OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

Rada pred kúpou CB

0 Members a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
on: September 25, 2017, 04:43:21 ráno
Ahojte potreboval bi som poradiť pred kúpou CBčka či je to dobrá voľba.Našiel som na predaj CB stanicu TTI TCB-550 aj s anténou TTI CB-X14.Problém je vtom že sa doto moc nevyznám,tak preto vás prosím o radu či sa to oplatí kúpiť.CHcem to do auta.Bývam v hornatej oblasti Oravy a nemám ani šajnu či natú anténu niečo chitím.Poprípa de mi poradte lepšiu anténu ak bi biola táto slabá.Ďakujem


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #1 on: September 25, 2017, 19:53:04 večer
stanicka by mohla byt , antena do kopcoviteho terenu malo ziskova , ja mam v aute midland 3000 s dlzkou  cca 1,9 m


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #2 on: September 25, 2017, 20:16:08 večer
Votriem sa, kedze podobne vlakno som nenasiel.
 Mam sice Lafayett ERMES PRO, ale v dlhodobom horizonte poskulujem po stanici vyssieho rangu. Akosi sa mi zapacili dva typy. Su uz sice narodene pred casom, ale......
 Alinco DR135DX a Anytone AT5555 (nie N) a jej klony. Ma to niekto doma a ma s tymito stanickami skusenosti ??

 NA zahranicnych forach su vcelku prijimane dobre, ale su na ne aj staznosti. Pripominam, ze skusky nemam a tak 10m by som len pocuval. Pouzival by som len 11m pasmo samozrejme v ramci povolenia. VYssi vykon stanic vsak chcem ako zalohu pre pripad nutnej potreby. :-)


Offline Skipper

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 73
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88MC
Odpovedať #3 on: September 26, 2017, 06:46:06 ráno
Otazka je vzdy, co chces robit a kolko mas na to v rozpoctu?
Ides len v konvoi na dialnici je to urcite dobra ponuka za 252 zl.
Chces byt v kontakte okolo domov staci to tiez.
Ak chces vysielat aj portejbl, zabudni tu antenku. Ako IvanBardejov pisal, 1,9 m je super na to.
Tiez mam na strechu pevne montovane Sirtel Santiago 1200 a robim s nou medzinarodne spojenie.
Jedna z najlepsich na magnete, ale aj najdrahsie, je Wilson 5000:
You are not allowed to view links. Register or Login

Porovnat mozes aj tu, napr. President Texas:
You are not allowed to view links. Register or Login alebo tu:

You are not allowed to view links. Register or Login alebo aj tu:

You are not allowed to view links. Register or Login

Ak potrebujes pomoc pri napr. meranie psv alebo chces testovat, od 13.10. - 16.10. budem blizko Oravské Lesné.

73 Andreas


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #4 on: September 27, 2017, 05:15:34 ráno
Dobre chlapi takže tá anténa je slabá na dlhšie spojenia.Ja chcem robiť dlhšie spojenia tak preto rozmýšlam ešte nad touto anténou.Váš názor?Spojenie chcem robiť cca 20-30 km vzdušná čiara.Samozrej me kopcovitý terén. You are not allowed to view links. Register or Login alebo potom You are not allowed to view links. Register or Login Ktorá je podľa vás vhodnejšia do mojich podmienok?


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #5 on: September 27, 2017, 07:49:20 ráno
AK chces v HORNATEJ casti Oravy kecat na vzdialenost okolo 30km, musis splnat dve podmienky. Byt dostatocne vysoko a mat solidnu antenu. Magnetka je na spojenia v takom terene na dve veci na AUTO a na max dva tri kilometre pri troche stastia. Potrebujes zakladnovu antenu zo vsetkym co k tomu patri.  Ak sa chces venovat vysielaniu a prijimaniu o trosku viac ako len sporadicky.  STacionarna = zakladnova antena by mala byt dostatocne vysoko nad terenom, mat aspon 1/4 lambda dlhe radialy minimalne styry a dlzka anteny by mala byt v tvojom pripade1/2, alebo 5/8 lambda dlha = 6,8m dlha. K tomu napajaci kabel priemrne byva dlhy okolo 25m.   Ak si najdes na nete web TEORIA ANTEN, docitas sa viac a na dalsich weboch najdes este viac informacii :-) Vyhldaj si aj weby, ktore sa venuju vlastnorucnej stavbe anten na CB. Ja som si takto postavil uz dve funkcne anteny :-) Bez toho aby som naozaj rozumel fyzike sirenia radiovlna vsetkym vzorcom atd ....   Ak chces vysielat a prijimat vyhradne v auet tak u nas asi najpouzivanesj ou antenou - magnetkou je ML 145. Musi byt vsak dokonale vyladena na umiestneni, na ktorom ju budes pouzivat co sa rovna tomu, ze ked ju vyladis na jednom aute, na druhom ju sice este pouzijes, ale vyladena nebude. Hornaty kraj kladie OVELA vyssie naroky na prijem a vysielanie akjo rovina, ci samostatny kopec s vysielackou a antemou ma jeho samotnom vrchole :-)


