Author Topic: magneticka antena  (Read 2012 times)

Offline mravec

• Senior port├ílu
  • Tutok bola volakedy moja antiena. A u┼ż niesa...
    • View Profile
Re: magneticka antena
« Reply #10 on: AprÝl 04, 2018, 04:13:22 am »
Tak u┼ż tu m├íme zase star├ę m├Żty a bludy o presn├Żch dl┼żkach k├íblov k magnetk├ím. Pokial m├í┼í na p├Ąte ant├ęny mpedanciu 50ohm pri 27MHz tak ak├íkolvek d─║┼żka k├íblu ktor├í ti vyhovuje ku stanici bude vyhovuj├║ca a na SWR sa ni─Ź menit nebude. Probl├ęm (a vo va┼íom skracovan├ş "rie┼íenie") nast├íva ak tam m├íte impedanciu in├║ a sna┼ż├şte sa ju oklamat prisp├┤soben├şm d─║┼żky k├íblu. Nast├ívaj├║ tam 2 veci: krivka prisp├┤sobenia v rozsahu kan├ílov na CB je viac do "V├ę" a teda niektor├ę kan├íly na zaciatku a konci p├ísma CB bud├║ mat SWR ovela vy┼í┼íie ako pri dobre prisp├┤sobenej ant├ęne. Za druh├ę z  vy┼żarovacieho diagramu typu lambda-┼ítvrt (lalok mierne dovrchu) sa st├íva podivn├í vec s vela lalokmi kde kade okolo ant├ęny. Velmi vela lud├ş si podliepa spodok magnetickej ant├ęny na aute este dal┼íou n├ílepkou pre ochranu strechy pred po┼íkriaban├şm atd. P├Ąta ant├ęny spolu zo strechou auta uzavieraj├║ spolu kapacitu ktor├í  pre CB znamen├í takmer vodiv├ę spojenie, ktor├ę ka┼żd├í jedna magnetick├í ant├ęna 1/4 potrebuje. Va┼íe SWR metre za 10-30ÔéČ s├║ a bud├║ v┼żdy len orienta─Źn├Żm meradlom, ked som v pr├íci videl ─Źo v┼íetko m├í vplyv na vy┼żarovanie pri ovela va─Ź┼í├şch frekvenci├ích (ANRITSU SITEMISTER) tak som svoje aj prestal pou┼ż├şvat.

Offline rege

• Nov├í─Źik na port├íli
  • *
    • View Profile
  • Lok├ítor: KN09QC
« Reply #11 on: AprÝl 04, 2018, 21:30:37 pm »

V pripade radioamatera ktory nema drahe vybavenie je dodrzanie povodnej dlzky kabla najjednoduchsi a volba.
« Last Edit: AprÝl 06, 2018, 06:32:51 am by rege »

Offline Mailo Dubnica

• Pokro─Źil├Ż
    • View Profile
    • Osobn├í str├ínka Maila Dubnica
  • Lok├ítor: JN98CX
« Reply #12 on: AprÝl 04, 2018, 21:42:58 pm »
 ;D ;D ;D Dobr├Ż vtip na ve─Źer ? Alebo sleduje┼í tie┼ż af├ęru na cb ─Źeskom f├│re a reagujes atakom sp├Ą┼ą sem?  Alebo si sn├í─Ć Kucej ?
Tomu dementovi netreba veri┼ą ani zlat├║ Belu.
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK

Offline pugzley

• Senior port├ílu
    • View Profile
  • Lok├ítor: JN88ME
« Reply #13 on: AprÝl 04, 2018, 23:56:35 pm »
Mravec, preco to kazis, taka pekna povera  ;) Chyba mi tu este legenda o polke, co nepotrebuje protivahu  a o ciernom piratovi so ziskom 9dB :D

Ale vazne, ak sa meni PSV s dlzkou koaxu, je nieco zle a koax je v tom pripade sucastou anteny, oplet nema funkciu tienenia, takze v aute dobre "pocuva" nabijacku k telefonu, palubny pocitac, antenou sa v tom pripade casto stava aj mikrofon k vysielacke a napajaci kabel.

BacaKe , impedancny opakovac je nasobok polvlny  ;) Takze pamatas spravne. So zapocitanym koeficientom skratenia tak je na konci polvlnneho opakovaca rovnaka impedancia ako na antene, pouzitelne napriklad so 75ohm tv koaxom pri 50ohm antene a 50ohm trx. Prevadzkoval som to tak na cb roky pri tretinovej cene za koax s lepsimi parametrami ako rg213.
« Last Edit: AprÝl 05, 2018, 00:03:48 am by pugzley »

Offline rege

• Nov├í─Źik na port├íli
  • *
    • View Profile
  • Lok├ítor: KN09QC
« Reply #14 on: AprÝl 05, 2018, 06:47:18 am »
Tak som asi narazil na zly web, kludne ten prispevok zmazem ak tam su nezmysly.

Offline fero

• Nov├í─Źik na port├íli
  • *
    • View Profile
  • Lok├ítor: JN99JE
« Reply #15 on: AprÝl 05, 2018, 22:43:17 pm »
Tak som asi narazil na zly web, kludne ten prispevok zmazem ak tam su nezmysly.

Ak by si to zmazal v─Źera tak je to u┼ż neskoro!!!

Offline janokorna

• Senior port├ílu
    • View Profile
  • Lok├ítor: JN99GJ
« Reply #16 on: AprÝl 06, 2018, 08:31:51 am »
ako to tu citam tak tu je vesela debata :D ;D
1- cosi sa mi marilo ze dlzku treba dodrziavat ak kabel nema 50 ohmov (vysielacka a antena maju 50ohmov), takze ste mi potvrdili ze pri RG58 dlzku riesit nemusim.
2- kabel som skratil a antena funguje normalne, ale analizator nemam....ono neviem do akej miery ma zmysel bazirovat nad 1m mobilkou.

PS:ale ked dlzka sa nezmeni, tak sa tym nic nepokazi.

Offline BacaKE

• Junior na port├íli
  • **
    • View Profile
  • Lok├ítor: KN08OR
« Reply #17 on: AprÝl 06, 2018, 08:42:44 am »
S tou STVRTvlmou ci polvlnou mi to vychadza aj u RG58. DRVIVA vacsina magnetiek sa predava s kablom dlhym 3.6m co je polvlna (dve strvtky) skratena o skracovaci cinitel :-)