OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

DX spojenia na CB

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Balky Vranov

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 16
    • Karma: 2
  • Ballky
    • Zobraz profil
    • http://qrz.com/db/OM0ET
  • Lokátor: KN08UV
Odpovedať #70 on: Apríl 11, 2013, 01:17:59 ráno
Ešte jeden obrázok k téme prikladám:

You are not allowed to view links. Register or Login
Venujem sa DX-ingu na KV v módoch SSB
ANT: 2ele.HEX BEAM, 6-pásiem (20-6m)
TRX: ICOM IC-7610


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #71 on: Apríl 11, 2013, 11:49:27 ráno
Balky napísal si toho tu veľa, ale:" šedá je každá teoria  a večne zelený je strom života".
tvoj citát:" Teraz k tomu šireniu prízemnou vlnou... Na CB sa signál prízemnou vlnou šíri pri našich bežných podmienkach a anténach tak do 80km. Dokonca ani navyšenie výkonu na 1kW už so signálom šíreným prízemnou vlnou na 100km a viac veľmi nepohne"
Keď si pozrieš denníky EBH alebo českú CB ligu tak zistíš, že to nie je pravda. S výkonom 4W FM sa dosahujú bežne spojenie na 200 km a maximálne až 400km prízemnou vlnou, ak by si použil moduláciu SSB čo už je povolené, dosah by sa ešte zväčšil. Stačí isť na kopec a vyskúšať.
" Pri šírení prízemnou vlnou sa tu uplatňuje vysoký útlm zeme a s klesajúcou frekvenciou sa skracuje aj jej dosah" - práve opak je pravdou, čím nižšia  frekvencia tým sa viac "ohýba"a má väčší dosah prízemnou vlnou, priamočiarejši e šírenie je charakteristic ké pre vysoké frekvencie.
Každé pásmo ma svoju charakteristik u šírenia, ktorá zaleži od veľa okolností, dennej doby, ročného obdobia, slnečnej aktivity a iné. Je to pomerne zložitá problematika aj pre skúseného radioamatéra.


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #72 on: Máj 14, 2013, 21:30:34 večer
Zabudol som pridať príspevok z môjho historicky prvého DXu. Bolo to včera 13.5.2013, deň po najväčšiej slnečnej aktivite slnka vtomto roku. No nečakal som to ale podarilo sa, išiel som z kóty Markovica JN98CW a mal som len niečo cez 2W vďaka suprovím akumulatorom. No vyzeralo to nasledovne: Počul som komunikáciu Španiela a Nemca a keď sa rozlúčili tak som tam len tak zo srandy povedal Slovakia calling Germany, a on sa hneď ozval že: Slovakia go a ja som mu už diktoval svoje údaje a reporty boli 50/59 takže som sa rozhodol venovať DXom.


Offline 3cu

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 72
    • Karma: 17
  • Vysielaniu sa venujem od 1974
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88rh
Odpovedať #73 on: Máj 17, 2013, 08:20:09 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
Balky napísal si toho tu veľa, ale:" šedá je každá teoria  a večne zelený je strom života".
tvoj citát:" Teraz k tomu šireniu prízemnou vlnou... Na CB sa signál prízemnou vlnou šíri pri našich bežných podmienkach a anténach tak do 80km. Dokonca ani navyšenie výkonu na 1kW už so signálom šíreným prízemnou vlnou na 100km a viac veľmi nepohne"
Keď si pozrieš denníky EBH alebo českú CB ligu tak zistíš, že to nie je pravda. S výkonom 4W FM sa dosahujú bežne spojenie na 200 km a maximálne až 400km prízemnou vlnou, ak by si použil moduláciu SSB čo už je povolené, dosah by sa ešte zväčšil. Stačí isť na kopec a vyskúšať.
" Pri šírení prízemnou vlnou sa tu uplatňuje vysoký útlm zeme a s klesajúcou frekvenciou sa skracuje aj jej dosah" - práve opak je pravdou, čím nižšia  frekvencia tým sa viac "ohýba"a má väčší dosah prízemnou vlnou, priamočiarejši e šírenie je charakteristic ké pre vysoké frekvencie.
Každé pásmo ma svoju charakteristik u šírenia, ktorá zaleži od veľa okolností, dennej doby, ročného obdobia, slnečnej aktivity a iné. Je to pomerne zložitá problematika aj pre skúseného radioamatéra.
Fero nič v zlom, ale Tvoje tvrdenia sú na cenu "1. apríla" alebo na Nobelovku. Je zaujímavé, že až Ty si objavil šírenie prízemnej vlny na veľké vzdialenosti systémom čím vyššia frekvencia tým ďalej. Ani jeden z profesionálov na to zatiaľ neprišiel. Nepleť si spojenie z kopca s prízemnou vlnou a ohybom, z kopca ide priama vlna a nie prízemná.  Niečo ako optický lúč. Takú teoriu ako Ty tu už šírili v 50tych rokoch autori A. P. Ril a L. E. Grace ( bolo to v aprílovom čísle AR alebo ST to už presne neviem. ale autori sa čítali bez bodiek a medzier = apríl a legrace). Šírenei vĺn je naozaj zložityá problematika to povedal aj pán Maxwel. Ak by platila Tvoja teória, tak ponorky komunikujú na VKV a nie na 68 a 72 Hz  áno idú fázovou moduláciou na takýchto nízkych frekvenciách, ale signál má dosah až 4 km pod hladinu. A prvé iskrové vysielače tiež pracovali na frekvenciách rádovo desiatok kHz a prízemnou vlnou až do ameriky. VY 73 Miro


