priložíme štupel na trubku a spravíme dieru kde bude prvý šrob na začiatku cievky , dieru speaavime cca 2.5cm pod okraj štuplu, ( na obrázku diera nieje , pozri obrázok nižšie kde je už aj šrob a cievka
[smg id=1230]

3. Prichystáme si pájkovacie očko matku a dva kúsky kábliku ( strihem z tých 6m asi 50 cm a tie používam )
stači cca 5cm a 10 cm , oba ich jedným koncom pripájkujeme k očku , a matku kvapkou sekundového lepidla chytíme k očku , aby sa nám to vnútri trubky lepšie chytalo na závit.
[smg id=1234]

4. Založíme šrobik s podložkou a zvnútra trubky nasadíme očko s matkou a zachytíme na 2 závity , zoberieme lakovaný drát, oškrabeme lak asi na 1cm a obtočíme oko 1. šróbiku aby bol kontakt, a zatiahneme šróbik.
Navinieme 9 závitov a vyvrtáme dierku na druhý šróbik .

5 - A. Prichystáme si pajkovacie očko ako v bode 3 akurát teraz dáme len jeden cca 10 cm káblik .
Očko uchytíme na šrobik a trochu pritiahneme.
5 - B .Poriadne našponujeme navinutú cievku a drát raz obtočíme okolo druhého šróbu ( nezabudnúť úsek drátu pod šróbom očistiť od laku aby bol kontakt )  šrób utiahneme.
[smg id=1233]

6. Navinieme ďalšie 3 závity , a urobíme dierku na tretí šróbik .
[smg id=1235]

7. nachystáme si pájkovací očko ako v bode 3 , stačia dva cca 5cm dlhé kábliky , našponujeme 3 závity  a zakončíme cievku pod tretí šrobik , samozrejme znovu si posledný 1cm , ktorý bude pod šróbikom oškrabeme od laku, aby sme mali kontakt.
[smg id=1237]

8. Kratší káblik z prvého očka ( bod. 3) pripájkujeme k DIN konektoru na štupli. Káblik skrátime aby nebol dlhý.
[smg id=1238]

9. Zoberieme kapacitný trimer a zahneme nožičky kolmo dole,  nahrejeme nožičky a zatavíme do trubky , zatlačíme trimer na doraz na trubku .
[smg id=1240]

10. Druhý drát z prvého očka ( začiatku cievky ) pripájkujeme na kapacitný trimer. Na ten kontakt ktorý je ďalej od konca trubky , Káblik skrátime aby nebol dlhý.
[smg id=1242]
[smg id=1243]

11. Na druhý kontakt kapacitného trimru pripájkujeme jeden z  dvojce káblikov z tretieho očka (konca cievky) .
Káblik skrátime aby nebol dlhý.
[smg id=1241]

12. Zoberieme si štupel s PL konektorom . Kablik z druhého očka ( odbočka cievky ) pripájkujeme na stred PL konektora .Káblik skrátime aby nebol dlhý.
posledný káblik nám zostal z tretieho očka ( koniec cievky ) ten pripájkujeme na kostru PL konektora .
Káblik skrátime aby nebol dlhý.
[smg id=1244]

13. Dobre prekontrolujem e všetky spoje, hlavne prepípame kontakty merákom na šróbikoch či nám sekundové lepidlo na matke neizoluje očko , ak áno, len chytíme očko a potočíme pár krát matičkou aby sa lepidlo oškrabalo ( lepidlo nemalo žiadnu inu funkciu , iba dočasne pridržať maticu na očku aby sa nám lepšie prichytila na šróbik ,

14. Keď je " vsio v pariadke" prilepíme štuple k trubke nejakým kvalitným lepidlom, pripadne dáme po dva mini samorezné šróbky na boky štupla aby sa zahryzli do trubky ( diery som si jemne vytavil tenkým hrotom na pajkovačke ) .

15. Ešte nám zostáva vyrobiť žiarič .
Zoberieme DIN samec konektor na kábel , pripájkujeme kábel a zatiahneme poistný šrob v konektore a zavrieme konektor
Odstrihneme si káblik tak , aby bola dĺžka kábla cca od miesta kde kábel vychádza z DIN konektoru 542 cm .
v dĺžke 534.5 cm narežeme izoláciu stiahneme izoláciu asi 1cm smerom ku kratšiemu koncu a pocínujeme odizolovanú časť, prečnievajúcu izoláciu na konci odrežeme  a odizolujeme asi 0.5cm drátu na konci, pocínujeme a pripajkujeme do stredu odizolovanej časti kábliku aby nám vzniklo oko , na ktoré potom buď zavesíme závažie , alebo nejaký špagát ktorým budeme drátovku ťahať na strom .
[smg id=1245]

Posúvaním spoja na oku na hrubo dolaďujeme drátovku, , a nakoniec jemne doladíme kapacitným trimrom,
na nastavenie najlepšieho PSV je treba sa pohrať s kombináciou oboch ladení , no ak bol presne dodržaný postup tak stačí doladiť trimrom.

