OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

peter taxikar

Hosť · 23 · 14078

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

peter

  • Guest
on: Jún 02, 2014, 02:13:34 ráno
Prosím poradte.prihlá sil som sa na toto forum preto ze potrebujem poradiť ohladne vysielaciek.so m uplný neznalec.ide o to že pred par mesiacmi som si založil taxislužbu.naj prv jedno auto potom druhé a po pár mesiacoch už idem kupovať štvrté.ked sme cez výkend vonku 3ja a robota sa kopí viazne medzi nami komunykácia.ho vory s mobylov mame medzi sebov zadara takže o peniažky tu nejde ale berie to čas.chcel som kúpiť 4 vysielačky aby som sa mohol rýchlo opítať všetkých naraz kto je volný a može ísť tam a tam.naše mestečko má vzdušnou čiarou od značky k značke cca15km.ale po prečitaní vasich prispevkov som prišiel na to vysielačky v autách maju dosah len pár km.ako potom vo velkých mestách posielajú dyspecingy takxikárov na zakázky.aké sú to vysielačky.por adťe mi prosím.ja potrebujem aby sme mohly 4 autá komunykovať medzi sebov v meste .


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #1 on: Jún 02, 2014, 03:16:25 ráno
ako taxi sluzba si musis poziadat o frekvenciu a zaplatit si ju, CB sa na komercne ucely nesmie pouzivat , kazda origo takxi ma svoju platenu frekvenciu a na nej naladene vysielacky, taxi vysielacky na bazosi kazdu chyvilu dakto predava , tie vysielaqcky co maju oni na UHF pasmo maju ovela lepsi dosach ako CB , ktore je v meste tak na par Km
CB všade tam, kde sa len dá


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #2 on: Jún 02, 2014, 05:58:46 ráno
frekfencia CB je pre taxi dost slaba,u nas ale to pouziva jedna taxi sluzba zaklad je ze dispecing ma poriadnu antenu 5,5 metra a tym je dosah medzi nimi aj 15 km pri povolenom vykone CB 4 W. Jasne ze CB teda obcianske pasmo nie je urcene na komercne ucely.
Ak poziadas slovenske urady o pridelenie frekfencie , dostanes povolenie a budes mat svoju platenu frekfenciu bud VHF alebo UHF kde dostanes povolenie aj na vyssi vykon ako je 4 W pri CB.
Skoda ze si neuviedol odkial si aby ak v tom meste mame neakeho kolegu tak by ti to vysvetlil a ukazal konkretne.


peter

  • Guest
Odpovedať #3 on: Jún 02, 2014, 11:09:24 ráno
Tak už začínam trochu chápať.bývam v Šali.pýtal som sa tu v okolí naozaj veľa ľudí ale zatial nik mi nevedel poradiť.bývam v rodinnom dome takže aj velku velkú anténu by som vedel dať na strechu ale nebolo by potom tak že z domu sa dovolam aj daleko ale autá medzi sebov sa aj tak nebudú mocť rozprávať? A tá platená frekvencia neviete kolko by ma stála?aké druhy vysielačiek by som v takom prípade potreboval?


Offline Alan TT

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 237
    • Karma: 6
  • Rock is back
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88SI
Odpovedať #4 on: Jún 02, 2014, 11:26:18 ráno
nemám s tým skúsenosť, ale poplatky skús pozrieť tu You are not allowed to view links. Register or Login
a vysielačky používajú prevažne Motoroly, niečo takéto...You are not allowed to view links. Register or Login
ale videl som už aj lacnejšie okolo 70€ pásmo väčšinou VHF okolo 160 MHz (ale aj UHF), tam by mala byť pri väčšom výkone asi 15-20W (neviem presne) komunikácia medzi autami bezproblémová aj bez základňovej stanice s veľkou anténou.


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: bradachills
Odpovedať #5 on: Jún 02, 2014, 14:22:47 večer
Peter ked ste zatial traja tak si skuste naisntalovat zello do mobilu staci ti k tomu len internet na mobile.
Funguje to ako vysielacka a v dnesnej dobe mas pokritie vsade a mozno to bude lacnejsie ako platit si frekvenciu pre tri stanice ze si date net na mobil kazdy
Pekný deň...


peter

  • Guest
Odpovedať #6 on: Jún 02, 2014, 14:54:40 večer
Dakujem za rady chlapi.obvolal som ten urad  a zistil nasledovné.sta ci vyplniť ziadost a zaslať im ju.kecal som s velmi príjemným pánom a vsetko mi ochotne vysvetlil.pove dal ze mozem uzívat  10w vikon.poplatok je tam 10euro štvrtrocne.plu s za kazdu vysielacku poplatok ale ze to su len haliere.a plus6,5 e kolok k ziadosti.dolez ite vsak je uviest ci budem mat vysielačky UHF alebo VHF.v tomto mi mozno zas poradite vy.aky je tam rozdiel.


peter

  • Guest
Odpovedať #7 on: Jún 02, 2014, 16:23:41 večer
Marcel chcem to riešiť cez vysielačky preto lebo už ideme kupovat 4te  auto a dufam ze za nejaký ten mesiac dva dalsie.tie poplatky co mi povedali su zanedbatelné.j a som sa bal ze to bude stáť nejaký liter na rok.


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: Jún 02, 2014, 20:45:53 večer
VHF dlhšie vlny, o čosi málo dlhšia anténa, na rovine väčší dosah, v meste ale budovy pohlcujú signál (pri 10W na 5 km to bude asi jedno).

UHF kratšie vlny, menšia anténa (možeš si kúpit kolineárnu ktorá je dlhšia a má lepší príjem) pohlcovanie signálu je tu tiež ale tiež sa lepšie od budov odráža. Na rovine o málo menší dosah, ale pri 10W je to jedno. :)

Ceny vysielačiek budú podobné, anténu ti naladí niekto z nás naokolo (kludne aj ja)


peter

  • Guest
Odpovedať #9 on: Jún 03, 2014, 01:08:13 ráno
Chlape ak som dobre pochopil tak uhf je pre mna lepsia volba.ja som tomu panovy vravel ze nase mesto má vzdušnou ciarou tak 15km priemer a on povedal že aj to mam dať do tej žiadosťi že dosah 15km tak ja dúfam že to na takú vzdialenosť bude mať dosah.len trocha nechapem a zabudol som sa spítať na to jeho že prečo tých 10w tam mám napísať ked ako čítam pri tých radiostaniciac h uvádzajú tam výkon od 1 až po 25w.našiel som na nete firmu MURTOO.predaj montáž nadstavenie radiostaníc.po slal som im mail kolko by ma stáli 4ks motoroli CM140aj s montážova nadstavením tak som zvedavý.ale hlavne dakujem za každú radu a ochotu pomoct.ste tu fajn ludia na tomto fore.