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #74 on: Máj 17, 2013, 13:53:04 večer
Fazova modulacia - FM , predsa zvuk je modulovany fazou


Offline Peťo Nová Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 463
    • Karma: -73
  • Kto chce hýbať svetom, musí hýbať najprv sebou.
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98BW
Odpovedať #75 on: Máj 17, 2013, 14:02:43 večer
A jua somsi doteraz myslel že FM je Frekvenčná Modulácia :D


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #76 on: Máj 17, 2013, 14:13:56 večer
Fázová modulácia – PM (Phase Modulation) je druhom modulácie, pri ktorej mení modulačný signál fázu nosnej vlny.


Offline Mailo Dubnica

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 490
    • Karma: 14
    • Zobraz profil
    • Osobná stránka Maila Dubnica
  • Lokátor: JN98CX
  • Skype: om4ajk
Odpovedať #77 on: Máj 19, 2013, 12:22:43 večer
Ten odkaz bol určený Marcovy :-) alias Petrusovi ...
73 de Mailo Dubnica, OM4AJK


Offline fero

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 46
    • Karma: 8
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99JE
Odpovedať #78 on: Máj 25, 2013, 10:33:55 ráno
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
Fero nič v zlom, ale Tvoje tvrdenia sú na cenu "1. apríla" alebo na Nobelovku. Je zaujímavé, že až Ty si objavil šírenie prízemnej vlny na veľké vzdialenosti systémom čím vyššia frekvencia tým ďalej. Ani jeden z profesionálov na to zatiaľ neprišiel. Nepleť si spojenie z kopca s prízemnou vlnou a ohybom, z kopca ide priama vlna a nie prízemná.

3CU na tvojom mieste by som si tie invektivy k " 1.aprílu" odpustil. Nauč sa poriadne čítať a prečítaj si môj príspevok ešte raz ak si ho nepochopil na prvý krát. Kde som prosím ťa napísal " čím vyššia frekvencia tým ďalej", ja som to v mojom príspevku nikde nenašiel. A keď už tak z kopca sa šíri vlna v smere vyžarovacieho diagramu vysielacej antény a šírenie vlny je závislé od dlžky vlny prostredia slnečnej aktivity a iných podmienok, až na prijimacej strane môžeš povedať akou cestou vlna prišla - prízemnou, odrazenou, priamočiarou ... Nepleť tu hrušky s jablkami šírenie vln vo vode a tekutom prostredi je o niečo inom ako v atmosfére.[/quote]


Offline Marconi

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 412
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98EP
Odpovedať #79 on: Jún 20, 2013, 08:58:13 ráno
Exp. TopTech (op. Rado Topoľčany) avizuje dvojnásobný DX portejbl. Ide k Jadranskému moru a berie so sebou CB techniku.

Už túto sobotu 22.6.2013 bude vysielať z chorvátska - PODGORA, JN83MF. O týždeň neskôr - 29.6.2013 sa pokúsi o DXy z Talianska - LIDO DI JESOLO, JN65HM.
Z oboch miest budú vysielať v čase 17:00 - 22:00 na preferovanom kanáli 30 (27.305 MHz), použitím FM a SSB modulácie. DX-mani, monitorujte pásmo !