OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Minirecenzia antény ELIX Maxima GPA 5/8 CB

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline zephyr

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 28
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
Odpovedať #10 on: Január 17, 2017, 21:53:33 večer
Mne to hrozne zamotalo hlavu na dnešný večer >:( Tvrdenia na weboch sa rozchádzajú.

Jozef Kucej na webe You are not allowed to view links. Register or Login tvrdí toto:
Citovať
Medzi CB - čkármi je stále rozšírená povera, že aj vertikálné antény musia byť v určitej výške nad zemou na stožiari. No nie je to tak, lebo tieto antény dosahujú najlepších vlastností a parametrov, keď sú postavené na zemi a s kvalitným zemným systémom. Aj pri vysielaní na CB z kopcov pri rôznych závodoch a súťažiach, sú veľmi často vhodné podmienky na použitie všesmerovej VA postavenej na zemi vtedy, ak nie sú v blízkosti rôzne väčšie prekážky a husté stromy. Okrem značne väčšieho zisku takejto antény to má aj tú výhodu, že na kopec netreba vynášať stožiar.  Nemá žiadny zmysel alebo význam, stavať na takomto kopci vertikálnú GP anténu s krátkymi a neúčinnými radiálikmi na stožiar, alebo dokonca “polku” 0,5λ bez radiál!! A naviac na holom kopci bez blízkých prekážok, pôsobí vertikálna GP anténa na stožiari naozaj komicky. ☺

a inde som čítal že GP anténu aspoň 0,25λ (2,75 metra) nad zemou...   ;D


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #11 on: Január 17, 2017, 22:26:30 večer
Uz si niekde na nejakom kopci videl, ze tam niesu stromy, alebo nejake ine prekazky, alebo v zemi zakopany nejaky kabel? A otom to je.


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #12 on: Január 18, 2017, 08:56:24 ráno
Hlavne nazor toho pana je urcite velavazeny, ze dejvid :D jozef kucej je "legenda"
CB všade tam, kde sa len dá


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #13 on: Január 18, 2017, 09:21:59 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
S tými radiálmi si ma donútil anténu ešte raz vybaliť :D fotky sú nižšie, hádam ti to bude z nich jasné...

Tak uz je mi to jasne :-) Radialy su vodorovne v pravom uhle od ziarica :-)  Pekne si ulahcili vyrobu tym doohybanym plechom :-D Teraz sa natiska otazka, nechat ich vodorovne a capnut antenu na zem, alebo ich ohnu dole v uhle by voko 35 stupnov a vysunut ju hore na stvrt lambdy.  :-D  Dalsia dilema :-D


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #14 on: Január 18, 2017, 10:19:05 ráno
no uz mi nacitlao fotky, prva vec co sprav, je narez konce jednotlivych dielov a daj tam stahovacie pasky, tie srobiky sa po tretom pouziti vypadnu , hlinik sa lahko derie, ja som mal tak antenu 2 tyzdne vonku, polovica srobov bola fuc, a jeden diel sa stiahol , srobik davam jede aby som mal spracnu dlzku , aj to som tam urobil riadnu dieru a narezal zavit ,

inak co sa tu pise ohladom tych radialov , tak vsetky 5/8 co vidim v predaju mau kolme radialy , , preto sa to aj vola radial ze :D

a teraz mi niekto objasniete : co znamena GPA vieme, ale co znamena GPE a GPS co je piasane napr pri polke a 5/8 od siria , ja som moju antenu mal vzdy na cca 3-3.5m stoziari a bez problemov, litalo to ,

chalani z EXP. Saigon viem ze kedisi mali antenu skoro na zemi , len daki kolik v zemi a na tom ju mali co si pamatam
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #15 on: Január 18, 2017, 19:03:04 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Teraz sa natiska otazka, nechat ich vodorovne a capnut antenu na zem, alebo ich ohnu dole v uhle by voko 35 stupnov a vysunut ju hore na stvrt lambdy.  :-D  Dalsia dilema :-D

tak ja to vidím takto.. ;)

GP anténa je vertikálna anténa s radiálmi vo vzduchu. Mala by byť aspoň tú 1/4 vlnu nad zemnou rovinou. Ja mám ale tiež stožiar nižší ako 2,75m asi 2,3m. To je dočasné riešenie. A chodí to. Spravil som tak aj lokálne spojenia aj spojenie do Veľkej Británie.
Nemala by byť ale úplne na zemi. To zmení jej impedanciu aj vyžarovací diagram k horšiemu.
Potom je ešte rozdiel GP1/4 a GP5/8. Na GP1/4 sa radiály sklápajú nižšie, aby sa impedancia 1/4ky priblížila z cca35ohm na 50ohm. Na GP5/8 sa radiály nesklápajú a sú kolmé, lebo samotná 5/8 je už skonštruovaná tak, že má impedanciu 50ohm pri kolmých radiáloch a nie je treba ju zvyšovať. Takisto vyžarovací uhol 5/8 je dostatočne malý pri kolmých radiáloch a hlavný vyžarovací lalok 5/8 má väčší dosah(zisk) ako antenna 1/4. GP1/4 s kolmými radiálmi žiari trocha "viac do neba" ako 5/8 a aj preto sa radiály na 1/4 sklápajú, aby sa dosiahlo lepšieho zisku v pozemnej komunikácii. (toto nemusí byť výhoda pri spojeniach odrazom od ionosféry).

Ďalší typ antény je vertikál postavený na zemi. Takáto anténa potrebuje spústu radiálov - drótov naťahaných po zemi aby dobre vyžarovala. Rádove desiatky. Toto nie je GP.

Anténa, čo má BačaKE na streche, je niečo podobné. Teda nie je to GP.
Je to kompromis. A dá sa vysielať aj na kompromisné antény. Aj keď niektorí antenári kompromisy neuznávajú...T o je debata na vela pív ;D
Ja kompromisy uznávam, veď nejde o život, ale o zábavu.

Ja som napríklad vysielal na drátovú 1/2 bez radiálov, položenú úplne na zemi (na prispôsobovavc om L článku), samozrejme vertikálne. A vedľa bola 5/8 na stožiari a nejaký rozdiel tam nebol. Možno 5/8 mala nejaké esíčko navyše. Ale pri oboch som mohol povedať protistanici "ideš 5kou"


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #16 on: Január 19, 2017, 11:25:58 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Hlavne nazor toho pana je urcite velavazeny, ze dejvid :D jozef kucej je "legenda"

Ach ano, jeho velavazene odborne nazory :D. Urcite neverte vsemu, co ma na svych strankach napisane. 
« Last Edit: Január 19, 2017, 11:32:57 ráno od Dejvid »