OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


Zobraziť príspevky

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - 3cu

Stránky: 1 2 3 4 ... 8
11
Stacionárne / Re: Akú zakladňovú anténu
« on: Jún 17, 2013, 08:19:43 ráno »
You are not allowed to view links. Register or Login
no nejako neviem co mam teraz spravit??? nerozumiem reci tvojho kmena...    ;)   co mam napilit? a co vyhodit?
Billy, napíliť trubku antány po dĺžke, asi tak 3 cm, a miesto skrutiek upevniť stiahnutím šróbypáskou. Potom nastriekať spoj, po doladení, spaajom Body 900 a je to aj pevné, aj dobrý kontakt a po speji aj klimaticky odolné aspoň na 3 - 4 roky.
VY 73 Miro

12
DX spojenia na CB / Re: DX spojenia na CB
« on: Máj 17, 2013, 08:20:09 ráno »
You are not allowed to view links. Register or Login
Balky napísal si toho tu veľa, ale:" šedá je každá teoria  a večne zelený je strom života".
tvoj citát:" Teraz k tomu šireniu prízemnou vlnou... Na CB sa signál prízemnou vlnou šíri pri našich bežných podmienkach a anténach tak do 80km. Dokonca ani navyšenie výkonu na 1kW už so signálom šíreným prízemnou vlnou na 100km a viac veľmi nepohne"
Keď si pozrieš denníky EBH alebo českú CB ligu tak zistíš, že to nie je pravda. S výkonom 4W FM sa dosahujú bežne spojenie na 200 km a maximálne až 400km prízemnou vlnou, ak by si použil moduláciu SSB čo už je povolené, dosah by sa ešte zväčšil. Stačí isť na kopec a vyskúšať.
" Pri šírení prízemnou vlnou sa tu uplatňuje vysoký útlm zeme a s klesajúcou frekvenciou sa skracuje aj jej dosah" - práve opak je pravdou, čím nižšia  frekvencia tým sa viac "ohýba"a má väčší dosah prízemnou vlnou, priamočiarejši e šírenie je charakteristic ké pre vysoké frekvencie.
Každé pásmo ma svoju charakteristik u šírenia, ktorá zaleži od veľa okolností, dennej doby, ročného obdobia, slnečnej aktivity a iné. Je to pomerne zložitá problematika aj pre skúseného radioamatéra.
Fero nič v zlom, ale Tvoje tvrdenia sú na cenu "1. apríla" alebo na Nobelovku. Je zaujímavé, že až Ty si objavil šírenie prízemnej vlny na veľké vzdialenosti systémom čím vyššia frekvencia tým ďalej. Ani jeden z profesionálov na to zatiaľ neprišiel. Nepleť si spojenie z kopca s prízemnou vlnou a ohybom, z kopca ide priama vlna a nie prízemná.  Niečo ako optický lúč. Takú teoriu ako Ty tu už šírili v 50tych rokoch autori A. P. Ril a L. E. Grace ( bolo to v aprílovom čísle AR alebo ST to už presne neviem. ale autori sa čítali bez bodiek a medzier = apríl a legrace). Šírenei vĺn je naozaj zložityá problematika to povedal aj pán Maxwel. Ak by platila Tvoja teória, tak ponorky komunikujú na VKV a nie na 68 a 72 Hz  áno idú fázovou moduláciou na takýchto nízkych frekvenciách, ale signál má dosah až 4 km pod hladinu. A prvé iskrové vysielače tiež pracovali na frekvenciách rádovo desiatok kHz a prízemnou vlnou až do ameriky. VY 73 Miro

13
Stožiar, stožiare / Re: STOŽIARE pre CB ANTENY
« on: Máj 17, 2013, 08:03:55 ráno »
You are not allowed to view links. Register or Login
To sa stalo v Žiline, chlapík telefonuje počaj tej naväčšej burky pod vysokým stromom a na okolo ešte aj baráky asi 20m vysoké a ten blesk udrel práve do toho mobilu lebo ten mobil vydával elektromagneti cké žiarenie ktoré je silno vodivé a blesky to priťahuje.
Marco, ak by žiarenie mobilu bolo až tak vodivé, čo by potom robili aktívne bleskozvody, rozhlasové a televízne vysielače?  Never na fámy. Jednoducho blesk je nevyspytateľný a atmosféra ešte menej. Väčší predpoklad je, že sa tam vytvoril vodivý kanál vplyvom dažďa, lokálne silnejšieho. Mobil má max výkon 4 W, je to ako CB a koľko antén CB bolo zlikvidovaných bleskami?? Tým nechcem tvrdiť, že chlap konal rozumne, postaviť sa pod strom.. to bola kravina.. ďalej je možný sekundárny preskok zo stromu na mobil a chlapa, lebo boli vodivejší ako okolie... 

