Lokátor

Váš lokátor:   Proti lokátor:  QRB:    (km) Azimut:  (0°) | Lokátorova mapa sveta | Slovenský CB rádioklub |

Nástroje

webmail quiz DOMOVSKÁ STRÁNKA HĽADAJ

Vitajte, Hosť. Prosím prihláste sa alebo sa zaregistrujte.

Shoutbox

Sorry, this shoutbox does not exist.

Online podpora

My status
"

* Počasie

Čo je to opakovač.....

Opakovač alebo ľudovo povedané papagáj slúži na príjmanie signálu a následneho prehratia do éteru. Význam tohoto zariadenia pochopíte vtedy keď budete chceť komunikovať na večšiu vzdialenosť a na priamo sa nebudete počuť s protistanicou. Ale akonáhle medzi Vás dvoch postavíte opakovač tak sa budete vedieť dorozumieť s protistanicou. Niekedy vás bude počut aj ďalej ako by ste chceli a to preto lebo opakovače sa montujú na kopce ktoré maju dobrý výhľad a su overené skúsenostiami. Ak sa zaujímate o to kde sa nachádzajú papagáje tak si pozrite mapu alebo viacej o konkrétnych opakovačoch nájdete v téme opakovače.  Či sa jedná o domáci kanál nadmorskú výšku alebo dosah a atď....
Pre opakovače máme vyhradené tieto kanálé
ktoré určilo podla nových
všeobecných povolení ministertvo pôšt a telekomunikáci í .
Samozrejme nieje jednoduché spojazdniť taký opakovač a ešte mu treba nájsť aj dobré umiestnenie. Aj keď sa zvládnu všetky tieto namáhave úlohy nieje ešte povšetkom. Pretože o opakovač sa treba starať, kontrolovať ho, či už je to fyzická kontrola alebo dialková. Určite mi dá za pravdu viacej ľudí v tom že je to  namáhavé ale keď sa to spojazdní a spravia sa prvé pekné spojenia, tak to stojí fakt zato a práve pre tieto potešenia a vymoženosti pokecať si.
Ak ste stále nepochopili ako funguju opakovače alebo sa zaujímate o ich vnútro tak sa kľudne pýtajte v téme na to určenej. Čo je to vlastne opakovac? 

Autor Téma: stavba CB papagaja  (Prečítané 4366 krát)

Offline janokorna

• Junior na portáli
  • **
  • Príspevkov: 90
  • Total likes: 21
    • Zobraziť profil
  • Lokátor: JN99GJ
Re: stavba CB papagaja
« Odpoveď #70 napísaná: Január 07, 2018, 21:44:13 pm »
dobre, daj vediet popredu ze prides.......a k sa bude dat, tak vybehnem aj ja na kopec (teda skor kopcek 750mnm) s autom.
-opakovac je od OM0ABO tvorba....sme spokojny, len este to trocha vylepsujeme spolocne, lebo doteraz urobene behaju na PMR, ale CB pasmo ma svoje "rusiacke specifika"
-otazka do plena: co chodi v lete na CB spolahlivejsie:
     1-otvaranie brany CTCSS
     2-DTMF kod........... zaciatok "stvorcek" koniec "hviezdicka" (ako to maju v Cechach)
 do jary bude treba dorobit jedno alebo druhe.
-osobne tipujem, ze ten DTMF kod by mohol by spolahlivejsi

Offline Dejvid

• Administrator
  • Guru portálu
  • Príspevkov: 533
  • Total likes: 22
    • Zobraziť profil
  • Lokátor: KN09IH
« Odpoveď #71 napísaná: Január 07, 2018, 23:28:54 pm »
Ja som velice spokojny s DTMF.

Offline janokorna

• Junior na portáli
  • **
  • Príspevkov: 90
  • Total likes: 21
    • Zobraziť profil
  • Lokátor: JN99GJ
« Odpoveď #72 napísaná: Január 08, 2018, 09:13:17 am »
osobne som najprv viac uvazoval nad CTCSS co by bolo jednoduchsie na prerobenie papagaja...... .stacilo by tam dat vysielacku co ma CTCSS v sebe, lenze:
1- malo kto to ma
2- chalani (co to maju-mali) to skusali a cez leto to dost vypadavalo aj v situacii ked sa na klasicky sqelc dalo so sumom dorozumiet.

-objavil som  (ameriku.....ta k mi treba ked necitam poriadne navod); ze na crt 2000, crt megapro; stabo xxxx (urcite aj ine nove) sa da nastavit automaticky DTMF kod(-y) na zaciatok a koniec relacie. ;D ;D ;D :P
 -predpokladam ze dekoder lepsie(spolahlivejsie) dekoduje 100% modulovany DTMF kod, ako CTCSS ktory je modulovany len na 10% modulacie..... .z toho asi menim smer vyvoja.