OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Dratovka 5,5m

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #150 on: Január 07, 2019, 06:57:08 ráno
anténa T2LT aj s obrázkom a videom :)

You are not allowed to view links. Register or Login
« Last Edit: Január 07, 2019, 07:04:04 ráno od fero »


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #151 on: Január 07, 2019, 07:24:24 ráno
Baca           myslis tu ciernu co sa zakopava do zeme, ci sivu co sa natahuje po dome (sa zvara nahrievanim) ???? ja som uvazoval nad tou sivou (sa mi zda ze ju v stavebninach volaju PPR-ka).

Ferko vdaka. uz mi to je jasne, len ja uvazujem koli mechanickej odolnosti dat na spodok cievku ako je na G-M to znamena 15 zavitov na cca 60mm platovu rurku (ak sa podari tak v robote si vysustruzim zo silonu nieco na mieru).


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #152 on: Január 07, 2019, 18:59:38 večer
Tých spôsobov ako vyrobiť tlmivkový obvod je viacero, tu sú popísané:
You are not allowed to view links. Register or Login

Prvý z pravej strany: T2LT- paralelný rezonančný obvod
2. - tlmivka z koaxu – 5 závitov na priemere 10,7cm (alebo z G-M 15 záv. na priemere 6,3cm)
3. feritové trubičky na koaxe (15-20 ks z vhodného materiálu)
4. cievka z koaxu navinuta na feritovom toroide
Najvhodnejšie riešenie pre teba 3 alebo 4.

Vodárenské a plynárenské  trubky nie sú vhodné (čierne, sivé) na VF účely, pri výrobe sa do nich pridávajú sadze (uhlík), tak isto ako karbónové rybárske prúty, skôr sú vhodné elektrikárske.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #153 on: Január 07, 2019, 21:07:51 večer
ferko vdaka, takze z lava do prava:

1- v podstate to je nieco medzi polkou a ortodoxnou 1/4 GP (1/4 vlny ziaric trci kolmo z vodivej velkej plochy), ale dajme tomu ze sa to castejsie nazyva stvrtka, tak nech to je stvrtka.....la di to same od seba na cca 50ohm.
2- rukavovy  polvny dipol........t iez sa mi to pozdava na domacu vyrobu, len neviem ako velmi by vadilo, ze spodok toho rukava  by bol vopchaty do izolantu a ten do spodneho "stoziara" s presahom cca 20cm????? (pripadne spodok rukavu by mohol byt nad "stoziarom")
3- nuz to som nepochopil?????
4,5,6- mi je jasne +-
7- este lepsie ale nemam to ako vyladit, takze skrkam zo zonamu >:(
(2 az 7 by malo mat asi okolo 70-75 ohmov, ale to pri tych 4w riesit nebudeme)

koli mechanickej odolnosti pod Velkym Javornikom ma napada konstrukcia takato:
- zelezny stoziar (v nom koaxial privedeny zo spodu) na vrchu izolator vopchaty v nom, cez ten izolator by trcal ziarich 2,75m (s poctiveho matrosu vyzsej pevnosti so zarucenymi vlasnostami aj v -30 ), stred koaxialu pripojeny k tomu ziaricu.
-  od vrchneho konca stoziara (ooo aky to honosny nazov pre kus rury, mozno aj "lesenarky")   by isli 3 ocelove lanka 6mm dlzky 2,75m  ako kotvy na 3 strany, ktore by boli na druhom konci nadpojene nevodivym umelym "spagatom" a nasponovane... .sluzili by ako protivahy a zaroven aj kotvy.


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #154 on: Január 07, 2019, 23:11:06 večer
Variant 3:
Tam kde je začína tlmivka z koaxu- 5z na priemere 10,7cm, po 2,6m koaxu by si navliekol na koax tieto ferity:
You are not allowed to view links. Register or Login

z tohto feritového materiálu by stačilo 10 kusov tesne za sebou.
Všetky 2-7 sa dajú urobiť na impedanciu 50 ohm.
Ale môžeš to urobiť aj ako si navrhol,  anténu GP ¼ lambda s protiváhami.