14
CB - stretnutia / Re: Stretnutie Borovce 2013
« on: Máj 13, 2013, 14:01:26 večer »
Určite tam budem Miro OM3CU

15
Káble / Re: Správny kábel na anténu
« on: Máj 07, 2013, 11:40:57 ráno »
Marco, v súčasnosti sa bežnejšie používa 50 Ohm. ak dáš na anténu určenú pre 50 ohm koax 75 ohm, tak máš PSV 1:1,5 na jednom prechode 50/75 Ohm, prechody by si mal dva, lebo rádio je dnes prakticky každé na 50Ohm a tým pádom sa doastaneš na PSV 1:2 a je to na hranici použiteľnosti.

16
Iné / Re: Porušenie všeobecného povolenia PMR446
« on: Marec 10, 2013, 21:59:44 večer »
Páni zákon hovorí jednoznačne, v tiesni môžete použiť ľubovolný prostrierdok na odvrátenie nebezpečia, nápravy škody, ale škoda ktorú svojim konaním spôsobíte nesmie byť vyššia ako tá ktorej ste zabránili. S troškou prehnania. Nemôžete vykolajiť vlak so stovkou cestujúcich aby ste zabránili zrazeniu jedného človeka. Pokúšať sa volať na policajných frekvenciách je blbosť, nebudú Vás počuť, lebo policajná prevádzka je digitálna a šifrovaná. Letecká núdzová frekvencia je 121,5 alebo 243 MHz.
Pokial ide o 70 cm, aj v Čechách je PRIMÁRNE pridelený úsek rádioamatérom v zmysle medzinárodných predpisov. ostatní iba na sekundárnej báze. ovládače na 433 MHz nemajú nárok na ochranu a môžu mať iba 10 mW. Vysielania na HAM bandoch bez povolenia je trestné.
Citovať
Tak moze aj radioamater vysielat mimo povolene pasma , o uskutocnenom spojeni ale musi urobit zaznam v denniku a uchovavat ho po dobu 1 roka pre pripad kontroly.
Ak rádioamatér je nútený vysielať mimo pásmo, musí to písomne, bez zbytočného omeškania oznámiť TÚ. Denník už dávno nie je povinný.  Inak skúsenosť z profi praxe: keď som robil servis a potreboval som skúšať lodnú VKV stanicu, tak som s prideleným volacím znakom, ešte OK9BRU volal loď na Dunaji... asi po 5 zavolaní pochopil, že mi má odpovedať...

17
Články / Re: Mám za sebou veľmi (ne)úspešný portable :)
« on: Marec 06, 2013, 07:31:08 ráno »
Juro, nič v zlom, ale mne kedysi dááááááááááááá áávno, ešte pred mojou 30kou povedala jedna baba, že nárok na sklerózu = zabúdanie je až po 40ke, dovtedy je to blbosť... ale  chápem to, ja som vlani išiel na Pálenie čarodejníc a zabudol som si svetlo... tak pri mizernom svetle ohníčka som tiež nevedel čítať značky protistaníc v denníku... VY 73 Miro

18
Domáca výroba antnény / Re: EH antena 6. generacie
« on: Marec 04, 2013, 07:53:34 ráno »
a ešte k tým testom čo ste s EH robili.. potvrdil sa útlm cca 20 dB oproti normálnej anténe, to pre tých čo by s ňou chceli experimentovať . Bugi to skúšal odo mňa s Kenwoodom TS-430 a podľa S- metre sa rozdiel pohyboval medzi 20 až 24 dB. To predstavuje cca 10x slabší signál. Magnetka je jednoznačne lepšia, teda za predpokladu, že chcete vysielať a nie zohrievať vzduch, lebo EH síce signál zožerie, ale premení na teplo a iba trošku vyžiari.

19
Domáca výroba antnény / Re: EH antena 6. generacie
« on: Marec 04, 2013, 07:46:34 ráno »
To mravec, nič by som nedal za to, že ide o nejakého podvodníka, podmienky v súčasnosti nie sú na také diaľkové spojenia a ešte k tomu na magnetku. Na HAM pásmach sa to tiež stávalo, že sa objavila "vzácna stanica"  a koordinovaným sledovaním sa zistilo, že ide o nejakého blbečka čo sa za ňu vydával. Najlepšie je pripraviť si naňho otázku na ktorú ti američan odpovie okamžite, napríklad aký je jeho miestny čas a podobne.

20
Iné / Re: FREKVENCIE
« on: Marec 03, 2013, 10:41:33 ráno »
You are not allowed to view links. Register or Login
Zdar chlapi, kto z Vas sa vyzna v hlaseniach pilotov na vezu. Pocuvam letisko BA, mam zapnuty flightradar, ale furt melu nejake cisla a nepatri to k nicomu co mam na obrazovke (?)

Tie čísla, je Volmet, teda prehľad počasia na letiskách
Bratislava Tower 118,3 (118,7) MHz (AM)
Radar (aprouch) 120,9 (119.7 a 118,975)
ATIS (Volmet) 128,65 MHz v zátvorkách sú záložné.

Stránky: 1 2 3 4 ... 8