OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Ako sa rodil prvý televízny vysielač na Javorine

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
on: Január 14, 2013, 00:51:33 ráno


Vysielač na Veľkej Javorine patrí už k neoddeliteľném u architektonick ému prvku tejto lokality a okolia. Málokto však už dnes vie, že o jeho prvotnú výstavbu sa vôbec nezaslúžili Slovenské telekomunikáci e.

Čítajte viac: You are not allowed to view links. Register or Login STARÁ TURÁ.
Krstným otcom výstavby sa stal Miroslav Nerád (1914 - 2009) a zopár nadšencov z jeho pracovného okolia. Teda Presná mechanika Stará Turá (vtedajší názov Chirany) bola hlavným iniciátorom aj realizátorom stavby.



Môj otec, Dušan Klimáček, bol veľkým nadšencom elektrotechnik y a ako prvý človek na Starej Turej si kúpil televízny prijímač, ešte pred prvým vysielaním Slovenskej televízie v roku 1956. Jeho vtedajší sused, Miroslav Nerád, riaditeľ Presnej mechaniky, bol tiež nadšený pre technické novinky.
Na Starej Turej sa nedarilo chytiť televízny signál, na Veľkej Javorine áno. Preto jediným riešením ako dostať signál do Starej Turej a celého okolia, vrátane Moravy, bolo vybudovanie retranslačného vysielača.
Dostať povolenie nebolo jednoduché

Nasledovala najťažšia časť celého plánu, povolenie na výstavbu. Bolo to obdobie studenej vojny a slovo vysielačka naháňalo hrôzu každému pracovníkovi ministerstva spojov. Prehovárania a žiadosti na zodpovedné ministerstvá nebrali konca. Nerádovi bolo jasné, že nikoho zo zodpovedných do stavby vysielača neprinúti v čase, keď Stará Turá nebola prioritnou oblasťou na šírenie televízneho vysielania.

Preto zvolil inú stratégiu. Zvolal stretnutie zástupcov ministerstva a spojovacieho učilišťa v Novom Meste nad Váhom priamo na Veľkú Javorinu na jar roku 1957. V tom čase zo slovenskej strany ešte neexistovala prístupová cesta, tak niektorí pozvaní prišli na stretnutie ako turisti.

Krátko pred cieľom stretol Nerád svojho spolužiaka, ktorý tiež prišiel na vrchol, spýtal sa ho: „Čo tu ty robíš? Ale, odpovedal spolužiak, poslal ma sem šéf, lebo nejaký blbec zvoláva poradu ohľadne stavby nejakej vysielačky, čo mu v živote nemôžu povoliť, ale reku nech sa tam idem pozrieť, však uvidím, kto je ten dobrodruh a aspoň si spravím výlet na Javorinu. V každom prípade mu to ministerstvo kategoricky zamietne!" „No tú poradu som ja zvolal," vysvetlil prekvapujúci fakt svojmu spolužiakovi, zástupcovi ministerstva, Nerád.
Na samotnej porade predstavil Nerád svoju stratégiu. Vysvetlil zúčastneným, že od ministerstva potrebujú len povolenie a vlastnú stavbu s kompletným vybavením zabezpečia z vlastných zdrojov. Po dokončení a sprevádzkovaní stavby ju bezplatne odovzdajú ministerstvu spojov. Táto, v skutku nezvyčajná ponuka, nenechala ministerstvo kľudným, aj keď sa zase dlhšie nič nedialo.

Nerád telefonoval niekoľkokrát svojmu spolužiakovi na Ministerstvo spojov, či by nemal napísať nejakú urgenciu, aby sa veci dali do pohybu. „Prosím ťa, nikde už nepíš, lebo Ti to celé zhodia zo stola," varoval ho spolužiak. Po nejakom čase povolenie na výstavbu predsa len prišlo, ale bola tam podmienka, aby výstavba bola dokončená do konca roku 1957. Spustila sa lavína ďalších rokovaní.
Chýbali potrebné súčiastky aj ľudia

Zástupcovia spojovacieho učilišťa v Novom Meste nad Váhom poukazovali na to, že vysielacie elektrónky s potrebným výkonom sa v Československu nevyrábajú. Toto bol závažný problém, nakoľko nákup zo západného zahraničia bol za socializmu takmer nemožný. Tiež nebolo jasné, kto by bol schopný vyrobiť minimálne 15 metrový stožiar, ktorý bol nutný a projekčne vypočítaný na prevádzku daného retranslačného vysielača.

Jedna z výhod bola, že na Veľkú Javorinu už dávnejšie privedli elektrické vedenie do Holubyho chaty. A tak sa nadšenci pustili do práce. Vykopali kanál pre položenie elektrického vedenia, postavili vysielaciu budovu a betónovú základňu pre 15-metrový stožiar. Nedostupné výkonové vysielacie elektrónky a problém, kto vysielač postaví sa podujal zabezpečiť sám Nerád. O pomoc požiadal riaditeľa Tesly Pardubice. Tu sa podarilo vyrobiť potrebné elektrónky. Nerád upozornil riaditeľa, že nemajú peniaze, teda keby mohli elektrónky vyrobiť ako skúšobné vzorky. Objednal hneď tri, aby boli do rezervy.

Druhá náročná úloha čakala na Neráda v Slováckých strojárňach v Uherskom Brode. Riaditeľ podniku na nádvorí postavil pred Neráda obrátenú debňu od piva a povedal chlapom „Riaditeľ Presnej Mechaniky v Starej Turej by Vám chcel niečo povedať" a naznačil mu, aby sa postavil na debňu a presvedčil chlapov sám. Nerád teda ťažisko svojej reči začal tým, že vyrobením stožiara získa aj Morava televízny signál, že už nemajú veľa času na dokončenie a celý projekt je nutné vykonať svojpomocne a brigádnicky, lebo je drahý a chýbajú peniaze.

