OSCB portál
“ Všetko o CB a PMR ”


We are currently at 0 of our daily target of denny ciel posts.

* Dosah CB

   
Dosah a CB. Tak ako to teda v skutočnsti je? Ono záleží to od viacero vecí ako napr. poloha, anténa, dĺžka káblu rozmanitosť terénu a to isté patrí aj pre opačnú stranu. Nebudem to tu presne písať tie dosahy pretože si myslím že to je presne ako s počasím nikdy sa netrafíte. Jednoznačne pokiaľ máte dobré antény a dobrú polohu môže to byť kľudne aj nad 100km plus mínus autobus. Jedná sa však o veľké antény nie tie ktoré sa nachádzajú na automobiloch alebo ručné stanice. Pri týchto anténach to môže byť do pár km i keď som už počul kadečo. Nedá sa jednoznačne napísať alebo sa držať akýchsi štandardných tabuliek...
Takže kľudne môžete písať aj o vaších skúsenostiach. Prípade osobných rekordoch. Tešíme sa na všetky vaš e otázky.

Dosah CB, tak ako to skutočne je?

0 Members a 2 Hostí prehliada túto tému.

Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #50 on: December 13, 2019, 19:58:20 večer
Magnetku mam aj ja ale dlzka je az cca 190  cm tak dosah je podstatne vacsi a tiez ju nemam presne v strede ale urobil som upravy , vyhodil som koax dodavany s antenou standardne RG58 a dal som H155 co je omnoho lepsi a uz aj pri 4 metroch to ma svoje. Ja mam skor problem ze mna pocuju vsetci a ja ich nepocujem vdaka tomu ze vacsina ma kratke prutiky


Offline Peter-Dubova

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 13
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88QI
Odpovedať #51 on: December 14, 2019, 08:44:15 ráno
Aku mas kokretne? Daj tip :)


Offline pugzley

  • Pokročilý
  • ****
    • Príspevky: 264
    • Karma: 28
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88ME
  • Skype: pugzley
Odpovedať #52 on: December 14, 2019, 12:50:11 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Magnetku mam aj ja ale dlážka je az cca 190  cm tak dosah je podstatne vacsi a tiez ju nemam presne v strede ale urobil som upravy , vyhodil som koax dodavany s antenou standardne RG58 a dal som H155 co je omnoho lepsi a uz aj pri 4 metroch to ma svoje. Ja mam skor problem ze mna pocuju vsetci a ja ich nepocujem vdaka tomu ze vacsina ma kratke prutiky

Nevylučujem že ti výmena RG58 za H155 pomohla, ale dôvod nebude vo vlastnostiach koaxiálu, ak je v poriadku. Takže buď bol pôvodný koax dodávaný s magnetkou zlý (či už navlhnutý alebo pochybnej konštrukcie s riedkym opletom alebo z vodičov z Fe zliatín) alebo, čo je pravdepodobnej šie sa zmenili parametre celej anténnej sústavy anténa - magnetka - koaxiál - karoséria - vedenie koaxu - dĺžka koaxu.

V útlme dobrého káblu to nebude, z ľahko vypočítateľnéh o rozdielu, klasický CU plný RG58 ktorý má na 50MHz pri 4m dľžky útlm 0,42dB voči H155 ktorý má na 50MHz pri 4m dľžky útlm 0,28dB a teda rozdiel medzi nimi je "plných" 0,14dB @ 50MHz (Pri 27MHz to bude tak okolo 0,1dB). Uchom sa dá v FM modulácii rozlíšiť pri signály na hranici počuteľnosti rozdiel signálov o 2dB. Toho káblu by muselo byť výrazne viac aby si vedel uchom rozpoznať zlepšenie.

