OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Od Začiatku

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Matúš Žilina

  • Guest
Odpovedať #10 on: Apríl 01, 2013, 14:39:10 večer
Palo a Švédsko na ml-145 si robil odkiaľ ?
« Last Edit: Apríl 01, 2013, 14:45:57 večer od Dejvid »


Offline Paťo Tomášov

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 50
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #11 on: Apríl 01, 2013, 17:19:48 večer
Díky chalani. Keď to budem mať, tak to poskladám a ozvem sa.
Pokiaľ ide o tú magnetku, tak chcem to vyskúšať z domu a tam bude problém s kusom poriadneho plechu. Ešte aj vonkajšia parapeta je hliníková  ;D. Navyše z miesta kde to chem dať mám výhľad na SV+JV, takže chrbtom k BA. Veď uvidím, čo to dá. Potom môžeme poskúšať aj z auta, hodím magnetku na strechu a vybehnem s tým kdesi na polia.


Offline Paťo Tomášov

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 50
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #12 on: Apríl 01, 2013, 17:24:24 večer
Palo BA: pre doplnenie mojích obzorov: "Aký má umiestnenie magnetky vplyv na prítomnosť plechu?" Čo som videl, ako sa vyrábajú magnetky, tak na spodok stojanu sa dáva odrušovacia fólia, aby kovové predmety čo najmenej ovplyvňovali parametre antény (nemudrujem iba som zvedaví)


Matúš Žilina

  • Guest
Odpovedať #13 on: Apríl 01, 2013, 17:39:27 večer
Skp3, magnetka MUSÍ byť pripevnená na kovovú časť. Kovová časť napr. strecha auta tvorí pre magnetku protiváhu... Parapeta vo väčšine prípadov ako protiváha nestačí a anténa potom funguje veľmi slabo.


Offline giwer

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 130
    • Karma: 4
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98CX
Odpovedať #14 on: Apríl 01, 2013, 17:53:59 večer
Presne tak, a umiestnenie anteny ma znacny vplyv na tvar vyzarovacej charakteristik y. Ak ju umiestnis niekam na okraj strechy tvar laloku sa posunie/pretiahne smerom k najvacsej ploche plechu/protivahy. Antena tym padom ziska akusi smerovost, presnejsie utlm vyzarovania v urcitom smere.
SK-768
base: President Taylor II + BlackPirat
mobil: Alamat 409 + miniFlorida
CB17,PMR6


Offline Paťo Tomášov

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 50
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #15 on: Apríl 01, 2013, 18:22:18 večer
jasne, rozumien, teda aspoň podstate  :). No jediny kov na blízku, čo viem doma využiť je akurát balkónové zábradlie... Tak teraz rozmýšľam, čo je lepšie ???


Matúš Žilina

  • Guest
Odpovedať #16 on: Apríl 01, 2013, 18:34:54 večer
Určite bude lepšie balkónové zábradlie. Inak pokiaľ viem, hliník nie je magnetický kov takže ti na ňom magnetka určite držať nebude.


Offline Paťo Tomášov

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 50
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #17 on: Apríl 01, 2013, 18:48:03 večer
No jasne, že na hliník nie je magnetický - veď práve :( . Sice teraz tam jednu magnetku mám, ale tá je na 70 cm a drží tam dobrou vôlou a káblom privretým v okne. ešte že mám len 50 cm.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #18 on: Apríl 01, 2013, 19:22:26 večer
Kábel do okna neodporúčam, ja som skoro spálil novú staničku (TTI tcb 881). To ešte keď som mal magnetku (Hustler IC-100) na balkóne. Som zavrel kábel (RG-58) do okna a keď som vysielal (cca 5 sek.). Tak som zistil že sa mi to dajak hreje. Je to poznať dosť rýchlo. A k protiváham, ono je to tak (ako tu už bolo spomenuté ale ja čosi dodám) že signál sa viaže na smer protiváhy a vyžaruje 45° na protiváhu pokial je protiváha 90° na žiarič (aspoň si myslím, vychádzal som z GP vs. 5/8). Takže čím viac je protiváh, tak tým viac je vyžarovanie v tvare kruhu čiže signál sa šíri zhodným výkonom všetkými smermi.


Offline Paťo Tomášov

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 50
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
Odpovedať #19 on: Apríl 01, 2013, 20:54:48 večer
Takže potom to balkónové zábradlie by mala byť celkom efektívna protiváha. Najmä keď vezmem v úvahu, že balkón mám rohový, pričom zábradlie je zložené z dvoch zvarených rebrových rámov vzájome spojených v 90° uhle. Akurát tam nebude sedieť uhol medzi vertikálnou anténou a zábrádlím, ktorý samozrejme bude 180°.