OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Kto, kedy a kde ide na portejbl CB

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #220 on: November 26, 2014, 11:20:00 ráno
tie stromy tam tiez nerobia dobrotu , ako pozeram minimalne 10m stoziar tam treba
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #221 on: November 26, 2014, 11:53:28 ráno
Ahoj Peter, pekné fotky. Ja myslím, že technika nezlyhala, ale nebolo nikoho v éteri. Poznám takú situáciu, keď som spravil 0 spojení. Je pravda, že by to chcelo stožiar, ale ja som napríklad spravil spojenia aj na viac ako 100km na drátovku a mal som ju zavesenú podobne ako ty.
Len nevidím na fotke PSV meter. Mal si premerané prispôsobenie antény? To sa ti podľa mojich skúseností pri drátovke väčšinou zmení podľa toho, kde ju zavesíš.
Portejbly najlepšie sledovať na cbdx a spojenia na CB sa robia najlepšie večer po zotmení, keď prestanú chodiť DX rušáky odrazené od ionosféry. Myslím tým spojenia prízemnou vlnou na väčšiu vzdialenosť 100-300km. Lokálne spojenia do 10-20 km by nemal byť problém ani cez deň.

Študoval som nedávno nejaké teórie o vertikálnych anténach 1/2, čo je aj drátovka a mám v úmysle vyskúšať 1/2 drátovku umiestnenú hneď od zeme a s protiváhou - natiahnutými 1/2 vodičmi aspoň 8ks. Myslím, že takáto anténa by mohla chodiť pekne ďaľeko s pekným ziskom. Len to chce holý kopec a viac voľného času.
73


Offline Peter_BA

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 101
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
Odpovedať #222 on: November 26, 2014, 18:51:25 večer
PSV som mal zo sebou, ale nemeral som ho. nenapadlo ma, ze sa to da ladit aj zmenou umiestnenia anteny. myslel som, ze dratovka sa neda uz nijak doladit. Musim si este nieco nastudovat o ionosfere a vplive na cb pasmo. Inak mam este hlinikovy stoziar 3x2m trubky zasunute do seba, len sa mi to nechcelo trepat. No ak bude zimny CB zavod a mi to vyjde, ze budem vtedy na chalupe, tak zoberiem celu plnu polnu :)
Albrecht 6891, Allamat 407, Alan 95, ML145, 1/2 dratovka, 1/2 deci palenky

Peter_BA


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #223 on: November 26, 2014, 21:34:41 večer
na dratovke ma bit kapacitny trimer ktorym sa doladuje , a ladi sa dlzkou, hlavne dratovka nema rada namrazu a vodu a vlhkost, vtejy je viac-menej nepouzitelna
CB všade tam, kde sa len dá


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #224 on: November 27, 2014, 00:37:57 ráno
Vždy, keď sa na portejbli postaví alebo zavesí anténa, tak treba skontrolovať PSV, lebo mohla nastať chyba pri montáži, alebo sa mohol pohnúť ten dolaďovací kondenzátor pri transporte atď.
Bez kontroly PSV hrozí poškodenie stanice, lebo pri veľkom neprispôsobení sa prehreje koncový vf zosilovací stupeň. Polohou neladíš anténu, ale mám skúsenosti s drátovkou, že ju vonkajšie prostredie ovplyvňuje, takže čo bolo doma PSV 1:1,5 môže byť na portejbli 1:3 a treba doladiť kondenzátorom prispôsobovací obvod. Tá cievka a kondenzátor sú tam preto, lebo 1/2 anténa napájaná na konci má impedanciu asi 1000-5000Ω a koax a stanica majú 50Ω. Do rezonancie sa drátovka dolaďuje dĺžkou drátu-žiariča, ale to sa s PSV zmerať nedá.

Inak na zimný CB závod by som išiel aj ja. Minulý rok bolo fajn.


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #225 on: December 23, 2014, 23:54:54 večer
Na Silvestra sa chystáme na turistiku a v batohu nebude chýbať ani CB výbava. A náš cieľ? Rokoš 1010m, JN98FS. Kto bude okolo obeda na príjme? 
73
Marconi a Kaso PE


Offline Boris TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 129
    • Karma: 13
  • marcel BA
    • Zobraz profil
Odpovedať #226 on: December 24, 2014, 08:34:16 ráno
Práve som si pozrel vyškopis na domáce qth aj Šianca je to pozitívné na dolet takže si môžme dat takú koncoročnú kávičku po éteri a popriat si do nového roka.... ;)


Offline dominik

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 92
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #227 on: December 24, 2014, 11:43:05 ráno
Som v Soli okres VT skenujem CB , PMR , 145 500 a večer budem na KV ak pôjdete po ceste 1/18 môžte zakričať s prestávkami tu budem do 12.01.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #228 on: December 24, 2014, 13:10:35 večer
Dominik som rad ze aspon cez KV sme mali spojenie


Offline dominik

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 92
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
Odpovedať #229 on: December 24, 2014, 20:59:56 večer
Som rád za naše spojenia a dobrú radu , som si myslel že skôr nabúcham 500 spojení ale tak časom ano . Som tu chytil partiu na PMR niekde v okolí ale nechceli hodiť reč inač sem tam tu na PMR žije čo som počul. NA CB len kamión ale tak predpokladám že možno sa niekto chytí a začne sa tomu venovať.  Rád pomôžem novému záujemcovi v okolí môže ma kontaktovať ak budem vedieť.