Takže ak bol pôvodný RG58 v poriadku, tak ostáva zmena dĺžky koaxu, či už fyzickou alebo elektrickou zmenou ovplyvníš parametre anténnej sústavy, klasický RG58 má činiteľ skrátenia 0,66 a H155 ho má 0,80. Ak aj zachováš pôvodnú mechanickú dĺžku káblu, tá elektrická bude iná a ak výrobca používa dĺžku koaxu ako opakovač impedancie alebo kompenzáciu jaloviny, tak anténa nemá pôvodné parametre. Kapacitná väzba nikdy nebude to čo priame navŕtanie do strechy a tak vždy budú po koaxiály tiecť väčšie či menšie plášťové prúdy, ktoré majú priamy vplyv na vyžarovanie a účinnosť celej takejto sústavy. Do toho ešte vstupuje kapacitná väzba medzi magnetom a karosériou, vedenie koaxiálu, tvar a veľkosť karosérie, typ antény a jej spôsob prispôsobenia, vysielačka a jej spôsob napájania (keďže po koaxe tečú plášťové prúdy ktoré tak tečú čiastočne aj po napájacích a mikrofónnych kábloch). Takže o pár metrov viac RG58 a výsledok je vysoko pravdepodobne rovnaký, ako s H155 ;)

Čo ale bude pri výmene RG58 za H155 dosť podstatné negatívum je, že koaxiál z magnetky väčšina užívateľov "cvakne" do dverí a keďže H155 má penové dielektrikum, tak sa v tomto bode tlaku medzi dverami a karosériou stlačí a tak v tomto bode bude mať inú impedanciu ako 50 Ohm, takže aj ušetrených 0,1dB sa poľahky zmení na stratu. Z tohoto dôvodu, ak je pôvodný koax v poriadku výmenu neodporúčam.

Overene lepšiu službu ako meniť koax spraví možnosť galvanicky prepojiť "tienenie" v magnetke s karosériou, ja používam 0,5m kus 4mm2 gumeného CU pripájaný do miesta pre upevnenie nosiča a zároveň na koax čo najbližšie k magnetu "nacvaknúť" feritové jadrá (používané na odrušovanie na LAN kábloch).

« Last Edit: December 14, 2019, 13:06:44 večer od pugzley »


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #53 on: December 15, 2019, 15:53:23 večer
You are not allowed to view links. Register or Login
Aku mas kokretne? Daj tip :)
Dlho som nahanal nieco poriadne z anten , nasiel som nakoniec v polsku :  Antena CB Lemm AT 2001 Turbo CB  , mam ju asi 7 rokov , jedina zmena bola na koax H155 a nic ine lieta, bezi perfektne akurat ta dlzka ale stoje za to

You are not allowed to view links. Register or Login


Offline Peter-Dubova

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 13
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88QI
Odpovedať #54 on: December 16, 2019, 09:48:50 ráno
Dik za tip.

Pozeram maju aj verziu 105cm :
You are not allowed to view links. Register or Login

Papierovo max 1000W.
Ta dvojmetrova az 2000W.
Velmi zaujimave. :-)


To kde sa ja hrabem s mojou:
You are not allowed to view links. Register or Login
(Len 100W) ? Pritom pocujem dobre par kilometrov,ked idem na dialnici.
Teraz pozeram,za President maju a vykonnejsiu:
You are not allowed to view links. Register or Login
Nemas nejaku fotku,ako ta dvojmetrova vyzera na aute pre predstavu ?


« Last Edit: December 16, 2019, 10:53:22 ráno od fino »


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #55 on: December 16, 2019, 16:53:11 večer
Ten vykon neber neako , chodim len 5 watov , prezident  ML145 mam na druhom aute a patri tiez k spiscke anten


Offline Peter-Dubova

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 13
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88QI
Odpovedať #56 on: December 17, 2019, 18:23:56 večer
Objednal som si ML145 teda nakoniec. :)


Offline IvanBardejov

  • KN09MH
  • Moderátor
  • Guru portálu
  • *****
    • Príspevky: 1129
    • Karma: 29
    • Zobraz profil
Odpovedať #57 on: December 17, 2019, 19:15:49 večer
mozem pochvalit dobra volba


Offline Jafo

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 10
    • Karma: 0
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN98QF
Odpovedať #58 on: December 18, 2019, 13:45:01 večer
Mám ju už 5 rokov a spokojnosť


Offline Peter-Dubova

  • Nováčik na portáli
  • *
    • Príspevky: 13
    • Karma: 1
    • Zobraz profil
  • Lokátor: JN88QI
Odpovedať #59 on: December 18, 2019, 15:17:45 večer
Dik za recenzie :)