Spoj oka zakryjeme zmršťovacou bužírkou , to iste môžme spraviť s celým telom drátovky, stačí tenkostenná zmršťovačka, zaistí sa tak cievka aj trimer  aj voduvzdornosť ,

Jedno upozornenie : Keď zaprší alebo sneží , a na žiariči sú kvapky vody, či sneh, zhorší sa PSV, niekedy aj na hodnotu 3 . netreba sa báť , akurát netreba vysielať, keď žiarič obschne PSV sa vráti nazad

Tak a je hotovo, mne sa podarilo vyladiť na PSV 1.1 - na lacnom PSV metri, ale raz to premeriam aj analyzátorom ,

Takže šup drátovicu do batohu , k tomu rúčku a horsa na kopce na turistiku , alebo aj doma sa dá použiť, ja som ju mal si tri roky spustenú vedľa okna .
[smg id=1247]

Veľa pekných spojeni praje
Palo Bratislava
« Last Edit: Apríl 08, 2013, 00:21:31 ráno od MarcelBA »
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Krtko BA

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 7
  • Krtko BA
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: Apríl 07, 2013, 23:59:59 večer
Pekna pracika Palo, som nevedel, ze ty uz mas takuto vymakanu technologiu :D Jednu vec by som este domyslel a to je to, ze by som zakryl ten trimer pred moznostou zatecenia... Viem, ze ja som to mal kedysi tiez takto, ale raz pri portejbli na Zarubach sme spolu so Spajkim prisli na to, ze by taky nezateceny trimer bol dobra vec :D , psv totiz neslo pod 3 a strasne sa menilo podla hustoty dazda a dlzky vysusania vysielanim...
Ale aj tak som velmi rad, ze si takyto pekny navod vytvoril, mozno prave toto bude pre mnohych novych cb-ckarov prva skutocna antena.
73 Krtko Bratislava


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Apríl 08, 2013, 00:03:58 ráno
no na jdenej som to spravil tak ze som to cele zakryl tenkostennou zmrštovačkou  a nehel vyrez len našrobik trimru,
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Krtko BA

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 45
    • Karma: 7
  • Krtko BA
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Apríl 08, 2013, 00:07:05 ráno
Mna este napadlo, skusit ukryt trimer do vnutra, spravit mu tam pekne uchytenie a na nastavovanie vyvrtat iba jednu mensiu dieru, cez ktoru prepchas srobovak... Takuto dieru by nemalo byt tazke bezproblemovo zakryt., zastuplovat a tak...


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #4 on: Apríl 08, 2013, 00:23:35 ráno
Hotovo, máš to opravené. Návod nech poslúži každému. Ďakujeme.
Pekný deň...


Offline Klema

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 42
    • Karma: 3
  • Zvolavaci kanal ma cislo 1 !!!
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: Apríl 08, 2013, 08:42:11 ráno
Pekny navod  ;)


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Apríl 08, 2013, 12:17:45 večer
pekny navod a dobry majster, akurat by som dal lanko aspon 1,5 alebo aj 2,5 zlepsi sa rozsah PSV s dobrou hodnotou, teda bude to ladit na sirsom pasme.To len pre vylepsenie.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Apríl 08, 2013, 13:07:57 večer
skusim , len musim zhnat nake makke aby sa lahko nasponovalo
CB všade tam, kde sa len dá


Offline dusanba

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 11
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
Odpovedať #8 on: Apríl 08, 2013, 13:38:11 večer
jj,

tie posledne dva obrazky, so zelenymi stuplami, to je moja myslim.

funguje vyborne, pocujem vsetky taxi od kyjeva po bukurest  ;D


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: Apríl 08, 2013, 13:42:18 večer
ano aj tie prve 4 zelene, je tiež tvoja, tu som spravil trochu kratsiu tu trubku , omylom som vacej odrezal, tak som musel robit zarezy do stuplov, ale inak pohoda natlacil som to tam , taku istu ja ty ale stym ze je dlhsia ma iny konektor na ziaric a trimer ma nastrane srbikv , tak taku ma Mišo , krtko ta tvoja čo si mi dal, tú má tušim Billy , a marcel má moju prvú
CB všade tam, kde sa len dá