OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

STOŽIARE pre CB ANTENY

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #10 on: Máj 03, 2013, 13:46:07 večer
Malo by to byť 1/4 lambda od vodivích predmetov :D


Offline Tomas Piestany

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 40
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: jn88VO
Odpovedať #11 on: Máj 03, 2013, 19:56:53 večer
no vsetko musi byt uzemnene nech su okolo aj 100 metrove topole, raz ked to do toho plesne tak blesk zide po tej rure a bude si hladst cestu a moze si ju naist cez chatu , dvere ludi okolo, el, vedenie, chata vyhori a podobne. s tym neni vobec sranda,a nemat bleskozvod na akejkolvek stavbe je dost zle,takze tak
dnt formel 1,motorola T6 , swr/watt meter, anteny 1/2 a 5/8 a kilometer kablu :D


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #12 on: Máj 03, 2013, 21:30:52 večer
Ale pozor pokial nie jee anténa uzemnená tak by ju nemalo priťahovať pokial sa cez ňu nevisiela každopádne rád by som to prebral na Remate :)


Offline Tomas Piestany

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 40
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: jn88VO
Odpovedať #13 on: Máj 04, 2013, 03:34:32 ráno
kazdy kovovy predmet pritahuje  podla mna
dnt formel 1,motorola T6 , swr/watt meter, anteny 1/2 a 5/8 a kilometer kablu :D


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #14 on: Máj 04, 2013, 09:33:11 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
je to niekde napisane asi 3 x , no nepamatam kde, ale spravne by to malo byt tak ze antena musi byt pod 45stupnovym uhlom od najvysieho bodu stavby ( lapacu bleskov) ,
skusil son načrtnuť jednoduchy obrazok akoby to malo vyzerat na nejakej bytovke ale platit by to malo vsade

Neplati, zalezi podla akej normy mas spravenu stavajucu blekozvodnu sustavu a podla akej elektricku instalaciu v dome! Podla toho ti staci vykonat ochranu a vseobecne plati, ze cim starsia norma, tym benevolentnejs ia. Spravit ochranu podla novej normy na 40 rocnom panelaku je v podstate nemozne, alebo mozne len s velkymi financnymi nakladmi. Podla novej STN EN 62305-2 mas dve hladiny ochrany a vnutornu pri stavajucej TNC sustave nesplnis.

Zakladny prehlad napriklad tu: You are not allowed to view links. Register or Login

Takze pausalizovanim zavadzas neznaleho. Uhol kuzela v ktorom sa povazuje zariadenie za chranene sa meni podla vysky. Taktiez pri navrhu ochrany sa uz pouziva metoda valivej gule, oddialeneho lapaca a prepatovych ochran... Pri starych instalaciach problematicka aplikacia prepatoviek.

Na bytovke z 1980 ti staci vsetko kovove pripojit na bleskozvodnu sustavu, tam kde to nie je mozne doplnit iskriste a revizak nema namietky, lebo to splnuje normu podla ktorej bol barak kolaudovany. To ze taketo riesenie je menej ucinne, pripadne si zavlecies braceka bleska priamo do bytu a teda ma opacny efekt je ale vec druha....

Na bytovke z 2010 nesmies antenu pripojit na stavajucu bleskozvodnu sustavu, musis vedla nej vyhotovit v definovanej minimalnej vzdialenosti lapac. Pri prechode do vnutra budovy treba umiestnit prepatovu ochranu, ktora sa uzemni na ekvipotencialn u svorku.

Horne oba odseky su len prikladom, zalezi od konkretneho pripadu.
Takze ako vidis, univerzalny navod neexistuje a treba brat do uvahy normu podla ktorej bol objekt kolaudovany, projekt, mnozstvo ludi v budove, ci je instalovany aktivny lapac, elektricku sustavu vnutri a v neposlednom rade tebou pozadovany stupen ochrany, lebo minimalne poziadavky podla normy nerovna sa akceptovatelna miera rizika. Ine je ked ti odpraskne CB cko za par susnov a ine ked HAM radio za tisicky susnov :) Pre CB nebudes instalovat prepatovky v jeho cene...

V pripade chaty by som riesil samostatne stojaci stoziar mimo chaty, so svojim uzemnenim, kabel vedeny zemou a pri prechode do chalupy by som dal rychlokonektor, napriklad BNC a v pripade nepritomnosti alebo bliziacej sa burky kabel odpajal. Ale spotrebice v chate mozu kludne odist pri prasknuti vedla do susedovej stavby prepatim po sieti ;)
« Last Edit: Máj 04, 2013, 09:51:09 ráno od pugzley »


Offline dusanba

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 11
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
Odpovedať #15 on: Máj 07, 2013, 13:34:37 večer
ahojte,

nechem zakadat novu temu tak idem sem.
pravdepodobne sa dostanem k 5/8 z druhej ruky za rozumnu sumu. cielom je namontovat ju na unimobunku do zahrady.  povodne som to chcel riesit nejakym drziakom na SAT ake sa daju kupit, zvonka ho primontovat na stenu tesne pod strechu a na zvislu trubku uz potom samotnu 5/8. moja otazka je ci vyska samotnej anteny len cca 0,5 metra nad strechou nebude robit paseku kedze strecha je cela plechova. ak ano, ako vysoko nad strechou by sa radialy mali nachadzat?

« Last Edit: Máj 07, 2013, 13:36:39 večer od dusanba »


Offline giwer

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 130
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98CX
Odpovedať #16 on: Máj 08, 2013, 08:07:02 ráno
Niekde som cital, ze antena by mala byt aspon 1/4 vlny od vsetkych vodivych predmetov a teda aj plechovej strechy. Neviem co je na tom pravdy, moc som okolo toho negooglil takze to berme s rezervou. No ale osobne si myslim ze prave 5/8 by to nemuselo az tak moc vadit nakolko ma vlastnu zemnu rovinu z radialov. Moj stoziar je cca 2,2metre vysoky.
« Last Edit: Máj 08, 2013, 08:17:09 ráno od giwer »
SK-768
base: President Taylor II + BlackPirat
mobil: Alamat 409 + miniFlorida
CB17,PMR6


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #17 on: Máj 08, 2013, 09:28:38 ráno
Pozor Giwer práve preto že 5/8 má svoju vlastnú zem tak aby mala správne vyžarovacie laloky a vinikajuce vlastnosti by mala byť umiestnená cca 6 metrov na realnou zemou a ak je strecha uzamnena tak 6 metrov nad ňou. Už to tu bolo písane v rubrike 5/8 na CB kde Billy testoval 5/8 kúsoknad zemou a chalani mu vraveli že to má byť cca 5,5 metra ale ja som pridal 0,5 metra rezervu. A na satelitný držiak neodporúčam lebo 5/8 má svoju váhu keď tak už SAT držiaik tak potom ten čo má tie diery na šróbiky čo najdalej od seba aby bola čo najlepšie rozložená váha.


Offline dusanba

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 11
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
Odpovedať #18 on: Máj 08, 2013, 10:41:14 ráno
Ta buda nie je uzemnena


Offline mravec

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 238
    • Karma: 14
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A už niesa...
    • Zobraz profil
Odpovedať #19 on: Máj 08, 2013, 11:31:28 ráno
Uzemníme, neboj nič len sa treba dohodnút že kedy. Číslo na mna máš?