OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Antény na PMR

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #30 on: Jún 02, 2012, 19:46:35 večer
billy , ked si to logicky zoberies, tak 10cm antena bude urcite horsia ako 70cm antena, aj ked budu obe vyladene vzdy ta dlhsia bude mat lepsi zisk, ty skratis antenu ,cim zhorsis jej prijem, a tou cievkou ju uz len doladis na to pasmo aby to sedelo s vysielacom
CB všade tam, kde sa len dá


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #31 on: Jún 02, 2012, 19:52:43 večer
Billy ono velkost je klucova by som povedal. Pretoze nacoby sa robili obrovske anteny ked by to bolo o tom istom a stacili by aj mensie. Ide o to ze niekto preferuje take niekto onake dalsi to pouziva na to a nato a tak rozne. Takze idealne by bolo mat antenu bez skracovania aspon moj nazor. ale kto by si mohol dovolit celu lambdu na sterche panelaka teda pokial sa bavime o CB :) to by bolo pomali vecsie ako niektore domy maju samotnu vysku 4p a pod... Pri PMRKU by to bolo smaozrejme o inom ako uz bolo pisane vyssie. Inak vcelku dobra tema nechcete sa niekto podujat a spravit nam naaavod? Niekto kto sa vyzna? :)
Pekný deň...


Offline MarcelBA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 867
    • Karma: 55
  • CB vždy a všade
    • Zobraz profil
Odpovedať #32 on: Jún 02, 2012, 19:53:34 večer
Palo ma zase predbehol ako vzdy :)
Pekný deň...


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #33 on: Jún 02, 2012, 19:55:41 večer
V podstate skoro je jedno, akú vyladenú anténu použije. pokiaľ je vyladená, pôjde. Len je otázna jej účinnosť, t.j. kratšia od 1/2 vlnného dipolu je menej účinná, t.j. ma logicky menší zisk ako dipol.
Rozhodujúce je tiež, akého typu anténa je, a hlavne či je vhodná na to umiestnenie, kde ju máš.
Samozrejme potom je aj to, že iné požiadavky sú na stacionarnu anténu, a iné na vozidlovú, alebo rúčku. A práve na nich vidíš rôzne dĺžky antén. A tam aj väčšinou platí, čim dlhšia, tým lepšia, ale menej skladná.


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #34 on: Jún 02, 2012, 20:00:49 večer
Marcel, pokiaľ  dá čas, chcel by som vyskúšať kolinearnu, práve ako si písal pri cca 2 metre výške sa dá urobiť celko slušná zisková anténa.
Cez týždeň sme pod Lopeníkom ladili dvojpásmovku, podobnú kolineárnej, v celku sa podarilo, mala cca 1,5m a hlavne v celku dobré spojenia sa podarili.


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #35 on: Jún 02, 2012, 21:17:37 večer
práve dipol je 1/2 vlná anténa, a potom máš skladaný dipol, a ten má vlastne v rozvinutom tvare "skoro" celovlnnú dĺžku.
A inak v pohode, pokiaľ vieme, odpovieme. A človek sa učí celý život, a aj tak sprostý umrie......


Offline Palo BA

  • Administrator
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 968
    • Karma: 61
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88NC
  • Skype: tanepali1
Odpovedať #36 on: Jún 15, 2012, 03:03:43 ráno
myslim ze na dualband ma krtko antenu takze teoreticky ano
CB všade tam, kde sa len dá


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #37 on: Jún 15, 2012, 05:15:38 ráno
ano existuje ako aj na vsetky ine frekfencie, mal som ju na streche auta , ale mala klb ktory zhrdzavel a je po nej


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #38 on: Jún 17, 2012, 21:39:41 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
IvanBJ: a bez klbu? da sa to opravit? aka bola dlha?
dlzha cca 1 meter ale je uplne KO


Offline orosys

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 118
    • Karma: 16
    • Zobraz profil
Odpovedať #39 on: Jún 17, 2012, 22:37:25 večer
Billy, keby to bolo také jednoduché, tak by bol trh zaplavený superanténami typu čím dlhšia, tým lepšia.
Ale, dĺžka antény má vplyv nielen na impedanciu, ale i na vyžarovací diagram. optimálne maximum je práve 5/8, dlhšie antény sa práve už nepočujú, alebo majú nepriaznivú vyžarovaciu charakteristik u, a okrem toho začína byť problém s impedanciou takejto antény.
Riešením je kolinearna sústava antén, kde sú vlastne skladané dipoly nad sebou (skoro by sa to dalo prirovnať yagine).