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #155 on: Január 08, 2019, 06:17:06 ráno
jaaaj,  prepac teraz mi to doslo, sme sa nepochopili, chyba na mojej strane (vysielaca :-) ), som to nejednoznacne napisal.
3- som myslel treti obrazok s tymi sipkami a to nieje varianta, ale (asi) nakres (neakych) povrchovych prudov ci coho a patri k tomu rukavovemu dipolu.  ;D ;D ;)
« Last Edit: Január 08, 2019, 06:18:45 ráno od janokorna »


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #156 on: Január 08, 2019, 08:14:51 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Baca           myslis tu ciernu co sa zakopava do zeme, ci sivu co sa natahuje po dome (sa zvara nahrievanim) ???? ja som uvazoval nad tou sivou (sa mi zda ze ju v stavebninach volaju PPR-ka).

Ferko vdaka. uz mi to je jasne, len ja uvazujem koli mechanickej odolnosti dat na spodok cievku ako je na G-M to znamena 15 zavitov na cca 60mm platovu rurku (ak sa podari tak v robote si vysustruzim zo silonu nieco na mieru).

 ANi sivu ani ciernu. PVCU SCH 40 je biela ci skor slonovinova. JE to rozvod na studenu vodu. VYrabaju sa z nej aj take samodomo luky :-) Fakt huzevnaty material, len nesmie na priame slnko bez ochrany :-)


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #157 on: Január 08, 2019, 13:51:04 večer
nuz som to pozeral, len sa mi nepodarilo najst obchod niekde v Ziline, kde by som si to mohol “osahat” a ked sa predavac nebude divat, tak skusit to aj ohnut. ;D ;D ;D spajaju sa ako ??? zvaranim za tepla, ci je no to neake speci lepidlo???
ale ked pises ze sa z toho robia domace luky, tak by to mohlo fungovat. z tych priemerov by sa dal mozno urobit aj odstupnovany “stromcek”.


Offline DW

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 6
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
Odpovedať #158 on: Január 08, 2019, 14:07:08 večer
Ahoj, v OBI  si pozeral? Tam by mohli mať také plastové trubky.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #159 on: Január 08, 2019, 22:18:42 večer
HEHEHe v OBI nenajdes takyto material :-D  Skdoa tam nechavat peniaze. PVCu SCH 40 SOm nasiel v Kosiciach zaboha si teraz nespomeniem na nazov firmy, ale urcite sa predava  aj inde. Firma je na nete, ale oproti minulemu roku uz nie je cennik priamo na webe. Dalej to predava jej mam z ciech, kde si mozes pozriet ako to vyzera. Ja som z toho robil reflexny luk, ktory palil 24gramove drevene sipy bez hrotu do vzdialenosti priblizne 170 metrov :-)  takze silnejsi ako klasicky anglicky luk. Ano tiez som uvazoval nad stoziarom cez 9metrov so ziaricom vnutri z chladiarenskej medenej trubky. Boli by to tri trojmetrove kusy v pdostate teleskopicke, len som nedokazal vymysliet sytem na vytahovanie a stahovanie na minimalnu dlzku tak, aby to nepotrebovalo dve kladky aby sa lanko na kladkach samovolne nezaplietalo :-) (to v pripade pouzitia lankoveho medeneho vodica ako ziaric).  Inak je material velmi dobre opracovatelny nastrojmi na drevo, po zdrsneni brusnym papierom zrnitosti 1000 a viac sa vyborne lakuje ( nutnost koli UV ziareniu) Da sa teplom perfektne ohybat obycajnou teplovzdusnou pistolou, len si musi clovek davat pozor na PREPALENIE. AKonahle zacne na povrchu hnednut je zle a krehne. Vytvarovat z pol colovej trubky reflexny luk bolo ulohou na asi pol hodiny :-)  Teraz mi napadlo, ze zo ZIliny nemas daleko do Polska. kde sa PVCU sch 40 predava beznejsie ako u nas. DOLEZITE je dodrzat vyrobcu, ktory ak sa dobre pametam ma na tento material patent. vyrobca sa vola NIBCO je z USA.