OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - blueneon81

Stránky: 1
1
Free debata / "Číselné" stanice
« on: September 06, 2012, 21:59:15 večer »
Stretli ste sa niekedy pri počúvaní krátkych vĺn s tzv. ˇčíselnými" stanicami, kde znie nejaký ženský, mužský, prípadne detský hlas čítajúci čísla? Ide údajne o vysielanie spravodajských služieb.
Viac info tu: You are not allowed to view links. Register or Login
Tu: You are not allowed to view links. Register or Login
Tu: You are not allowed to view links. Register or Login

a tu je videoukážka hlasového prístroja, ktorý sa používal v NDR na podobné vysielanie: You are not allowed to view links. Register or Login

Ak by ste náhodou začuli podobné vysielanie, skúste to nahrať a zavesiť trebárs aj sem, nezabudnite potom napísať aj presnú frekvenciu, na ktorej ste takúto stanicu zachytili

2
Recenzie / Recenzia Etón Globe Traveler G3
« on: Máj 30, 2012, 20:10:21 večer »
Milé osadenstvo a náhodní "okoloidúci". V mojom prvom publikovanom článku na tomto portáli sa chcem s vami podeliť o skúsenosti s prístrojom, ktorý síce nie je vysielačka v pásme CB a/alebo PMR, ale len obyčajný prijímač od amerického výrobcu Etón.

Čo je Etón Globe Traveler G3?
Už zo samotného názvu vieme odvodiť to, že ide o prenosný rádioprijímač na príjem rozhlasu z viacerých pásiem. Ide o pásmo DV, SV, KV, VKV a Airband, čiže letecké pásmo. Keďže ale nestačí len vymenovať skratky jednotlivých pásiem, napíšem len to, že rozsah je od 150 kHz do 29,999 MHz (DV, SV a KV), 76 až 108 MHz (FM, alebo VKV) a 117 až 137 MHz (letecké pásmo).

Predstavenie prístroja
Prístroj disponuje numerickou klávesnicou na priamu voľbu frekvencie, siedmymi funkčnými klávesami, ako aj ladením a nastavením hlasitosti vo forme tlačidiel. Po jeho pravej strane sa nachádza na ladenie "točítko" a jemné dolaďovanie, ktoré funguje pri príjme SSB. Teleskopická anténa je samozrejmosťou, ako aj je možnosť zapojiť externú anténu (konektor 3,5mm jack). Okrem sluchatiek je možnosť pripojiť prístroj aj linkovým výstupom na zosilovač, alebo vstup zvukovej karty. Tento linkový výstup sa stlačením tlačidla zmení na linkový vstup a tak môžete počúvať trebárs aj hudbu z vašeho telefónu, či iného prenosného prehrávača (MP3, MiniDisc, CD, kazety...).  Posledný konektor je na DC adaptér, ktorý zároveň slúži aj na nabíjanie štvorice tužkových bateriek, ktoré poháňajú rádio.
Veľký čitateľný displej je podsvietený. Prvý riadok vie zobrazovať aj písmená a okrem zobrazenia pásma v metroch zobrazuje aj RDS názvy FM staníc, či notifikuje zapnuté SSB. Druhý riadok zobrazuje frekvenciu. Na displeji sa nachádzajú aj hodiny, S-meter a iné značky (budík, zablokovanie klávesnice, stav batérií, deň v týždni).

FM (VKV) 76 - 108 MHz
Štandardne je prístroj od výroby nastavený na rozsah od 87,5 do 108 MHz, jeho rozšírenie od 76 MHz sa aktivuje stlačením funkčnej klávesy F5 vo vypnutom stave (asi ako prepínanie noriem na CB vysielačkách), takže sa nemusí prístroj rozoberať, prejumprovať, či nemusia sa preletovávať kontakty. I keď v našich končinách je pásmo od 76 do 87,5 mŕtve, toto rozšírenie využijú cestovatelia, ktorí idú napríklad do Ázie. Týmto prepínaním sa prepína aj krokovanie AM pásiem (10 kHz Severná Amerika, 9 kHz Európa).
Primárne rádioprijímač zobrazí pri naladenej stanice STEREO (alebo MONO ak je príjem slabší), zobrazenie RDS je preto potrebné vždy aktivovať tlačidlom RDS. Prepínanie módov (PS, PTY, TEXT a DATE) sa prepína tlačidlom RDS MODE, takže okrem názvu stanice je možnosť vidieť žáner, práve vysielaný obsah a dátum a čas.
Samotné pásmo sa zapína tlačidlom FM, jeho opätovným stlačením sa prístroj prepne na letecké pásmo.
Stereo reprodukcia je možná pochopiteľne len cez linkový a sluchátkový výstup.
Citlivosť príjmu s teleskopickou anténou je famózny a dosť ma prekvapilo, koľko staníc vysiela na tomto pásme (možno je to dané aj lokalitou, kde bývam, pretože okrem našich staníc chytám v pohode rakúske a maďarske rádia).

