OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Uzemnenie antény

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
on: Február 29, 2012, 00:44:54 ráno
Všetko sem ohľadom uzemnenia antén čo sa týka stacionárnych alebo mobilných a pod. Kludne môžete napísať aj spôsob uzemnenia popis inštalácie a veci okolo toho.
Pekný deň...


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #1 on: Január 27, 2013, 11:11:38 ráno
môj 8 metroví stožiar na 5/8 som uzemnil tak že som do zeme zabil asi 2 metrovú zinkovú tyč, a spojil ju so stožiarom. Toto je praktické riešenie: You are not allowed to view links. Register or Login uzemnenie živej časti antény a pritom to nebude mať žiadny vplyv na signál ani na PSV.


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #2 on: Január 27, 2013, 11:28:49 ráno
Marco, a dal si si urobiť aj revíziu toho stožiara na ochranu pred bleskom? Lebo ak Ti na takúto anténu, predpokladám že anténu si spojil so stožiarom dal niekto VYHOVUJÚCU revíziu, tak by mal vrátiť osvedčenie pre neznalosť noriem


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #3 on: Január 27, 2013, 11:52:58 ráno
Nie OM3CU, nikto mi nič nedal, mne by nebolo ľuto toho stožiara ani tej antény :) A na jar sa ideme robiť 30m stožiar, a to bude žúžo :D uzemnené podla noriem, anténa síce presiahne stožiar, ale cca 100m od stožiara je komín podniku TATRA Bánovce a.s. (komín ma 147m)


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: Január 27, 2013, 12:07:11 večer
tak si bud isty ze netrafi ten komin ale tvoj stoziar , nechcem malovat certa na stenu alebo ti nedajboze priat aby ti do neho udrel ale uz neplatia ziadne fyzikalne zakony ze trepe do najvyssieho bodu , v susednej obci blesk udrel do jablone cca 15 m od kostola a kostolna veza je poriadne vyssie ako ta jablon a veza je aj chranena bleskozvodom , teda blesk mal najblizsiu a najkratsiu cestu do zeme cez ten bleskozvod ale udrel do jablone co je nelogicke.


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #5 on: Január 27, 2013, 12:14:51 večer
Tak ak anténa presiahne stožiar, nemôže to byť podľa normy

Inak vrcholový uhol normy STN 62 305 je 90stupňov, teda 45 na každú stranu. Nespoliehaj sa na stožiar vzdialený 100m ani ak by mal 300 metrov... je známy prípad, že blesk šlahol do 2 podlažnej budovy umiestnenej tesne vedľa 12 podlažnej vybavenej bleskozvodom podľa normy a funkčným.

obrázky sú z materiálu Ing. Meravého, súdneho znalca v odbore elektro.


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #6 on: Január 27, 2013, 12:20:17 večer
Ivan, to nie je o tom, že by neplatili fyzikálne zákony, tie platia, iba my ich všetky nepoznáme, hlavne nepoznáme okamžitý stav prostredia. K jabloni mohol plesnúť sekundárny výboj a ten ohrozuje okolie až do vzdialenosti 2 km, podľa veľkosti primárneho výboja, možno bola dažďom spôsobená vyššia vodivosť vzduchu k jabloni, ale to je ako v tom prípade čo som popísal, keď nám to na školení ukazoval, tak tomu nik nechcel veriť, ale je to tak. Fyzikálne zákony nezmení ani náš parlament. hi hi


Offline Stano Dolné Trhovište

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 3
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88WK
Odpovedať #7 on: Október 23, 2017, 22:39:56 večer
Všimol som si, že je to stará téma, ja som tu však nováčik a chcel by som to trošku doplniť. Norma STN EN 62 305 dovoľuje využiť dva spôsoby vyhotovenia LPS. Izolovaný ( oddialený ) a neizolovaný ( všetko vodivé musí byť so všetkým vodivým kvalitne pospájané ).  Ochranný uhol nie je v norme exaktne stanovený na 45 stupňov od stredu, ale je premenlivý a závislý od výšky zachytávacej tyče nad terénom a od toho, do akej triedy je LPS zaradený. Dokonca môže nastať prípad, že na jednu stranu je ochranný uhol menší a na druhú väčší.
V prípade záujmu môžem poskytnúť tabuľku, kde sa dá jednoducho a rýchlo zistiť ochranný uhol a vzdialenosť pokrytia.
CB CRT SS9900/Sirio GM
CB CRT Millenium
PMR Alinco DJ-FX446
Alinco DJ-X11