OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Ako na PMR

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Serpent

  • Guest
Odpovedať #60 on: December 29, 2013, 23:13:19 večer
@PaloBA: ladil som sa od 1.kanála (446,00625) tam som nadviazal spojenie, ale bola to taka rychla vymena, pozdrav a hotovo. Ine kanaly si neladim/nepocuvam. S pristrojom sa zoznamujem, je tam tolko moznosti ze..

PX888K ma na vyber power: high, medium a low...takze mam low a dufam, ze neziarim ako vianocny stromcek(dufam ze to je tych 0,5W). K tomuto, sa opytam: je mozne merat parametre vysielacky externe? (Som te-sla tak sa rovno ospravedlnujem za uroven otazok)
Antena je detacheable. Takze geret je "government unfriendly". Spolieham vsak na korektne nastavenie a svoj kulturny pristup. Kazdopadne dakujem za informacie :D


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #61 on: December 29, 2013, 23:52:01 večer
Ten, kto sa nevyzná a potrebuje pokecať, má základ.
Ten, kto sa vyzná a má rád tieto veci, sa chová slušne  ;)
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Dejvid

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 548
    • Karma: 36
  • exp. Dunajec
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN09IH
  • Skype: davadejvid
Odpovedať #62 on: December 29, 2013, 23:57:58 večer
jj a inak ked bysis precital vyssie vseobecne povolenie TÚSR 20/2012 ktore ti skopiroval Alan TT,
tak zjistis, ze tvoja vysielacka nepodlieha tomuto povoleni  ;)


Offline marek560

  • Download manager
  • Pokročilý
  • *****
    • Príspevky: 303
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08PS
  • Skype: marek.560
Odpovedať #63 on: Január 04, 2014, 23:25:40 večer
Ahojte. Porovnával už niekto reálne frekvencie subkanálov?

Ktorá tabuľka je správna?

CB20, PMR03


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #64 on: Január 05, 2014, 01:10:37 ráno
Stotožňujem sa s tým druhým obrázkom. Pre porovnanie info na You are not allowed to view links. Register or Login. Ale v programovateľn ých staniciach som sa už stretol aj s tým, že subtón môžem dať akýkoľvek v rozsahu od 60.0 Hz do 259.9 Hz s krokom 0.1 Hz.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #65 on: Január 05, 2014, 11:38:54 ráno
Ja by som tvrdil o tej prvej tabuľke :) Keď som prelistoval transceiver tak tam mala všetky z prvej.
Ono totiž do klasických PMRiek neprogramujú všetky subtóny a frekvencie. Takže skôr by som povedal, že prvá tabuľka je používaná v HAM prevádzke a tá druhá pri PMR a PROFI službách.
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline marek560

  • Download manager
  • Pokročilý
  • *****
    • Príspevky: 303
    • Karma: 6
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08PS
  • Skype: marek.560
Odpovedať #66 on: Január 05, 2014, 11:54:13 ráno
Bavíme sa o klasických PMR. Čiže žiadne programovanie a podobne, len sériovo vyrábané PMR-ky...
CB20, PMR03


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #67 on: Január 05, 2014, 13:34:59 večer
Tak potom tá druhá. Klasické PMR mávajú 38 CTCSS subtónov. Programovaťeľn é 50 a možno niektoré viac.


Offline matoz

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 18
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08QS
Odpovedať #68 on: Január 13, 2015, 12:39:57 večer
Zdravím, som tu na fóre nový, a taktiež v oblasti rádioamatérstv a, chcem sa spýtať ako prebieha rádioamatérska komunikacia na PMR? Bežne sa tam používajú tie Q kódy a skratky napr ze nejake cislo znamena ahoj atd...? A co musim pri radioamaterstv e vediet? Tu volacku si musim zaregistrovat niekde na stranke alebo ako to je?


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #69 on: Január 13, 2015, 12:59:25 večer
PMR je urcena na volnu komunikaciu , teda co tam povies je na tebe a svedci o tvojej schopnosti komunikovat a s cudzimi ludmi. Q kody sa tam nepouzivaju. Pri radiomamaterst ve treba vediet dost, odporucam sa pozriet do niektoreho radioamaterske ho klubu a tam ta zasvetia do tajov radiovych vln. Znacku prideluje urad pre regulaciu sietovych odvetvi po absolvovani skusky odbornej sposobilosti ak o znacku poziadas.
Existuje este znacka pre komunikaciu na CB pasme , teda obcianskom volnom pasme a tu ti pridely klub scbr.sk po prijati za clena.Tolko z rychlika , Staci ? ak ni pytaj sa dalej sme tu nato aby sme ti poradili.