Riaditeľ Slováckých strojární dal o návrhu hlasovať, ale ešte pred hlasovaním chlapov upozornil, že pokiaľ to odhlasujú, nebudú brať žiadne poobednajšie fušky, ale budú pracovať nezištne po pracovnej dobe na stožiari. Trvalo nejakú chvíľu, než sa zdvihla prvá ruka, ale nakoniec to odsúhlasili všetci.
„Mám ešte jednu podmienku, chcem, aby ste ten stožiar aj doviezli a postavili na Veľkú Javorinu," dodal Nerád.,,Samozrejme, však na Javorinu sa radi podívame," odvetili súhlasne robotníci.

Stavbu dokončili podľa plánu, vysielať sa začalo údajne na konci marca v roku 1958. Tento termín bol motivačný aj pre Miroslava Neráda, pretože na jar v roku 1958 vysielali priamy prenos z Majstrovstiev Európy v krasokorčuľova ní v Bratislave a chcel, aby ho už ľudia v okolí dosahu vysielača na Veľkej Javorine mohli sledovať zo svojich domovov.
Cesta na Veľkú Javorinu

Ešte ale ostal otvorený jeden problém. Nerád podal nesmelú žiadosť na Okresný národný výbor v Novom Meste nad Váhom, aby vybudovali prístupovú cestu na Veľkú Javorinu zo slovenskej strany. Najmä v zime by mohli mať technici problém dostať sa k vysielaču, čo by ohrozilo vysielanie v zimnom období.

Očakával zase byrokratický boj o vybudovanie cesty, ale s výstavbou cesty sa začalo prakticky ihneď po podaní žiadosti. Mnohí ľudia totiž už mali v tom čase televízory a keďže sa rýchlo rozkríklo, že na Javorine je vysielač, nikto zo zainteresovaný ch nechcel prísť o vysielanie. Vybudovaním cesty zo slovenskej strany sa Veľká Javorina zároveň otvorila aj turistickému ruchu.

Čítajte viac: You are not allowed to view links. Register or Login

Zdroj:
You are not allowed to view links. Register or Login
« Last Edit: Január 14, 2013, 01:05:27 ráno od MarcelBA »
Pekný deň...


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #1 on: Január 14, 2013, 21:20:24 večer
Pekne. Ten Nerád bol rovnáky optimista ako ja. :D Škoda že teraz sú už satelity :D ale do obce Štiavnik niet DVB-T :( A akurát najvišie miesto v okolí tejto obce patrí mojej babke, a je tam dostatok signálu. tam dať 10metroví stožiar a jednu anténu nasmerovať na Žilinu a zisíliť signál, a druhú dole na obec :D el. prúd by som bral zo solárneho článku, jelikož je tam cez deň stále slnko, takže tých 150W není problem, ale je tu jedna zlá vec a to tá že neviem ako vyrozumiem TÚ :D :D na čierno to postaviť nemôžem :D :D


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #2 on: Január 15, 2013, 11:05:08 ráno
No ty mas plany :D Nechces pomoct Towercomu postavit vlastnorucne vysielac?  Boli by Ti vdacny ;)
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #3 on: Január 15, 2013, 15:09:19 večer
Veď to, ale nech mi dajú penieze aspoň na solar, iné mám :D okrem zosika


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #4 on: Január 15, 2013, 15:42:57 večer
elektróniek mám doslova na rozdávanie :D čiže by to šlo :D


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #5 on: Január 15, 2013, 20:02:40 večer
elektróniek máš na rozdávanie, čo môžeš použiť ožno ako čípku do zadku . Ale koncový stupeň by si z nich isto nepostavil. Dám Ti 5 € keď mi jednui takú ukážeš :)
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #6 on: Január 15, 2013, 20:45:55 večer
Mailo čo potrebuješ ? Nútiš ma k tomu aby som odfotil tú moju debničku čo mám v BN ? (debničká plnááááááááááá á elektroniek VŠEHO druhu a doma mam jedno hovado PL509 je to zosilovacia pentoda aj na VF čiže zlatý Mailo mám u teba 5€   8)  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  :


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #7 on: Január 15, 2013, 20:47:16 večer
A samozrejme že fotka bude, a aj historických rádií hlavne môjho klenotu Tesla LUNIK :D


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #8 on: Január 16, 2013, 06:52:29 ráno
Na FB som ti vysvetlil,, co povazujem za koncovy stupen ;)
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #9 on: Január 16, 2013, 21:59:45 večer
Marko, PL509 je dobrá max do 50 MHz a nie na VKV. Mailo, dá sa to aj bez elektroniky. Ak máš dosť silný signál tak cez ziskovú anténu (Yagi) signál príjmeš a pošleš ho koaxom do inej antény nasmerovanej na obec. Je dobré ak majú rozdielne polarizácie. Je to tzv. pasívny prevádzač. Nepokryje Ti to veľkú plochu, ale dá sa to... V minulosti bol signál na Bratislavskej kolibe rozvádzaný tzv otvoreným koaxom. Bolo to vedenie na jednom konci pripojené na anténu koaxom, stred spojený s vodičom vedeným po stĺpoch a tienenie sa rozbiehalo do veľkého lievika. Na konci bol zasa lievik ako prechod do koaxu a zaťažovací odpor. Účastníci iba priblížili dipól k tomuto vedenie, je pravda, vtedy Bratislava bežala na 2 kanály. Toto už iba ako spomienka. Skús ten pasívny prevádzač. Dokonca by sa dal aj bežný zosilňovač asi použiť, nepotrebuješ 150 W, bežne idú prevádzače pre takéto lokality okolo 2 W.