OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Porušenie všeobecného povolenia PMR446

Hosť · 21 · 23632

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #20 on: Marec 10, 2013, 21:59:44 večer
Páni zákon hovorí jednoznačne, v tiesni môžete použiť ľubovolný prostrierdok na odvrátenie nebezpečia, nápravy škody, ale škoda ktorú svojim konaním spôsobíte nesmie byť vyššia ako tá ktorej ste zabránili. S troškou prehnania. Nemôžete vykolajiť vlak so stovkou cestujúcich aby ste zabránili zrazeniu jedného človeka. Pokúšať sa volať na policajných frekvenciách je blbosť, nebudú Vás počuť, lebo policajná prevádzka je digitálna a šifrovaná. Letecká núdzová frekvencia je 121,5 alebo 243 MHz.
Pokial ide o 70 cm, aj v Čechách je PRIMÁRNE pridelený úsek rádioamatérom v zmysle medzinárodných predpisov. ostatní iba na sekundárnej báze. ovládače na 433 MHz nemajú nárok na ochranu a môžu mať iba 10 mW. Vysielania na HAM bandoch bez povolenia je trestné.
Citovať
Tak moze aj radioamater vysielat mimo povolene pasma , o uskutocnenom spojeni ale musi urobit zaznam v denniku a uchovavat ho po dobu 1 roka pre pripad kontroly.
Ak rádioamatér je nútený vysielať mimo pásmo, musí to písomne, bez zbytočného omeškania oznámiť TÚ. Denník už dávno nie je povinný.  Inak skúsenosť z profi praxe: keď som robil servis a potreboval som skúšať lodnú VKV stanicu, tak som s prideleným volacím znakom, ešte OK9BRU volal loď na Dunaji... asi po 5 zavolaní pochopil, že mi má odpovedať...