OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

A.R.E.S cvicenie

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
on: Marec 12, 2014, 20:26:52 večer
V sobotu 22.03.2014 sa uskutocni cvicenie nudzovej komunikacie v okrese Martin , budu simulovane viacere mozne komunikacne kanaly pre pripad nudzovej komunikacie na urovni okresu. komunikacia prebehne na radioamatersky ch pasmach ale aj na nudzovom kanale CB 9 . Ziadam Vas o nerusenu komunikaciu zainteresovany ch, pripadnym pocuvanim sa tiez mozte priucit komunikacie v pripade nudzovych volani.
Radioamateri v tom nebudu sami , zucastnia sa ako pozorovatelia ale aj osobne zachranne zlozky z Martina ale aj z krajskeho strediska v Ziline, Hasici, CO, Policia , Mestska Policia ale aj dobrovolny hasici a zachranna hasicska brigada z Ziliny.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: Marec 12, 2014, 21:29:01 večer
Akcia to bude na zaciatok sezony zaujimava. Nielen pre namet a osadenstvo, ale hlavne ako prve velke cvicenie na lokanej (mobilnej) urovni. Idem tam a beriem svoje hracky.
Ivan, ty urcite zober aj kratke vlny. Skusime spojenie na sedmicke a porovname to s moznostami na CB a VKV. Ako antena bude dobre aj inv. V, ak mas na sedmicku aj nieco ine, vezmi  to.
Ja buedm mat okrem toho v aute UHF, VHF a CB. Moju polohu budes moct sledovat na aprs.fi. Ako moja znacka-13 bude experimentalne rucne klucovany mikrofon pri reproduktore tabletu, cez ktory skusim nielen odovzdavanie suradniec, ale aj posielanie sprav dalsej APRS stanici.
 Viem ze to je prasaren, ale chem overit, ci aj v takej hlupej podobe to je v nudzi pouzitelne. Moja znacka-5 bude klasika Aprsdroid cez TCPIP kvoli prenosu aktualnej polohy.

Drzme si palce nech to dobre dopadne.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Marec 12, 2014, 21:44:12 večer
ano beriem aj KV FD4 na magiruse , cestou CB ,  2 meter


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #3 on: Marec 13, 2014, 22:06:41 večer
Som strašne zvedavý na výsledky na CB pásme (9. kanál), pretože v poslednom týždni bolo na pásme do neskorého večera obrovské QRM z celej EU. Bol som v JN98GN, 600m n.m. a na 9. kanáli som dokonca počul ako sa dve babky rozprávali o lekároch a záhradke... samozrejme squelch naplno zatiahnutý, aby "ich tie rušiaky nerušili"....


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #4 on: Marec 16, 2014, 13:17:13 večer
Tak ako, páni? Čo sa podarilo v rámci cvičenia na CB kanáli 9? 


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #5 on: Marec 16, 2014, 14:03:17 večer
Ahoj Martin, zatila nic , uplne nic, lebo cvicenie bude o tyzden v sobotu 22.3 budes ON aj na KV a aj CB , pojdeme aj miestne VKV a aj UHF .


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #6 on: Marec 16, 2014, 17:38:17 večer
ja som mantak, neviem citat.... sorry :-)

Neviem ci budem ONLINE na pásme, lebo v sobotu 22.3. mám celkom nabitý program, ale mozno na VKV budem moniotorovat pásmo.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: Marec 16, 2014, 18:26:43 večer
vobec nic sa nestalo, stane sa to aj zenatemu, budem rad ak urobim neake spojenie na CB  mimo cvicenia, beriem magirus a polu, vsetko ale este zalezi od pocasia.


Offline Bubu

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 149
    • Karma: 9
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Marec 16, 2014, 22:25:07 večer
Marconi, mozes obcas mrknut aj na APRS;)


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #9 on: Marec 23, 2014, 07:22:12 ráno
Cvicenie splnilo ocakavanie, bolo prevedene spojenie z Koordinacneho centra s hliadkami v odlahlych lokalitch Martina.Najzlo zitejsie ale bolo spojenie na CB , nakolko cez den tam bolo rusenie miestami az na S9 a pri vertikalnej antene to nejde na miestne spojenia antena 1/2 alebo 5/8 prijima DX ale miestne spojenia idu velmi tazko, skor by to do buducna chcelo ist dratovkov v H polarizacii a prizemnou vlnou . Podobne dopadlo aj sirenie na pasme 40 m. Cvicenim sa preverilo a potvrdilo ze na miestne spojnia 2 m a 70 cm je idealna frekfencia.