OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Porušenie všeobecného povolenia PMR446

Hosť · 21 · 23642

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

jarkov1

  • Guest
on: Marec 09, 2013, 20:15:02 večer
Dobrý deň, viem že uvedené všeobecné povolenie zakazuje napríklad pripojenie externej (resp.), vlastnej "homemade" antény a celkový vyžiarený výkon nad 500mW.

Otázka znie:
Aká je sankcia za porušenie ak si k PMR-ke cez BNC pripojím vlastnú anténu, prípadne pôjdem na vyššom ERP (napr. 1W alebo 4W) ?
Samozrejme nie vždy, iba občasne ak bude signál nečitateľný.

ďalej
Čo sa stane ak budem občas vysielať na frekvenciách, ktoré sú dlhodobo nepoužívané (je tam ticho a nie sú núdzové) ale nie sú predmetom všeobecného povolenia ? ("voľné" frekvencie mimo PMR pásma) Dôvodom je, aby ma ľudia s bežnou 8CH. PMR-kou nepočuli.

Nikde to neviem nájsť, zaujímajú ma teoretické "de jure" informácie aj "de facto" či Vás náhodou odhalili a ako to dopadlo.
Vďaka za odpoveď. S pozdravom: jarkov1


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #1 on: Marec 09, 2013, 20:21:42 večer
ked do toho nebudes rypat, tak bude ticho, a nie sa verejne priznavat , nikdy nevies kto to cita ... na ine frekvencie ti neodporucam chodit, tam ta hned najdu radioamateri , , pouzi LPD pasmo, ak uz neni zakazane, to nikto nepoziva, a ked tak nake digitalne stanice a zaplat si frekvenciu ked potrebujes byt utajeny, , PMR a CB su verjne pasma, tak z casti aj HAM pasmo
CB všade tam, kde sa len dá


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #2 on: Marec 09, 2013, 20:26:02 večer
ak chces len oobcas dat externu antenu... a nemas nejakeho zleho suseda ci nekeho... do sa Ti chce pomstit ci Ti robit ze zavisti zle... kludne to pouzi... pokial nebudes stym robit bordel... tak by po Tebe nemali ist... ja to pouzivam kazdy den a uz druhym rokom ci tretim... a zatal mi nikto neklopal ohladom pokuty... musis dodrziavat aj teda ohlad na druhych a nerobit bordel...
ja mam na stanicke robenu aj antenu ked idem mimo domu... chytili ma aj policajti na aute a mal som ju za oknom a kukali nato jak puci a nic...

ale keby si chcel vedet kolko to zruba stoji... tak 3CU by ti vedel povedat asi... skus mu napisat SS...
73 Bubak Smolenice   OM2BH


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #3 on: Marec 09, 2013, 20:55:40 večer
Ja tu externú anténu chcem hlavne kvôli lepšiemu príjmu, -počúvanie ľudí z mesta
Samozrejme, pri vysielaní rešpekt a ohľaduplnosť prvoradá.

Palo BA, spomenul si radioamatérov, v ako zmysle ? Hneď po odhalení robia nejaký report ?

Predstavme si situáciu:
Na rádioamatérsko m pásme (mimo "voľného" pásma) rozoberajú rádioamatéri (s licenciou) zaujímavú tému.
Začujem ich (nemám licenciu) a zapojím sa do diskusie. Čo sa stane ?


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #4 on: Marec 09, 2013, 21:02:45 večer
ak sa zapojis do relacie kde zapocujes radioamaterov a das len svoju volacku... a nedas volacku radioamatersku ... tak to stichne... nebudu s Tebou komunikuvat a ked si pojdes robit skusky na radioamatera.. . tak Ta nepustia... bo bez skusok nemozes vysielat snimi... iba pocuvat...
73 Bubak Smolenice   OM2BH


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #5 on: Marec 09, 2013, 21:03:11 večer
Tak sa stebou rozpravat nebudu lebo oni sa pri zacati relacie oslovuju volacim znakom. Takze ked sa zapojis do debaty tak si hned porusil zakon a oni ta nato upozorni a ked nie tak ta hned naprasi. vid. par vybranych osob nbudem menovat..