Tie ostatné kratšie a dlhšie vlny
DV a SV sa prepína tlačidlom 0 (AM BAND), čo je paradox, pretože sa na prístroji nachádza aj tlačidlo AM. Tým ale prepíname jednotlivé pásma KV - 120m, 90m, 75m, 60m, 49m, 41m, 31m, 25m, 22m, 19m, 16m, 13m a 11m.  Prepnutím na tieto pásma sa na displeji zobrazí značka šírky príjmu. Vtedy nadobúda účinnosť prepínač SW WIDE-NARROW. Citlivosť príjmu sa nastavuje prepínačom DX-LOCAL.
Pri prepnutí na jednotlivé pásma je príjem nastavený na AM, SSB príjem sa aktivuje stlačením U/LSB a jeho prepínaním sa mení aj mód na LSB a USB, prepnutie späť na AM sa aktivuje stlačením SYNC/SSB a jeho opätovným stlačením sa prístroj prepne na SYNC-SSB mód. V SSB móde začne aj fungovať ďalšie "točítko" FINE, ktoré slúži na jemné doladenie.
Automatické ladenie prebieha bohužiaľ len na jednotlivých pásmach, i napriek tomu že prístroj vie prijímať aj frekvencie medzi jednotlivými pásmami (aj za 11m až do 30 MHz). Týmto nedostatkom trpí aj letecké pásmo, takže neostáva nič iné, než mačkanie alebo točenie.

Všeobecné funkcie
Ako som spomenul, samotný prístroj neslúži len na príjem, ale môže slúžiť aj na reprodukciu pripojeného mp3 prehrávača. ďalšou funkciou je budík. Dovedna je možné nastaviť 4 rôzne budíky. Keďže na prístroji je aj funkcia zobrazenia daného dňa v týždni, je možné si ich naprogramovať infividuálne na jednotlivé dni. Okrem tohoto sa dá nastaviť konkrétna uložená stanica, či hlasitosť.
Nabíjanie batérií je takisto možné. Podľa zvolených batérií trvá aj samotné nabíjanie (napr. nabitie 2000 mAh batérií trvá 20 hodín), dĺžka sa nastavuje manuálne.
Prístroj má pamäť až 700 pozícií. Stlačením tlačidla Page/Time sa aktivuje pamäť a pomocou "točítka" sa prechádza po stránkach (je ich 100). Každá stránka má 7 pozícií, ktoré sa prepínajú klávesmi F1 až F7. Aby bolo hľadanie stránok prehľadnejšie, dajú sa ľubovoľne pomenovať.
Prestavenie času podľa časovej zóny je samozrejmosťou .

Príslušenstvo
V balení sa okrem samotného prístroja a návodu na použitie (pochopiteľne) nachádza aj DC adaptér a brašňa na suchý zips. Batérie nie sú súčasťou.

Pre koho je tento prístroj určený?
Výrobca sa zameral na viaceré skupiny užívateľov, pre ktorých bude tento prístroj užitočný. Či už sú to turisti, či cestovatelia do rôznych svetových destinácií, alebo začínajúci radioamatéri, či jednoducho vyznávači rádiových vĺn. Veľkou výhodou je preto RDS, veď koľkokrát sa vám stalo, že ste počuli dakde na dovolenke chytľavú exotickú pesničku a márne ste v cudzej reči moderátora "dekódovali" interpréta a názov pesničky. Rádioamatéri a vyznávači DX príjmu zase ocenia rozsah od 150 kHz do 29,999 MHz aj v SSB módoch.

Subjektívny názor
Prístroj ma zaujal hlavne tým, čo všetko dokáže, o to viac ma prekvapil, že rozsah frekvencii, či SSB alebo RDS nie je jeho jediné pozitívum. Je prekvapivo malý, ale zároveň výkonný. Na trhu sa síce dajú zohnať aj lacnejšie prístroje (Anjan, Degen, Tecsun), ale dal som prednosť tomuto prehrávaču.

Klady
Výkon/cena
Množstvo funkcií
SSB
RDS
Priama voľba frekvencie

Zápory
Automatické ladenie nefunguje na leteckom pásme a na frekvenciách medzi pásmami AM
Niekedy neposlušné tlačítka

Záverom
Odporúčam! :)

3
Free debata / Palindromy
« on: Marec 18, 2012, 12:48:20 večer »
Veľmi by ma zaujímalo, či nejaké palindromy poznáte.
Pre tých, čo nevedia, o čo ide, tak sú to slová a vety, ktoré znejú rovnako aj z predu, aj zo zadu.

Uvediem príklady:

Slová:

Anna
Abba
Oto
korok
krk
grg
blb
ťahať
radar
rotor
kajak
madam
oko
bôb
kolok
letel
level
aha
oco
joj


Vety:
Kobyla má malý bok
Jeleňovi pivo nelej
Nitra Martin
Má diery syr Eidam
Jano konaj
Osoba naboso
Kuna nese nanuk
A do vlaku kukal Voda
Na potom, Oto pán!
Táram ako kamarát
Raky lámu jamy, no ony majú malý kar
Matika má mak i tam
Chorá Marka na Kramároch
Ráno kuchár hodí do hrachu konár
Robil Adam a Dalibor
Sedí na fare Rafanides
V elipse spí lev
Lilipután Elo polená tu pílil
Elze je zle
Rýpeme zo zeme pýr
Nar a baran
Žold odlož
Na rabína gáni baran
Notára milá v Chebe chváli maratón
Bor halí v Arade bedára Vila hrob
Ukrajinec ocení Jarku
Do chladu si misu dal Chod
More za jazerom
Seno dones
Karas a rak
Edo vo vode
Ráta chyby ryby chatár
Nájde med Ján
Lodivodov idol
Lotor krotol
Kominár bráni mok
Na pět šidel hledí Štěpán

momentálne ma ďalšie nenapádajú, doplňte, ak nejaké poznáte  :)

Stránky: 1