Offline janokorna

  • Senior portálu
  • ***
    • Príspevky: 220
    • Karma: 19
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN99GJ
Odpovedať #6 on: September 27, 2017, 08:51:34 ráno
napisem ti moje skusenosti s CBckovania na Kysuciach z doliny (davnejsie Skalite terazky Korna):
1- antena je najlepsi zosilovac, to znamena ze 1/4 alebo 1/2 ........ vzhladom na ton ze 1/4 musi byt s provahami nad okolim, tak si kup radsej "polku" (z konca napajany polvny dipol). 5/8 je dobra vec (lepsia ako 1/2, ale zisk sa prejavuje vyrazne na rovine (na kopci).
2- antena musi trcat nad okolim, to znamena nad strechami , stromami...... ak si z boku kopca a "zaujima" ta len smer do doliny tak toto nemusi byt uplne splnene
3- (nielen) vlastna skusenost: polka na stoziary zasadne nad okolim funguje lepsie ako black-pirat niekde z boku domu...... su u nas aj taky co 5/8 maju v zahrade(dom, stromy, plot, stlpy NN) vo vyske jabloni a cuduj sa svete moc im to nelieta daleko.
4- ak nechces-nemozes mat 1/4,  1/2 tak si pozri balkonovku so ziaricom 1/4 (2,65m) , ale tam treba ak mas plechovu strechu sa zamysliet nad umiestnenim aby ti strecha natiahla vyzarovaci diagram pozadovanym smerom.


Offline Mato Námestovo

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 71
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
Odpovedať #7 on: September 27, 2017, 16:39:59 večer
Chlapi ďakujem pekne za podrobné info.Ja to budem mať výlučne namontované v aute.Auto mám Fiat Multipla a strecha na aute má rozmer 3,6x1,9m.Takže plocha asi dostatočná ak to dám na stred.Myslím si že asi kúpim anténu ml-145.Nebudem ju prekladať na iné auto.Chcem ale magnetku preto aby som nevrtal do strechy.Alebo sa naštvať a navrtať a kúpiť anténu túto You are not allowed to view links. Register or Login alebo You are not allowed to view links. Register or Login alebo You are not allowed to view links. Register or Login ?Ak už mám vrtať tak nech to má význam.


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #8 on: September 27, 2017, 20:24:57 večer
Plocha strechy este nestaci ako som pisal tak poriadne velky magnet to je zaklad a ci vrtat ? casom sam prides na to ze nie ze si uribil dobre ze si dal magnet. Magnet pripadne spadne ale upevnena antena zohne strechu. Konare su casto nizko az pri nizko.


Offline BacaKE

  • Junior na portáli
  • **
    • Príspevky: 90
    • Karma: 2
    • Zobraz profil
  • Lokátor: KN08OR
Odpovedať #9 on: September 27, 2017, 21:12:13 večer
Mato. Troska si ma navnadil, pozrel som si nejake tie magnetky. Ako jednu z najlepsich CBckari na zapade a v USA hodnotili Wilson 5000. Ale, pri cene ta prehne a je hoodne dlha :-D Ak by ti stacilo (co nestaci) iba pkec na ceste vraj je velmi dobra Wilson Little ( ma iba meter). Takze ta ML 145 mozno bude dobry kompromis. ALe naozaj necakaj ze sa zo svahu kopva ci z doliny dokricis viac ako par kilometrov. NA tcyh 20 az 30 budes musiet byt vysoko a najlepsie bez okolitych stromov, cize niekde na holi :-)