Vzor rádioamatérske ho fonického spojenia:

Všeobecná výzva, výzva všetkým zo stanice OM3XXX (OM3XXX hláskujete a opakujete všetko ešte raz), OM3XXX prechádza na príjem. Volacie značky hláskujete.

OM3XXX, OM3XXX volá ťa OM1YYY, OM1YYY

OM1YYY tu OM3XXX, dobrý deň milý priateľ, ďakujem za zavolanie. Report pre teba je 57, 57, moje meno je Jano, Jano a vysielam z Bratislavy. Ako si to prijal? OM1YYY tu OM3XXX.

OM3XXX tu OM1YYY, dobrý deň Jano, ďakujem za report z Bratislavy Report pre teba je 58, 58. Moje meno je Rasťo, Rasťo a vysielam z Košíc. OM3XXX tu OM1YYY.

OM1YYY tu OM3XXX. Všetko som stopercentne prijal, Rasťo. Používam transceiver ..... a anténa je dipól. Prosím o zaslanie tvojho QSL lístka, môj ti stopercentne pošlem. OM1YYY tu OM3XXX.

OM3XXX tu OM1YYY. Všetko stopercentne prijaté, Jano. Môj transceiver je ..... a tiež používam dipól vo výške 20m. Ďakujem ti za spojenie, želám veľa úspechov a teším sa niekedy opäť dopočutia. OM3XXX tu OM1YYY ahoj!

OM1YYY tu OM3XXX, ďakujem za spojenie Rasťo a želám príjemný deň, ahoj! OM1YYY tu OM3XXX.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #6 on: Marec 09, 2013, 21:20:16 večer
Pokial viem, tak externé antény sa môžu používať LEN na príjem a na výskumné účely. Nie som si istý ale pokuta je tuším 30 000€ až 100 000€ ale neviem to isto :)


jarkov1

  • Guest
Odpovedať #7 on: Marec 09, 2013, 21:27:43 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Tak sa stebou rozpravat nebudu lebo oni sa pri zacati relacie oslovuju volacim znakom. Takze ked sa zapojis do debaty tak si hned porusil zakon a oni ta nato upozorni a ked nie tak ta hned naprasi. vid. par vybranych osob nbudem menovat..

Fuuu, tak to mi príde dosť kruté  :-[  Prečo až tak ? Aj keď vezmem do úvahy skutočnosť, že nemám licenciu a oficiálny volací znak.
Očakával som, že ak sa ozvem občasne (dajme tomu 2x/mesiac), tak mi to bude tolerované.

V každom prípade, zatiaľ veľká vďaka za odpovede. Teraz keď to viem, tak sa vyhnem nepríjemnostia m.

BTW: 3 milióny, to je riadna pálka  :o
« Last Edit: Marec 09, 2013, 21:29:27 večer od jarkov1 »


Offline bubakTT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 206
    • Karma: 9
  • PMR - kar, CB - kar, HAM - ak
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88RM
Odpovedať #8 on: Marec 09, 2013, 21:52:54 večer
bo Ty ako obcan mas pravo vysielan len na PMR a CB pasmach... pripadne LPD-cko... preto su nato oni taky haklivy... bo potom by tam bol bordel na frekvenciach a ked si robis skusky... mas tam presne stanovene kde mozes a ako vysielat... ak sa nemylim... a obycajny clovek ktory to nema nastudovane... by tam robil bordel...
73 Bubak Smolenice   OM2BH


Offline Klema

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 42
    • Karma: 3
  • Zvolavaci kanal ma cislo 1 !!!
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: Marec 09, 2013, 22:15:23 večer
Idem si minule 90-kou cez mesto, zastavil ma policajt, ze som prekrocil rychlost, tak mu hovorim "Očakával som, že ak to urobim iba občasne (dajme tomu 2x/mesiac), tak mi to bude tolerované"
a on, ze OK tak nech idem dalej

ty si neni z Dubnice, alebo tak nejak?