OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Aku stanicu do auta?

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
on: Jún 05, 2012, 12:47:31 večer
Vazeni priatelia CBckari
Premyslam o pevnom zabudovani CBcka  do auta ako "palubnej stanice",
ktora sa zapne po vsunuti klucika do zapalovania a rovnako sa aj vypne.
V skodovke som za starych cias  mal na vnutornom blatnuku prisroubovanu Allamat 295, 
cez relatko sa zapinala  z 15-stky (zapnutie klucika) no ta po 15-tich
 rokoch uz je v stave, ze sa nou uz hanbim vysielat.

Hladam tip na malu stanicu, spolahlivu, h o m o l o g o v a n u, multinorm vitany.
Antenu uvazujem riesit PL konektorom na streche, bud tam zakrutim nejaky  gumkac
alebo podobnu nenapadnu srandu.
Ak to nahodou "na mna pride"  vyberiem z kufra ML145
pripadne aj  lepsie radio a ide sa na vec.
To, co tym sledujem, je prevadzkovat CB aj mimo pretekov, portejblov a inych akcii.
Na kazdodenne natahovanie magnetky a pohadzovanie stanice po aute som uz asi naozaj stary,
no napriek tomu by som rad vysielal aj na CB.
Na kvakanie s kamaratmi mam na pevno zabudovany schovany vhf/uhf dualband.
Od zabudovania radia typu 817/857 som upustil, lebo tak, ci tak je to stale iba jedno radio.
Poradte, tesim sa na kazdy napad alebo skusenost.
« Last Edit: Jún 05, 2012, 12:51:35 večer od Bubu »


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #1 on: Jún 05, 2012, 14:03:27 večer
ja mam v aute albrechta 6890, a zapne sa utomaticky po otoceni kluca , cize jak dostane stavu, tak isto sa aj vypne, netrebanic stlacat ani tocit novsia verzia 6891 je o nieco lepse vymyslena, ze konektor na mikrofon je na tom odnimacom panely, kdez na mojej ide konektor zo stanice, a musim zvlas dotiahnut kabel na displej a zvlast na mikrofon, akurat je dla mna zbytocne draha, do auta staci daco uplne jednoduche, 2 tlacitka 2 potaky, nic vac
CB všade tam, kde sa len dá


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Jún 05, 2012, 14:52:39 večer
Na tej 6890 mi ešte vadí, že keď používaš Squelsh, treba zatlačiť gombík ako tlačidlo, a po niekoľkých takýchto úkonoch nevieš s čím točíš. Či hlasitosť, alebo squelsh. a práve spomínaná 6891 to už má všetko extra. Inak citlivosťou výborná, jedna z mála so subtonmi, po odblokovaní až 10-12W FM, a takisto sa dajú jednoducho odblokovať postranné pásma. 6690, podobná stanička po odblokovaní dokonca šlape na 20W-FM. Snáď už len SSB pásmo.
Inak do auta je vcelku dobrá aj ALAN 42, beriem ju ako prídavnú staničku na poliakov, 28k/AM - 0kHz na konci. Citlivosťou tiež dobrá, pri napájaní na 13,8-14V spoľahlivo 4W výkonu na baterky ako rúčka cca 1 - 1,5W, s dokúpenou dlhšiou anténou aj celkom dobré dosahy, v meste sme to vyskúšali cca 3-4km, multinormová a jednoducho sa schová. Takisto ju používam na motorke cez bluetoth do prilby.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #3 on: Jún 05, 2012, 17:07:42 večer
Orosys, dobry napad s tou ruckou ;)
Vies mi viac napisat o bluetoothe do prilby?


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #4 on: Jún 05, 2012, 17:15:01 večer
ma som alanku v aute, ale nebolo mi to moc prakticke, kratky napajaci kabel, vzdy ked som ju zobral do ruky, tak som ho vytiahol z konektoru, dal by sa pouzit daky predlzovak, aj ked osobne by mi to vadilo, kable motanice, kro toho s ruckou tahas ksebe 2 kable, alebo potom ju dat do drzaku na mobil, a pouzit externy mike
CB všade tam, kde sa len dá


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: Jún 05, 2012, 17:15:38 večer
z praxe by som neriesil napajanie s kontaktu 15 lebo sa mi casto stava ze stojim alebo este castejsie ze koncim jazdu a s nikym kecam a ak by som vypol motor tak som bez spojenia ukonceneho, aj tak napajanie odporucam priamo z baterky cez poistku inac by stanicka nemamla byt ani napojena


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #6 on: Jún 05, 2012, 17:25:48 večer
Ivan, cez relatko.....
15stka sla  len na cievku cez jednu diodku. (pozicia automatika)
Okrem toho  sa na relatko dala pripojit 30ka rovno na cievku, cez jeden spinac.
Dioda nepustila prud na nazad do 15tky. (to bola pozicia na kvakanie pocas statia).
Kontakt spinal hruby drut rovno od baterky (cez poistku).


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Jún 05, 2012, 17:38:17 večer
To napájanie osobne som riešil cez zvlášť kabel od baterky, lebo po tých v aute sa šírilo strašne moc rušenie, a ešte aj tak som musel použiť poriadny filter, lebo tie kupované zo skúsenosti stoja za.....
Samozrejme že sa dá to ovládať cez to relé.
Bubu s tým Bluetoothom - na prilbe mám klasický prilbový Bluetooth  a druhý ako adapter od Midlandu pri vysielačke, s tým že je aj s PTT tlačidlom na rajdach. Ide to pekne aj s PMR aj s CB (myslím tým, že nie je rušenie signálomvysiel ačky prenos Bluetootha. Horšie je to, pokiaľ sa prilbobový BT použije ako zosik, a stanica sa pripojí cez káblik, vtedy CB dosť ruší práve zisilňovač cez kostru. Tam potom treba galvanicky oddeliť nf prenos, hlavne kostru, apotom je kľud. Podobne som riešil aj pri pripojení vysielačky na Starcom (komunikator pre motorky), vtedy keď sa cez neho vysiela, tak nie je v protistanici nič iné len rušenie. A nepomôžu ani filtre, tiež to treba komplet oddeliť a je kľud. Len tam je problém, že ovládanie PTT je vlastne cez komunikátor, a ten mikrofón sa nedá tak jednoducho oddeliť.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Jún 05, 2012, 18:59:01 večer
Diky.
Vies mi poslat link na Bluetooth komunikator pre vysielacky?


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: Jún 05, 2012, 19:46:06 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Ivan, cez relatko.....
15stka sla  len na cievku cez jednu diodku. (pozicia automatika)
Okrem toho  sa na relatko dala pripojit 30ka rovno na cievku, cez jeden spinac.
Dioda nepustila prud na nazad do 15tky. (to bola pozicia na kvakanie pocas statia).
Kontakt spinal hruby drut rovno od baterky (cez poistku).
jasne len v tom pripade s 30 kou uplne zlozite riesenie